”PostNord Danmark Rundt” påvirker trafikken ved Vejle
Torsdag den 17. august lyder startskuddet til 3. etape af cykelløbet ”PostNord Danmark Rundt”.

Tredje etape er årets kongeetape i “PostNord Danmark Rundt”. Etapen starter i Vejen, hvorfra ryttere skal ud på en 207 kilometer lang etape, der slutter i Vejle. Afslutningen i Vejle er en rundstrækning, der skal køres tre gange.
Ruten bliver spærret løbende. Det sker typisk 20-25 minutter før, rytterne kommer forbi. Læs mere om ruten her
Vær opmærksom på, at ruten i alt er spærret i omkring 40 minutter. I start- og målbyerne vil vejene dog være spærret i en længere periode.
Spærring af Fredericiavej
Fredericiavej bliver i forbindelse med afviklingen af løbet spærret i cirka 40 minutter mellem kl. 16.00 og 17.00. Vejdirektoratet opfordrer derfor trafikanter til at finde alternative veje eller køre på et andet tidspunkt.
Vejdirektoratet forventer desuden, at der vil opstå kø på Østjyske Motorvej ved frakørsel 61A Vejle C. Trafikanter bør vise ekstra hensyn og benytte en anden frakørsel mellem kl. 16.00 og 17.00
Forbudt at parkere på kørebane, cykelsti og fortov
På løbsdagen er al standsning og parkering på kørebanen til fare eller ulempe, da feltet skal kunne komme sikkert frem. Det er tilladt at parkere langs vejene i yderrabatten ved siden af vejen, men ikke på kørebane, cykelsti eller fortov. Det er op til at politiet at afgøre, om en parkeret bil er til fare eller ulempe for cykelløbet og derfor skal flyttes. Følg altid den aktuelle skiltning om standsning og parkering.
Vejdirektoratet opfordrer både tilskuere til ”PostNord Danmark Rundt” og øvrige trafikanter til at sætte ekstra tid af til rejsen og følge Vejdirektoratets trafikråd på dagen.
Gode råd til trafikanter
For tilskuere:
- Planlæg, hvor du vil se løbet, på postnorddanmarkrundt.dk.
- Find ud af, hvordan du kommer derhen, og hvor du kan parkere.
- Kører du i bil, så kør i god tid, da trafikken kan være påvirket.
- Brug gerne cyklen eller den kollektive trafik, hvis det er muligt.
- Søg aktuel trafikinformation, før du kører, på trafikinfo.dk.
- Hold dig orienteret og hør DR P4 Trafik, mens du kører.
For øvrige trafikanter:
- Planlæg din rute, så du kommer uden om planlagte afspærringer.
- Forvent ekstra rejsetid, da trafikken er påvirket.
- Søg aktuel trafikinformation, før du kører, på trafikinfo.dk.
- Hold dig orienteret og hør DR P4 Trafik, mens du kører.
På Vejdirektoratets trafikkort på trafikinfo.dk kan man altid holde sig opdateret om den aktuelle trafiksituation og få viden om restriktioner for trafikken, konkrete vejarbejder og øvrige trafikmeldinger.
Læs mere om trafikken på Trafikinfo.dk
Kontakter
Ulrich Gorm AlbrechtsenKommunikationschefDanmarks Cykle Union
Tlf:29 40 02 02ulrich.gorm@cyklingdanmark.dkLars Camillo AxelsenSagsbehandlerVejdirektoratet
Tlf:51 50 31 45lcax@vd.dkVejdirektoratets Trafikcenters pressetelefon
Tlf:20 61 26 64Vejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Billeder

Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Rute 469 får ny asfalt ved Vorbasse13.5.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Torsdag den 15. maj begynder Vejdirektoratet arbejdet med at udskifte asfalten på Rute 469 ved Vorbasse. Arbejdet forventes at tage cirka fire uger.
Danskerne er gode til at holde til højre – hvis de selv skal sige det13.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danske bilister mener selv, at de er flittige til at holde til højre på motorvejen. Men samtidig mener de fleste af dem ikke, at deres medtrafikanter er gode nok til at gøre det. Vejdirektoratet relancerer nu kampagne, der skal minde bilisterne om at holde til højre.
Støjende arbejde ved ny jernbane over Vestfyn udsat til lørdag og søndag9.5.2025 13:29:19 CEST | Pressemeddelelse
Lørdag den 10. og søndag den 11. maj vil der blive udført støjende arbejde i dagtimerne nær Odense. Arbejdet var oprindelig planlagt til at blive udført fredag og lørdag, men bliver rykket en dag.
Holbækmotorvejen får ny asfalt ved Fløng8.5.2025 13:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet lægger ny asfalt på Holbækmotorvejen mellem Baldersbrønde og Trekroner. Arbejdet bliver udført i aften- og nattetimerne fra mandag 12. maj til søndag 1. juni og kan påvirke trafikken mod Roskilde.
E45 spærres: Forvent lang kø på motorvejen ved Randers i weekenden8.5.2025 12:30:59 CEST | Pressemeddelelse
Lørdag spærres det sydgående spor på E45 Nordjyske Motorvej ved <43> Sdr. Borup i det sydlige Randers, mens det nordgående spor spærres søndag. Begge dage forventer Vejdirektoratet, at der kan opstå op til en times ekstra rejsetid.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum