Nyt fodboldhold på Fyn: På Assens FC - Optimus er alle de bedste
11.8.2023 11:07:03 CEST | Assens Kommune | Pressemeddelelse
Fyn får nu et nyt fodboldhold uden angribere, målmænd eller forsvarer, og hvor alle spillere kommer til at spille med nummer 10 på ryggen.

Et nyt samarbejde har banet vejen for et helt nyt fodboldhold, hvor alle er de bedste, og hvor konkurrenceelementerne er holdt på et minimum.
Holdet hedder Assens FC – Optimus, og kommer til at bestå af børn og unge med særlige behov, der er tilknyttet Pilehaveskolen, eller som er i gang med eller har afsluttet STU-forløb i Assens Kommune.
”Det er børnene, som har bestemt, at holdet skal hedde Optimus, da det betyder det bedste. Og det er også derfor, de har valgt, at de alle skal spille med nummer 10 på ryggen, da det er det nummer, de bedste spillere, som Christian Eriksen, spiller med på ryggen”, fortæller en af samarbejdspartnerne bag holdet og viceskoleleder på Pilehaveskolen, Christen Seerup.
Fokus på hygge og fællesskab
Holdet er blevet til virkelighed som en del af Assens Kommunes projekt; Assens PÅ Sport, hvor formålet er at inkludere børn og unge med forskellige udfordringer i foreningslivet.
”Der er mange unge på STU-tilbud, som har svært ved at være tilknyttet foreningsidræt, og det ville jeg gerne være med til at gøre noget ved. Børn og unge på særligt tilrettelagte ungdomsuddannelser har typisk nogle særlige behov, der gør, at de kan være udfordret socialt, motorisk, fysisk eller kognitivt, og derfor er der brug for nogle tilbud, som er særligt tilpasset deres præmisser”, fortæller viceskolelederen.
Og det er netop det, at FC Assens nu sammen med Pilehaveskolen og afdelingen for Kultur og Fritid i Assens Kommune skaber:
”Vi oplever tit, at hvis man ikke føler sig god til sporten, så opgiver man og vælger sporten fra. Men her fjerner vi fokus på konkurrencen, og det at vinde. Vi skaber et hold, hvor der er fokus på hyggen, fællesskabet og at have det sjovt”, fortæller formand for Assens FC, Torben Trafik, og fortsætter:
”Vi håber, at vi med holdet kan give dem succesoplevelser og noget glæde ved at være aktive sammen.”
Kick-off arrangement fløjter tiltag i gang
Lørdag den 19. august er der kick-off arrangement, hvor alle med særlige behov i alderen 16-25 år, der er interesseret i at blive en del af holdet er velkommen. Her er der mulighed for at prøve sjove fodboldaktiviteter af, møde trænerne, og få grillpølser og sodvand.
Kick-off arrangementet afholdes på Assens Stadion (Stadionvej 24, 5610 Assens) fra kl. 10.00 til kl. 11.30, og derefter er mulighed for en snak over en pølse/vand.
Pressen er også velkommen.
Nøgleord
Kontakter
Helle StorgaardProjektleder på Assens På SportKultur og Fritid i Assens Kommune
Tlf:20 34 89 90hesto@assens.dkChristen SeerupViceskoleleder på PilehaveskolenAssens Kommune
Tlf:29 29 14 88chsee@assens.dkTorben TrafikFormandAssens FC
Tlf:40 25 74 52torbentrafik@mail.dkBilleder
Links
Om Assens Kommune
I vores fællesskab er der hjerterum, albuerum og højt til loftet. Vi har plads både til dem, der bidrager til fællesskabet og til dem, der har brug for det. Hos os lever det gode nærdemokrati og aktive medborgerskab.
Følg pressemeddelelser fra Assens Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Assens Kommune
Kulturprojekt skal hjælpe unge tættere på job og uddannelse22.6.2026 09:44:46 CEST | Pressemeddelelse
Kulturprojekt med genbrugskunst skal løfte unges trivsel og udvikling, så de bliver klar til at tage næste skridt i retningen af job og uddannelse.
Assens Kommune tester kombinationen af samskabelse og fast-track vådområder i stor skala11.6.2026 09:00:05 CEST | Pressemeddelelse
Nu har fasttrack-metoden, som baner vejen for hurtigere udtagning af landbrugsjord og reduktion af kvælstof til havet, vist sit sande potentiale, efter Assens Kommune, Envidan og lodsejerne har testet metoden i stor skala i et helt opland.
Snart går arbejdet i gang på den gamle banestrækning8.6.2026 08:09:56 CEST | Pressemeddelelse
Den 12. juni 2026 tages det første spadestik til en længe ventet sti, som skal binde Assens, Ebberup, Flemløse og Glamsbjerg tættere sammen og give mulighed for en mere sikker vej til skole og uddannelse.
Nye politiske pejlemærker skal styrke beskæftigelsen i Assens Kommune4.6.2026 06:01:59 CEST | Pressemeddelelse
Beskæftigelsesudvalget har netop godkendt 5 politiske pejlemærker, der sætter den overordnede politiske retning for kommunens beskæftigelsesindsats. Pejlemærkerne kaster blandt andet et særligt lys på det store antal unge, som står uden job og uddannelse.
Sådan kommer Assens midtby til at se ud i sommeren 20263.6.2026 11:38:34 CEST | Pressemeddelelse
Snart begynder opsætningen af det byrumsinventar, som igen skal skabe liv og aktivitet i Assens Midtby ind over sommeren. Et byudviklings- og byrumsforsøg, som på sigt skal skabe liv og aktivitet i bymidten.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

