Danskerne bakkede massivt op om Vingegaards historiske sejr
Danskerne bakkede igen op i stor stil, da Jonas Vingegaard vandt Tour de France for andet år i træk. Næsten en halv million danskere så i snit hver etape fra verdens største cykelløb på TV 2 og TV 2 Play.

Gennemsnitsseertallet for årets 21 Tour de France-etaper på TV 2 og TV 2 Play lander foreløbigt på 491.000. Det gør årets løb til det fjerde mest sete Tour de France nogensinde - kun overgået med nogle cykellængder af sidste års løb med start i Danmark, Touren i 1997 på en andenplads og Touren i 1996, hvor Bjarne Riis vandt.
Seerandelen - den såkaldte share - er i år på 68 procent i gennemsnit for de 21 etaper. Sharen angiver hvor mange procent af alle liveseere på det pågældende tidspunkt, der har valgt at se Tour de France.
- Det er fantastisk, at danskernes engagement og interesse i Tour de France på TV 2 holder sit høje niveau. Vi gør vores ypperste for at forædle produktet for alle vores seere og brugere, og det glæder mig, at vi formår at fastholde mange af de seere, som fik smag for Tour de France med starten i Danmark sidste sommer. Og så bidrager Jonas Vingegaards historiske sejr og de danske etapesejre også til, at Danmark fortsat er det land med den største seerandel i verden, siger Frederik Lauesen, sportschef på TV 2.
Over en million så afslutningen i Paris
21. og sidste etape af Tour de France blev den mest sete på TV 2 og TV 2 Play med 942.000 seere i snit.
Sprinterafgørelsen i Paris og sejrsceremonien med Jonas Vingegaard øverst på podiet var det helt store trækplaster.
Over en million seere så afslutningen, og det hele toppede under spurten på Champs-Élysées med et seertal på 1.273.000, hvilket blev Tourens mest sete øjeblik.

Tour de France-festen fortsætter med Tour de France Femmes, som er i fuld gang på TV 2 og TV 2 Play. Og onsdag ankommer Jonas Vingegaard til hyldest og fejring i København. Du kan se med fra folkets hyldest, som foregår med kortegekørsel fra Tårnby til Rådhuspladsen og Tivoli. Det hele kan ses direkte på TV 2 Play og TV 2 fra klokken 10-18.
Flere af de danske Tour-ryttere kan opleves ved VM i cykling, som sendes fra 3.-13. august på TV 2 Play og TV 2 Sport, mens Jonas Vingegaard igen folder sig ud i det tre uger lange Grand Tour-løb Vuelta a España, som vises på TV 2 Play, TV 2 Sport X og TV 2 Sport fra lørdag 26. august.
Nøgleord
Kontakter
Jacob PanumPR-konsulent
Sport, nyheder og TV 2 NEWS
Billeder



TV 2 Danmark er en medievirksomhed med store digitale ambitioner og en mangeårig stærk position på det danske tv-marked. Vi arbejder hver dag for, at alle danskere via TV 2 Play, tv2.dk og alle vores kanaler kan holde sig opdateret og underholdt eller tage del i den offentlige debat. TV 2 Danmark er ejet af den danske stat, og vi driver public servicevirksomhed på kommercielle vilkår. På tværs af alle vores platforme er vi i kontakt med over 80 procent af danskerne i løbet af en uge. Vi bor på Kvægtorvet i Odense og på Teglholmen i København.
Følg pressemeddelelser fra TV 2 Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TV 2 Danmark
'Toppen af poppen' vender tilbage. Her er de nye artister.12.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter halvandet års pause er 'Toppen af poppen' tilbage med fornyet energi. TV 2 har netop sendt et nyt hold musikere afsted til optagelserne, som denne gang finder sted ved Anneberg Kulturpark i naturskønne Odsherred.
Drew Sycamore afløser Oh Land som dommer i 'X Factor'10.9.2025 11:00:33 CEST | Pressemeddelelse
Nanna Øland Fabricius har af personlige årsager trukket sig som dommer i den kommende sæson af 'X Factor'. I stedet tager Drew Sycamore over og sætter sig ved dommerbordet sammen med Benjamin Hav og Thomas Blachman.
’Knæk Cancer’ er tilbage: Her er årets værter3.9.2025 10:30:00 CEST | Pressemeddelelse
TV 2 og Kræftens Bekæmpelse sætter i uge 43 fokus på kræftsagen. Fire kendte værter står i spidsen, når indsamlingsshowet ’Knæk Cancer – et show for sagen’ er tilbage lørdag 25. oktober.
Tilfredsstillende halvårsresultat – TV 2 Play mest sete streamingtjeneste27.8.2025 14:47:24 CEST | Pressemeddelelse
TV 2 Play er fortsat den mest sete streamingtjeneste i Danmark, og TV 2 leverer lønsom vækst i en usikker tid.
TV 2 Charlie sender 'Hjertegalla' for 14. gang - med Louise Wolff og Steen Langeberg som værter21.8.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Lørdag 13. september 2025 bliver danskerne igen inviteret med til det populære indsamlingsshow 'Hjertegalla', når det sendes på TV 2 Charlie og TV 2 Play. Værtsduoen består i år af Louise Wolff, som også var vært sidste år, og Steen Langeberg, som debuterer som vært på 'Hjertegalla'.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum