Tommy Ahlers ny formand for Metroselskabet I/S
Jørn Neergaard Larsen har efter udløb af sin udpegningsperiode valgt at fratræde posten som bestyrelsesformand i Metroselskabet I/S. Han afløses af erhvervsmand og tidligere uddannelses- og forskningsminister Tommy Ahlers.
Tommy Ahlers er udpeget af transportminister Thomas Danielsen i enighed med de to medejere af Metroselskabet, Københavns Kommune og Frederiksberg Kommune.
- Tommy Ahlers har stor erfaring fra både erhvervslivet og det politiske system. Metroselskabet står overfor endnu en stor opgave med anlægget af en ny metrolinje - M5 – og med at få endnu flere passagerer. Jeg er derfor sikker på, at Tommy Ahlers kommercielle erfaring vil være værdsat.
- Samtidig vil jeg gerne takke Jørn Neergaard Larsen for den store indsats som bestyrelsesformand siden 2017. I hans formandstid har Metroselskabet blandt andet åbnet Cityringen (M3), metrolinje M4 Nord og M4 Syd, siger transportminister Thomas Danielsen.
- Jeg har kæmpe fokus på klima i det meste, jeg laver, og elsker København, og jeg kunne ikke sige nej til denne her udfordring. Jeg glæder mig til at nørde infrastruktur og byudvikling og arbejde hårdt for et grønnere hovedstadsområde, siger Tommy Ahlers.
Tommy Ahlers er udpeget for en 4-årig periode.
Følg pressemeddelelser fra Transportministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Transportministeriet
Vognmænd slipper for flere regler1.12.2025 10:38:57 CET | Pressemeddelelse
Transportminister Thomas Danielsen fjerner nu en række ekstra krav i forbindelse med kontrol af vognmænds hastighedsbegrænsere.
Næsten 1400 boliger får væsentlig støjreduktion29.11.2025 06:01:19 CET | Pressemeddelelse
Forligskredsen bag infrastrukturaftalen er enige om at bruge 530,8 millioner kroner på tre støjskærmsprojekter.
Stor stigning i 17-årige, der ønsker at få kørekort21.11.2025 07:01:09 CET | Pressemeddelelse
Siden den 1. juli i år har 17-årige kunnet køre i dagtimerne uden ledsager. Hen over sommeren er der sket en stigning på 45 procent i kørekortforløb for 17-årige sammenlignet med sidste år.
Puljemidler får 920 ellastbiler på vejene20.11.2025 12:00:47 CET | Pressemeddelelse
Omstillingen af den tunge vejtransport får et stort skub fremad med udmøntning af 287 millioner fra puljen til grøn omstilling af vejtransport. 311 projekter får støtte til i alt 920 ellastbiler og 114 projekter med ladeinfrastruktur til lastbiler.
Ny aftale skal udnytte den europæiske jernbaneinfrastruktur bedre19.11.2025 11:26:05 CET | Pressemeddelelse
Der er netop landet en foreløbig aftale mellem Rådet og Europa-Parlamentet om en optimering og effektivisering af forvaltningen af jernbanerne i EU. De nye regler vil forventeligt hjælpe med at gøre togforbindelserne mere pålidelige og muliggøre en bedre udnyttelse af jernbanekapaciteten på tværs af landegrænser i EU.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum