Tresporet faunapassage klar under Fynske Motorvej ved Ejby
Vejdirektoratet har bygget en stor faunapassage under Fynske Motorvej ved Ejby – den er omkring 12 meter bred og fire meter høj med et vandløb i midten og stier på hver side, hvor dyrene kan gå. Faunapassagen er anlagt som en del af udbygningen af motorvejen over Vestfyn, og i første uge af juli er entreprenørens maskiner væk, og den er klar til, at dyrene kan tage den i brug.

Større faunapassager er tydelige for bilister, når de anlægges som broer over motorvejen, men på Fyn er der nu anlagt en faunapassage, hvor dyrene kan passere under motorvejen. Og det er ikke tilfældigt. Placeringen af faunapassagen ved Gremmeløkke Å ved Ejby er bevidst valgt fordi åer i landskabet er en naturlig ledelinje for rådyr, odder og rigtig mange andre dyr.
"Inden faunapassagen blev anlagt, var der allerede stier fra rådyr, der fulgte åen, men ingen krydsede vejen. Motorvejen er en fysisk barriere for dyrenes frie bevægelighed i området, og det er af hensyn til trafiksikkerhed og dyrevelfærd, at der i alt er blevet etableret fem faunapassager langs den fynske motorvej. Faunapassagen ved Gremmeløkke Å ved Ejby er den største på strækningen og beregnet til rådyr og andre pattedyr," siger Robin Højen Madsen, projektchef i Vejdirektoratet.
Formålet med faunapassagen er at styrke rådyrenes og oddernes levevilkår på Fyn. For når de har mulighed for at parre sig og udveksle gener mellem bestandene nord og syd for motorvejen, vil bestanden blive stærkere, da der bliver mindre indavl.
Motorvejen er tilbage fra 1970'erne. Dengang tænkte man ikke i faunapassager, og der var heller ikke så meget trafik som i dag, så dyrene kunne lettere passere motorvejen. Sådan er det ikke i dag. Derfor blev det tænkt ind i udbygningen af motorvejen, som har stået på fra 2019 til nu.
"Vi har allerede konstateret spor fra rådyr i passagen, så de er allerede blevet opmærksomme på faunapassagen og begynder at bruge den," slutter Robin Højen Madsen.
Sådan er faunapassagen bygget
Forberedelserne til faunapassagen blev udført i 2022 og frem til nu. Blandt andet blev motorvejsstykket over den kommende faunapassage bygget om til en bro, hvilket var en forudsætning for arbejdet med at fjerne jorden under motorvejen.
Dernæst gik Vejdirektoratets entreprenør i gang med at fjerne al jorden under motorvejen – i alt 2000 m3 jord – og låget på det betonrør, Gremmeløkke Å løber i, blev fjernet. Som det sidste blev stierne på hver side af åen anlagt.
Kontakter
Kasper Anias MøllerNatur- og miljøansvarligVejdirektoratet
Tlf:29 31 13 24kaam@vd.dkRobin Højen MadsenProjektchefVejdirektoratet
Tlf:72 44 22 76Tlf:23 24 41 72rhm@vd.dkAnne-Mette NyhuusKommunikationskonsulentVejdirektoratet
Tlf:72 44 30 78Tlf:22 98 30 78an6@vd.dkVejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Billeder
Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Midtjyske Motorvej får ny asfalt ved Tørring24.4.2025 10:53:57 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet lægger ny asfalt på Midtjyske Motorvej i østgående retning nær Tørring. Arbejdet forventes at vare cirka tre uger.
Vejarbejde giver langt færre ulykker på motorvejen24.4.2025 09:54:12 CEST | Pressemeddelelse
På trods af at forholdene for trafikanterne på E45 Østjyske Motorvej generelt set er mere krævende, mens Vejdirektoratet udbygger motorvejen til seks spor på hele strækningen fra Vejle til Aarhus N, så er antallet af ulykker faldet markant. Det viser en rapport fra Trafitec, som er udarbejdet for Vejdirektoratet.
KORREKTION: Vejarbejde betyder omkørsel væk fra Gigantium23.4.2025 14:13:38 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet lukker den 28. april den direkte adgang væk fra Gigantium til Universitetsboulevarden via Einsteins Boulevard. Derfor skal trafikanter finde nye ruter, når de skal hjem fra arrangementer.
Vestre Landevej får ny asfalt ved Maribo og Stokkemarke23.4.2025 12:41:53 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet lægger ny asfalt på to dele af Vestre Landevej mellem Maribo og Halsted. Arbejdet bliver udført på hverdage mellem klokken 8.00 og 23.00, og der vil blive etableret omkørsel på begge strækninger.
Vejarbejde betyder omkørsel væk fra Gigantium23.4.2025 11:58:17 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet lukker den 28. april den direkte adgang væk fra Gigantium til Universitetsboulevarden via Einsteins Boulevard. Derfor skal trafikanter finde nye ruter, når de skal hjem fra arrangementer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum