Undersøgelse: Cyklisterne har den farligste adfærd i trafikken
Sidste år kom 810 cyklister til skade i trafikken, og samtidig udpeger flere end hver tredje dansker netop cyklister som dem, de oplever har den farligste adfærd i trafikken. Det viser en ny undersøgelse, som Kantar Public har foretaget for Gjensidige.

Selvom cyklister er blandt de mest sårbare i trafikken, så mener en stor del af danskerne, at det ikke bliver afspejlet i cyklisternes adfærd på veje og cykelstier.
Ifølge en ny undersøgelse, som Kantar Public har lavet for Gjensidige, udpeger flere end hver tredje dansker nemlig cyklister som dem, der har den farligste adfærd i trafikken. Det er samtidig væsentlig flere end bilister, som kun hver femte dansker peger på som de farligste i trafikken.
En ny ulykkesrapport fra Vejdirektoratet viser også, at hele 810 cyklister kom til skade eller blev dræbt i 2022, og selvom det er et fald fra de seneste år, så er cyklister fortsat de trafikanter, der er involveret i flest uheld ud over bilister.
Med den tætte danske cykeltrafik er det også naturligt, at andelen af cyklister, der er involveret i ulykker, er høj, men for Henrik Sagild, der er skadedirektør i Gjensidige, lyder tallet alligevel højere, end det bør være.
“Selv med antallet af danskere, der bruger cyklen som det primære transportmiddel i mente, så er antallet af cyklister, der hvert år kommer til skade eller bliver dræbt i trafikken fortsat alt for højt. Sammenholdt med danskernes oplevelse af, at cyklisterne har klart den farligste adfærd i trafikken, så giver de nye ulykkestal også anledning til, at vi endnu en gang opfordrer de danske cyklister til at være opmærksom på deres adfærd i trafikken, for ens egen og ens medtrafikanters skyld.”
Flere kommer til skade på elcykel
Efter cyklister og bilister peger danskerne på, at elcyklister er dem med den tredjefarligste adfærd i trafikken. Og at der er kommet flere elcyklister på vejene, ses også i Vejdirektoratets nyeste ulykkesrapport. 138 elcyklister kom galt afsted i 2022, og det tal ligger godt over gennemsnittet for de seneste fem år, hvor 94 elcyklister er kommet til skade om året.
Mens de nye elcykler har gjort det endnu nemmere at vælge cyklen frem for bilerne, så kommer der også et stort ansvar med den høje fart i trafikken og på cykelstierne. Derudover kræver det også tilvænning for både elcyklister og medtrafikanter, at forholde sig til cykler i højere fart på cykelstierne.
“Elcyklerne har gjort det mere attraktivt at vælge cyklen frem for bilen, og på den måde er den store fremgang i salget af elcykler en positiv ting. Men med den høje fart følger også et endnu større ansvar for ens ageren i trafikken. For selvom elcyklerne har en motor, så er man stadig en blød trafikant, med øget risiko for at komme rigtig galt afsted, hvis uheldet er ude,” siger Henrik Sagild.
En almindelig elcykel kan køre op til 25 km/t, mens en såkaldt Speed Pedelec kan køre helt op til 45 km/t og stadig køre på cykelstierne. Ifølge Danmarks Statistik blev der i 2022 importeret cirka 120.000 elcykler til Danmark, en stigning fra bare 40.000 i 2017.
Om undersøgelsen
Undersøgelsen er foretaget blandt 1.009 repræsentativt udvalgte danskere over 18 år af © Kantar Public for Gjensidige i februar og marts 2023.
Hvem har ifølge din mening, den farligste adfærd i trafikken? |
|
Fodgængere |
2% |
Cyklister |
35% |
El-cyklister |
9% |
Bilister |
17% |
Løbehjul |
8% |
Knallerter |
5% |
Motorcyklister |
4% |
Taxier |
2% |
Busser |
1% |
Lastbiler |
5% |
Andet, notér |
3% |
Ingen af ovenstående |
1% |
Ved ikke |
8% |
Nøgleord
Kontakter
Andreas MortensenKommunikationskonsulent
Tlf:27 52 46 44am@gjensidige.dkGjensidige er et ledende nordisk skadeforsikringsselskab, som er noteret på Oslo Børs. Vi har ca. 3.800 medarbejdere og tilbyder skadeforsikring i Norge, Danmark, Sverige og Baltikum. I Norge tilbydes også pension og opsparing. Driftsindtægterne var 30 mia. NOK i 2021, mens forvaltningskapitalen udgjorde 130 mia. NOK.
Følg pressemeddelelser fra Gjensidige
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gjensidige
Boligkøbere drømmer om et godt energimærke: Men mange boliger lever ikke op til ønskerne2.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Kun 12 procent af landets boligejere ville vælge et hus med et lavt energimærke, hvis de skulle købe i dag. Men over halvdelen af de danske boliger har energimærke D eller lavere. Det viser en ny undersøgelse.
På ferie med sygdom: Det skal man være opmærksom på1.7.2025 07:31:00 CEST | Pressemeddelelse
Sol, varme og saltvand kan lyde tillokkende i sygdomstider. Danskere med kendt sygdom bør dog gøre sig overvejelser inden turen går sydpå på ferie, og især være opmærksomme på deres rejseforsikring, lyder opfordringen.
Her er de ting, der irriterer danskere mest i lufthavnen28.6.2025 09:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Sommerferien står for døren, og for rigtig mange kan opholdet i lufthavne være en stressende oplevelse. Og i en ny undersøgelse afslører danskerne, hvad der særligt irriterer dem ved andre rejsende, når de er i lufthavnen.
Over 485 timer med negative elpriser: Første halvår slår tidligere rekorder24.6.2025 08:30:28 CEST | Pressemeddelelse
Danskerne har i årets første seks måneder oplevet et historisk højt antal timer med negative elpriser. Det skyldes især de mange solskinstimer i løbet af foråret.
Se listen: Dette pakker danskerne til årets festivaler24.6.2025 07:33:00 CEST | Pressemeddelelse
Festivals sæsonen er over os, og danskerne drager snart afsted på populære festivaler som Musik i Lejet, Roskilde, Smukfest og Tinderbox. Især tre ting går igen på festivalgæsternes pakkeliste.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum