Nybolig Landbrug

Investeringsdilemma kræver billigere byggemetoder

Del
Nedslidningen af produktionsapparatet er større end i investeringerne i at opretholde, forny og udvide produktionen. Det er tid til at kigge på billigere byggemetoder, lyder vurderingen fra Nykredit.
Foto: Shutterstock. Må ikke videredistribueres
Foto: Shutterstock. Må ikke videredistribueres

-Vi har i snart 10 år set på en situation med negative nettoinvesteringer i landbruget. Det vil sige, at nedslidningen af produktionsapparatet er større end investeringerne i at opretholde, forny og udvide produktionen. Det kan ikke fortsætte meget længere uden, at produktionen vil begynde at falde og uden at effektiviteten kommer under pres.

Sådan lyder det fra Poul Erik Jørgensen, der er landbrugsdirektør i Nykredit.

-Historisk har det jo vist sig, at det ikke er alle investeringer, der fremmer effektivitet og indtjening, men mange gør. Landbrugsinvesteringer, der gennemføres i disse år, er netop rettet mod bedre økonomi og effektivitet, samtidig med at mange fokuserer på at inddrage forbruger- og politikerforventninger om optimal dyrevelfærd, miljø- og klimaansvarlighed samt sporbarhed og en god historie rundt omkring produktionen, siger Poul Erik Jørgensen.

Ifølge ham er det godt, at investeringer nu bygger på gode og målbare analyser af behovet. Desuden inddrages hele økonomien i investeringen inkl. også omkostningerne, som er forbundet med de forandringer i bedriften, der følger af udskiftninger og/eller udvidelser.

-Det er et faktum, at mange ideer stopper der. Somme tider fordi det ikke er en god ide – men erkendt også til tider, fordi det økonomiske grundlag ikke er sådan, at det er realistisk at finansiere og gennemføre ideen inkl. den risiko, der også altid ligger i gennemføre ændringer og måske vækste, siger Poul Erik Jørgensen.

Han tror derfor, at interessen for billigere byggerimetoder, total optimering af udnyttelsen af alle investeringer og finansieringsmetoder som leasing, samspil med eksterne investorer mv. kommer til at fylde mere i fremtiden.

-I det hele taget er forretningsplaner, risikostyring og finansieringsstrategi også noget af det, som vi kommer til at drøfte med kunder fremover. Jeg ser ikke de lette løsninger, men emnet er vigtigt og derfor også værd at gå skridtet videre for at finde den individuelle løsning, der kan bidrage til gennemførelse af realistiske planer, siger Poul Erik Jørgensen.

Billeder

Foto: Shutterstock. Må ikke videredistribueres
Foto: Shutterstock. Må ikke videredistribueres
Download

Information om Nybolig Landbrug

Nybolig Landbrug
Nybolig Landbrug
Nørregade 49
1165 København K

4455 6300

Hos Nybolig Landbrug er vi specialister i at rådgive vores kunder om køb og salg af landbrugsejendomme. Vi kender landbrugsmarkedet særdeles godt – både lokalt og på landsplan – og dækker alle ejendomstyper. Det gælder alt lige fra produktionsejendomme og planteavlsgårde over fritids- og lystejendomme til speciallandbrug, skovbrug og landbrugsjord.

Følg pressemeddelelser fra Nybolig Landbrug

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Nybolig Landbrug

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye