Danmark og Storbritannien starter nyt kapitel i forholdet efter Brexit
Det sker, når Lars Løkke Rasmussen besøger Storbritannien den 20. og 21. juni. Her underskriver den danske udenrigsminister sammen med sin britiske kollega James Cleverly en erklæring om tættere samarbejde mellem Storbritannien og Danmark.
Storbritannien og Danmark er naboer og strategiske partnere og samarbejdet favner bredt. Det gælder blandt andet på det sikkerhedspolitiske område, hvor de to lande i årtier har været tætte allierede i NATO, og deltaget i fælles militær træning og operationer.
Når erklæringen den 20. juni underskrives af den danske og britiske udenrigsminister, lægges der op til at udvide samarbejdet til et stærkere partnerskab. Eksempelvis vil Danmark og Storbritannien styrke samarbejdet om udenrigs- og sikkerhedspolitiske emner.
Det gælder blandt andet i NATO, FN og samarbejdet i Nordsøen. Landene vil desuden styrke samarbejdet om sikkerhedspolitiske aspekter af kritisk infrastruktur samt nye og kritiske teknologier som kunstig intelligens og kvanteteknologi.
Derudover vil de to lande opbygge tættere økonomiske forbindelser i nøglesektorer som teknologi, grøn energi og life-science.
”Selvom jeg ville ønske, at briterne var blevet i EU-familien, så ændrer det ikke på, at Storbritannien er et væsentligt land, en god nabo og en vigtig allieret for Danmark. Med krig tilbage på det europæiske kontinent er det vigtigere end nogensinde at holde fast i netop nære allierede. Der er et stort potentiale i at styrke samarbejdet mellem vores to lande, og det er jeg glad for, at vi gør med erklæringen i dag,” siger udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen.
Storbritannien har ligesom Danmark været en af de stærkeste støtter i Ukraines frihedskamp. Sammen med blandt andet Danmark var Storbritannien også allerede inden krigens udbrud med til at arbejde for reformer i Ukraine, så landet kunne nærme sig EU og NATO.
Storbritannien er i disse dage vært for Ukraine Recovery Conference som har til formål at mobilisere støtte til at genopbygge Ukraine. Her er der særligt fokus på at engagere privatsektoren i genopbygningen.
Danmark er langt fremme med Ukraine-fonden og engageringen af dansk erhvervsliv. Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen vil på konferencens åbningsdag dele de danske erfaringer fra det meget tætte samarbejde med civilsamfundsorganisationer, interesseorganisationer og erhvervslivet om genopbygning- og udviklingsprojekter i Ukraine.
Udover at deltage i konferencen for Ukraine skal udenrigsministeren blandt andet til reception hos den britiske Kong Charles samt mødes med flere udenrigsministerkollegaer, der deltager i konferencen.
For yderligere information kontakt presserådgiver Kristoffer Jonsson på krijoo@um.dk eller 3043 6749
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn25.4.2025 11:13:16 CEST | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde mandag den 28. april 2025 kl. 12.30.
Europaministeren besøger Kosovo23.4.2025 09:27:59 CEST | Pressemeddelelse
Onsdag den 23. april er europaministeren i Kosovo.
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen ledsager H.M. Kongen under tiltrædelsesbesøg til Japan23.4.2025 06:22:09 CEST | Pressemeddelelse
Udenrigsministeren vil under besøget mødes med den japanske udenrigsminister og promovere danske virksomheder på verdensudstillingen Expo 2025 i Osaka.
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen rejser til Indonesien for at styrke partnerskab21.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Et stærkere samarbejde mellem Danmark, Indonesien og de øvrige lande i det sydøstlige Asien er på toppen af dagsordenen, når udenrigsministeren besøger Jakarta den 21.-22. april.
Udnævnelse af arktisk ambassadør11.4.2025 17:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen udnævner Kenneth Høegh som ny arktisk ambassadør for Kongeriget Danmark. Udnævnelsen sker efter indstilling fra Grønland.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum