TV 2 har sikret sig rettighederne til det succesfulde underholdningsformat 'Forræder'
6.7.2023 09:01:37 CEST | TV 2 Danmark | Pressemeddelelse
Fra fredag 28. juli kan danskerne følge med i et helt nyt underholdningsunivers på TV 2 med kutteklædte forrædere, natlige mord og daglige konspirationsteorier.

TV 2 vil være stærkest, når det handler om at tilbyde seerne den allerbedste weekendunderholdning, og supplerer nu stærke kort som 'X Factor', 'Vild med dans' og 'Stormester' med et helt anderledes og nyt underholdningsunivers.
- På TV 2 har vi allerede nogle af de stærkeste underholdningsformater til at åbne Danmarks bedste weekend, og vi vil gerne konstant opleves som friske og relevante, så derfor skal vi også fortsat turde præsentere vores seere for helt nye formater, siger indholdschef på TV 2, Dorthe Thirstrup.
'Forræder' er den danske version af det hollandske underholdningsformat 'De Verraders', der ud over Holland produceres i blandt andet Australien, Frankrig, Sverige, Norge og Tyskland med stor succes.
- Vi glæder os virkelig til at præsentere 'Forræder'. Vi synes, det er det perfekte supplement til vores øvrige stærke underholdningsbrands. Mig bekendt har vi aldrig tidligere haft den type krimimysterium på TV 2, og jeg håber og tror, at det legende, gådefulde univers er lige præcis det, der kan samle hele familien fredag aften, siger Dorthe Thirstrup.
Det, vi måske ikke vidste, vi har tilfælles på tværs af generationer
'Forræder' er et underholdende krimimysterium, hvor 18 spillere i otte programmer skal begå sig i et net af sandheder og løgne. Spilleder er Lise Rønne, som er tilbage som vært på TV 2. De 18 spillere ankommer til et slot, og det første, Lise Rønne gør, er hemmeligt at opdele dem i to grupper: loyale og forrædere. Og så går spillet ellers i gang - et spil, der minder mest om computerspillet 'Among Us' eller krimifilmen 'Knives Out - var det mord?'
- Vi tror på, at 'Forræder' kan samle danskerne på tværs af generationer. For noget af det helt særlige ved det her format er, at det henvender sig til alle og er relevant, uanset om man er på fornavn med gameren Jacob 'Pimp' Winneche, Youtuberen Elias Hole - eller om man er mere til klassiske krimigåder fra Agatha Christie eller vores egen Julie Hastrup, siger Dorthe Thirstrup.
'Forræder' har premiere på TV 2 og TV 2 Play fredag 28. juli.
Nøgleord
Kontakter
Charlotte Amtrup KjærPR-konsulent
TV 2 Play og events
Billeder
TV 2 Danmark er en medievirksomhed med store digitale ambitioner og en mangeårig stærk position på det danske tv-marked. Vi arbejder hver dag for, at alle danskere via TV 2 Play, tv2.dk og alle vores kanaler kan holde sig opdateret og underholdt eller tage del i den offentlige debat. TV 2 Danmark er ejet af den danske stat, og vi driver public servicevirksomhed på kommercielle vilkår. På tværs af alle vores platforme er vi i kontakt med over 80 procent af danskerne i løbet af en uge. Vi bor på Kvægtorvet i Odense og på Teglholmen i København.
Følg pressemeddelelser fra TV 2 Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TV 2 Danmark
Ny TV 2-dramaserie om dronning Margrethe på vej til danskerne21.1.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Se de første billeder fra serien, der forventes at få premiere i 2027
Streaming i Danmark: Tre tendenser, der tegnede det danske streamingmarked i 202513.1.2026 08:01:48 CET | Pressemeddelelse
I 2025 står public service-indhold stærkt på det danske streamingmarked med 55 procent af forbruget. Danskerne samles fortsat om fælles seeroplevelser, hvor over 120 programmer når millionpublikum. Samtidig aftager væksten i streamingmarkedet efter rekordåret 2024.
Fra Wilbek til Gidsel - vejen til verdens bedste håndboldhold12.1.2026 10:00:03 CET | Pressemeddelelse
For første gang mødes legender fra tre generationer og fortæller, hvordan de danske håndboldherrer blev verdens bedste. Det sker i sportsdokumentaren 'De gyldne generationer', som har premiere lige før EM i Danmark - tirsdag 13. januar på TV 2 Play og TV 2.
TV 2 tager sag om udlevering af journalisters SMS'er til Strasbourg13.12.2025 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
Kilder skal også fremadrettet trygt kunne henvende sig til medier i fortrolighed. Det er en helt afgørende forudsætning for pressens frie og uafhængige rolle i demokratiet. Derfor forsøger TV 2 at få sagen prøvet ved Menneskerettighedsdomstolen i Strasbourg.
Ulf Lund bliver ny kommerciel direktør i TV 2 Danmark12.12.2025 12:00:15 CET | Pressemeddelelse
Ulf Lund bliver kommerciel direktør i TV 2 Danmark og tiltræder som en del af direktionen 1. januar 2026, hvor hans opgave bliver at videreudvikle TV 2s vigtige distributionsmarked, styrke reklameforretningen og TV 2s position i værdikæden.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


