HK Stat

HK MED HJÆLPENDE HÅND TIL HUMMELGAARD: Leverer 54 forslag til at smøre straffesagskæden

Del

54 konkrete forslag, baseret på viden fra medarbejdere i anklagemyndighed, politi, ved domstole og i Kriminalforsorgen kan være med til at rette op på massive problemer med ventetider og mangel på personale i straffesagskæden. På Folkemødet overrækker HK Stat-formand Rita Bundgaard justitsminister Hummelgaard et katalog med de mange forslag. Det sker uden for HK-forbundets telt bag Brugsen i Allinge torsdag 15. juni klokken 15.20 til 15.35.

Lange ventetider, mangel på personale og ressourcer tynger hele straffesagskæden. Både borgere og virksomheder kommer i klemme. Fra politi og anklagemyndighed over domstolene til Kriminalforsorgen er der både akutte og langtrækkende problemer.

På Folkemødet i Allinge får justitsminister Peter Hummelgaard (S) en hjælpende hånd til at rette op på problemerne. Det sker, når HK Stat overrækker ham et katalog med 54 forslag, der er tænkt som et bidrag at nedbringe domstolenes lange sagsbehandlingstider, afbøde Kriminalforsorgens akutte mangel på fængselsbetjente og presset på fængselsvæsenet generelt og skabe et mere velfungerende politi og anklagemyndighed.

HK Stats formand Rita Bundgaard overrækker justitsminister Peter Hummelgaard kataloget uden for HK-forbundets telt bag Brugsen i Allinge torsdag 15. juni klokken 15.20 til 15.35. Pressen er naturligvis velkommen.

  • HK Stat ønsker at være med til at løse de aktuelle og akutte problemer. Et velfungerende retsvæsen og fængselsvæsen er grundpiller i retsstaten og i velfærdssamfundet. Og vores medlemmer på området har konstruktive løsningsforslag på baggrund af praktisk erfaring med arbejdsgange og flaskehalse i opgaveløsningen, siger Rita Bundgaard.

Forslagene er blevet til i samarbejde mellem HK Stat, fagforeningens landsklubber, tillidsfolk og medlemmer på området.

  • Politiet, anklagemyndigheden, domstolene og Kriminalforsorgen er andet og mere end jurister, politibetjente og fængselsbetjente. Alle faggrupper bidrager til løsningen af de aktuelle udfordringer, siger Rita Bundgaard.

 

Nøgleord

Kontakter

HK Stat - fagforeningen for kontorfunktionærer, laboranter og it-medarbejdere i staten

HK Stat har over 21.000 erhvervsaktive medlemmer overalt i staten. Fagforeningen overenskomstdækker 4.400 stillinger i anklagemyndighed, politi, domstole og Kriminalforsorgen.

Følg pressemeddelelser fra HK Stat

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra HK Stat

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye