Graviditetsbesøg skal afhjælpe et stigende antal efterfødselsreaktioner i København
I Københavns Kommune har man registreret en stigning hos forældre med efterfødselsreaktioner. Fra 2019 til 2022 er andelen af mødre med en efterfødselsreaktion steget fra 9,7% til 11,8 % i kommunen. Hos mænd er det også sket mindre stigning, selvom man ikke har screenet lige så mange fædre som mødre. Sundhedsplejen i København har derfor fået afsat ekstra midler til at styrke den tidligere opsporing, så de bedre kan sætte ind og hjælpe, før familien havner i en mulig sårbar situation.

For mange mennesker er det at vente et barn forbundet med en lykkelig omstændighed. Dertil hører dog, at det også er en kæmpe omvæltning. Og for nogle kan omvæltningen desværre resultere i en altoverskyggende psykisk belastning. Udover at man i Københavns Kommune har registreret en stigning i efterfødselsreaktioner, ved man nemlig også fra generel forskning, at 33% af alle fødselsdepressioner starter i graviditeten, og at 10% af alle fødende oplever kliniske niveauer af depression på et eller andet tidspunkt fra graviditet til et år efter fødslen.
For at imødekomme det større behov for hjælp, har politikerne i Københavns Kommune i 2023 derfor valgt at styrke sundhedsplejen med næsten 10 millioner kroner. Pengene går blandt andet til tidligere opsporing, hvilket betyder, at familier, der er førstegangsforældre eller familier, der venter flerlinger, nu også bliver tilbudt et hjemmebesøg i sidste halvdel af graviditeten. Boel Leth Emanuel, der er sundhedskonsulent i Københavns kommune, fortæller, at graviditetsbesøget kan komme til at have stor betydning:
- Der er rigtig mange, der får det svært, når de bliver forældre, og det er vigtigt, at de bliver fortalt, at de ikke er alene. Depression i graviditeten er en af flere kendte risikofaktorer, som kan påvirke den tidlige tilknytning og samspil mellem forælder og barn. Og det kan stå i vejen for den glæde, der ellers er forbundet med at få et barn. Men forskning viser dog, at tidlig hjælp mindsker følgerne eller forkorter forløbet. Derfor kan det være afgørende at opspore tegnene på mistrivsel tidligere, siger hun.
Alle kan blive ramt
Forskere har endnu ikke kunne pege på én bestemt gruppe, der er i særlig risiko for at få en fødselsdepression eller efterfødselsreaktion. Der kan være kombinationer af forskellige forhold, som man mener, kan være risikofaktorer, og mennesker fra alle samfundsgrupper, uanset alder og køn, kan rammes. På trods af dette kan en fødselsdepression eller efterfødselsreaktion dog stadig været forbundet med meget skyld og skam. Også selvom de i langt de fleste tilfælde går over indenfor det første år efter fødslen.
Selv hvis ikke man viser tegn på depression eller efterfødselsreaktion, kan man også godt bare opleve en stor såkaldt graviditetsstress, hvor bekymringer om fostret og forældrerollen kan føles enorme. Ofte kan det dog lette at få sat ord på ens tanker, og derfor kan graviditetsbesøget også ses som en mulighed for at få drøftet det, man nu engang måtte have brug for. Besøget kan altså omhandle alt fra overvældende bekymringer til helt lavpraktiske forhold, hvor man kan tale om en god opstart af amning, søvn, mad eller hvad behovet end måtte være.
Graviditetsbesøget er valgfrit, og det tilbydes normalt i uge 26-32 uge af graviditeten, og varer ca. 1 time.
Styrket sundhedspleje i Budgetaftale 2023
- Graviditetsbesøgene er en del af Børne – og Ungdomsforvaltningens budgetaftale for 2023, hvor der i alt er bevilliget 2,5 millioner kroner årligt til besøgene.
- Sundhedsplejen bliver i budgetaftalen for 2023 også bevilliget med 3,9 millioner kroner årligt til udvidelse af det forebyggende tilbud, En God Familiestart, så det nu er permanent og dækker hele byen. Tilbuddet retter sig mod småbørnsfamilier i sårbare og udsatte positioner.
- Derudover bevilliges sundhedsplejen også 0,8 millioner kroner årligt til at understøtte den tidlige tilknytning mellem barn og forældre.
- Man kan læse mere om Sundhedsplejens tilbud her: https://www.kk.dk/borger/sundhed-og-forebyggelse/sundhedsplejen/tilbud-til-spaed-og-smaaboern
Nøgleord
Kontakter
Janni BrixenPressechefBørne- og Ungdomsforvaltningen i Københavns Kommune
Tlf:51336860p97w@kk.dkFølg pressemeddelelser fra Københavns Kommune Børne- og Ungdomsforvaltningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Københavns Kommune Børne- og Ungdomsforvaltningen
Københavns vigtigste valg finder sted lige nu – og det er ikke de voksnes8.9.2025 09:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Før de voksne københavnere går til stemmeurnerne i november, er det de unge, der går til valg. Lige nu søger Københavns Ungeråd nemlig kandidater til det kommende ungerådsvalg – unge mellem 12 og 20 år, som vil være med til at give deres generation en stærk stemme i hovedstaden.
Budget 26: Så mange millioner går til Københavns børn og unge4.9.2025 10:31:00 CEST | Pressemeddelelse
To-voksen-undervisning i dansk og matematik i 8. og 9. klasse, videreuddannelse til ledere og medarbejdere i skoler og daginstitutioner, flere skolebøger, bedre skoletoiletter og mere rengøring i daginstitutionerne. Københavns Budget 2026 er et børnebudget.
I morgen starter ny børnehaveklasse, der skal sikre fremtiden for traditionsrig sangskole11.8.2025 13:11:53 CEST | Pressemeddelelse
For første gang kan folkeskoleelever begynde på Sankt Annæ Gymnasium allerede fra børnehaveklassen – et nyt forsøg, der skal sikre sangskolens fremtid. Den nye klasse har tiltrukket mange ansøgere. Børne- og ungdomsborgmesteren, Jakob Næsager (C), håber, at det tidlige optag bliver permanent.
OL-ånden flytter ind på amagerskoler: Skole OL-finalen starter i morgen16.6.2025 14:33:33 CEST | Pressemeddelelse
Skole OL-finalen er igen tilbage i København efter en årrække i Jylland, og næsten 8000 skoleelever fra hele landet skal de kommende fire dage dyste på Sundby Idrætspark på Amager. Frivillige kræfter og to amagerskoler har sikret overnatning for de mange tilrejsende finalister.
Nyt initiativ giver Københavns 7. klasser indblik i fremtidens arbejdspladser10.6.2025 10:48:29 CEST | Pressemeddelelse
Den 11. juni fyldes København af omkring 4.000 nysgerrige 7.-klasseselever, der forlader klasselokalet for at opleve arbejdspladser rundt om i byen. Erhvervsdagen 2025 – inspireret af Kulturnatten og Motionsdagen – skal give eleverne et hands-on indblik i forskellige brancher og styrke koblingen mellem skole og erhvervsliv.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum