Tønder Kommune ligger i toppen med job til ukrainske flygtninge
Tønder ligger på en flot 2. plads, når man ser, hvilke kommuner der er bedst til at få ukrainske flygtninge i arbejde. Ud af de ukrainere, der er vurderet parate til arbejdsmarkedet er 93 procent i job i Tønder Kommune viser nye tal fra juni 2023. Det tal overgås kun af Ærø Kommune med 94 procent.
Siden Ruslands invasion af Ukraine i februar 2022 er omtrent 8.900 af de ukrainere der flygtede til Danmark kommet i arbejde. Det svarer til 66 procent af den gruppe, der er blevet vurderet jobparate.
Det viser tal fra Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering, som Dansk Arbejdsgiverforening (DA) har analyseret. DA’s analyse viser også, at tallene løbende er steget, fx steg andelen af beskæftigede ukrainere med fem procentpoint fra marts til april 2023.
Det er tal der glæder Tønder Kommunes borgmester, Jørgen Popp Petersen, som understreger, at der bag de fine tal også gemmer sig en stor indsats blandt en lang række medarbejdere i Tønder Kommune.
”Det er godt at se, at så mange af de ukrainere, der er ankommet til Tønder Kommune er kommet i arbejde. Vi har mange virksomheder, som efterspørger arbejdskraft, og der har ukrainerne i Tønder virkelig været med til at gøre en forskel og givet dem et nyt perspektiv – også selvom det sker på en meget, meget trist baggrund”, fortæller Jørgen Popp Petersen.
I kommunens jobcenter forklarer fagchef, Theresé Alette Andersen, at successen med at få de ukrainske flygtning i arbejde blandt andet er skabt af en bred indsats på tværs af Tønder Kommune, frivillige og virksomhederne i kommunen.
”I Tønder Kommunes jobcenter modtager vi løbende jobordrer fra virksomheder, der har brug for hjælp til formidling af ledige til stillinger. Denne rekrutteringsservice benytter vi også i forhold til de ukrainske flygtninge, der er vurderet klar til at tage et job, og der er det vores oplevelse, at mange virksomheder har været glade for at ansætte ukrainere”, forklarer Theresé Alette Andersen og tilføjer, at Tønder Kommune hurtigt fik en tolk tilknyttet, der var en stor hjælp i forhold til at få de ukrainske flygtning i tale og videre i job.
Theresé Alette Andersen tilføjer, at det er ikke kun i forhold til ukrainere men også i forhold til andre målgrupper, at Jobcenter Tønders metode har fungeret godt, fordi kommunens integrationsafdeling efterhånden har oparbejdet solide erfaringer med at hjælpe flygtninge i arbejde.
Tønder Kommune har i alt modtaget 278 ukrainske flygtninge og ud af disse er 128 kommet i job i kommunen, hvilket altså svarer til 93 procent af de der er vurderet jobparate. De der ikke er erklæret jobparate er primært børn og ældre mennesker omkring pensionsalderen.
Ukrainerne i Tønder Kommune har fået beskæftigelse inden for flere brancher, men særligt inden for hotel og restauration, rengøring og landbrug.
Kontakter
Jørgen Popp PetersenTønder Kommune
Tlf:2142 9074jrp@toender.dkTherese Arletté AndersenFagchef for Arbejdsmarkedet, Tønder Kommune
Tlf:40278359theaand@toender.dkFølg pressemeddelelser fra Tønder Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Tønder Kommune
Indvielse af nye lokaler24.4.2025 11:07:42 CEST | Presseinvitation
Invitation til indvielse af Selvhjælp Sydvest, FrivilligSammen samt Kultur & Frivilligheds nye lokaler hos DGI Sønderjylland i Brundtlandparken
Tønder Kommune styrker det lokale samarbejde om den grønne trepart16.4.2025 14:44:09 CEST | Pressemeddelelse
Ny lokal trepartsgruppe i Tønder Kommune skal sikre bredt samarbejde om natur, klima og arealomlægning i forlængelse af den nationale grønne trepartsaftale.
Nu skal kæmpebjørnekloen bekæmpes15.4.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Foråret er over os, og det betyder, at det igen er tid til at tage kampen op mod kæmpebjørnekloen – inden den når at blomstre og smide frø i løbet af sommeren.
Tønder står sammen om midtbyen – og du er inviteret med14.4.2025 16:30:00 CEST | Pressemeddelelse
I Tønder spirer idéerne til en ny fremtid for midtbyen. I fællesskab arbejder foreninger, kulturaktører, skoler, erhvervsliv og kommune på en ny helhedsplan for Tønder Midtby. Og du kan være med.
Første spadestik i Toftlund: En ny ramme for fællesskab og bevægelse er godt på vej11.4.2025 18:45:54 CEST | Pressemeddelelse
Fredag den 11. april blev første spadestik taget til det kommende sport- og fritidscenter i Toftlund. Dagen blev markeret med taler fra borgmester Jørgen Popp Petersen og formand for Toftlund Sport & Fritidscenter Jan Fogh.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum