Permanent ligeløn til grønlandske anstaltsbetjente
8.6.2023 14:58:49 CEST | Fængselsforbundet | Pressemeddelelse
Det er meget positivt, at lønnen varigt bliver den samme i Grønland som i Danmark. Sådan lyder budskabet fra Fængselsforbundet efter justitsministerens udmelding til de grønlandske medier.

Justitsminister Peter Hummelgaard oplyser, at der kommer en permanent løsning på den uensartede løn i Kriminalforsorgen. De grønlandske arrestbetjente vil fremover varigt blive ligestillet med deres kollegaer i Danmark og på Færøerne.
I 2019 blev der indgået en midlertidig aftale om at løfte anstaltsbetjentenes grundløn op på samme niveau som deres danske kollegaer, men aftalen udløber til nytår i år. Hvilket vil betyde en lønnedgang på adskillige tusinder kroner til hver anstaltsbetjent.
Nu bliver ordningen i stedet permanent, og det glæder Fængselsforbundets formand Bo Yde Sørensen: “Fængselsforbundet har kæmpet mange år for lønnen til vores grønlandske kollegaer. Det er meget glædeligt, at det nu endelig lykkes. Selvfølgelig skal der ikke være forskel på lønnen i Kriminalforsorgen, ligegyldigt om man arbejder i nord eller i syd,” siger han.
Han peger på, at det midlertige lønløft i Grønland har været med til at hjælpe på rekrutteringsproblemerne til de grønlandske anstalter.
“Vi har samme udfordringer med at skaffe folk i Grønland som i Danmark. Derfor ville det få helt uoverskuelige konsekvenser, hvis lønnen til næste år skulle sættes markant ned. Det sker altså heldigvis ikke, og det er godt,” siger forbundsformanden.
Kontakter
Kommentarer til pressen: Forbundsformand, Bo Yde Sørensen
Tlf:72 55 99 98bys@faengselsforbundet.dkOm Fængselsforbundet
Fængselsforbundet har cirka 3.500 medlemmer og repræsenterer fængselsbetjente, transportbetjente, institutionsmedarbejdere, værkmestre og uniformerede ledere i Kriminalforsorgen i Danmark, Grønland og på Færøerne. Desuden repræsenterer forbundet fiskerikontrollører i Fiskeristyrelsen. Vi er uafhængige af partipolitik og fokuserer alene på at forbedre vores medlemmers arbejdsliv.
Følg pressemeddelelser fra Fængselsforbundet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fængselsforbundet
Tillidsrepræsentant i Ringe Fængsel: "Det viser jo bare, at man faktisk godt kan gøre det her ordentligt. Det skylder man kollegaerne."15.10.2026 06:00:00 CEST | Nyhed
Tillidsrepræsentant i Ringe Fængsel mener, at medarbejderinddragelsen bør være obligatorisk, når der oprettes dobbeltbelæg i landets fængsler og arresthuse.
Arbejdsmiljørepræsentant i fængsel: "I de sidste fem år har jeg arbejdet hvad der svarer til seks"5.10.2026 17:30:00 CEST | Nyhed
Personalet er havnet i et krydsfelt mellem politikere og ledelse, siger arbejdsmiljørepræsentant i Storstrøm Fængsel, Pernille Bjerring.
Fængselsforbundets formand: De politiske ambitioner står ikke i mål med virkeligheden30.9.2026 18:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Jeg har ét budskab til politikerne, når jeg som ny formand for Fængselsforbundet holder møder med dem. Det er et simpelt budskab: Nemlig, at der ikke er sammenhæng mellem politiske mål på den ene side og virkeligheden på den anden. Man kan roligt sige, at det slår gnister i vores system i øjeblikket. De overbelastede tandhjul knirker og skratter. Vi er overbelastede og pressede som aldrig nogensinde før. Det vi ser, er gnister fra ubalancen mellem politiske ambitioner og kendsgerninger. Og er det ikke slemt nok i forvejen, så bliver det snart endnu værre. Næste år træder der nye strafskærpelser i kraft. Der er regnet på, hvad det kommer til at betyde for os, men den beregning er hemmelig. Jeg har været så længe i vores system til at vide, at det er dårligt nyt. Vi kan altså ikke få at vide, hvor mange flere indsatte der skal presses ind på cellerne. Det bliver nødt til at være klart for beslutningstagerne nu, at det er virkelighedsfjernt, det de har gang i. Og det kommer med en pris. E
Ny rekord: 105 procent belæg i fængslerne29.9.2026 18:32:49 CEST | Nyhed
Indstrømningen af indsatte skaber et historisk pres på fængslernes kapacitet. Alligevel er der nye strafskærpelser på vej.
René Larsen udpeget som fungerende formand for Fængselsforbundet17.9.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fængselsforbundets forretningsudvalg har i enighed udpeget forbundssekretær René Larsen som fungerende formand for Fængselsforbundet, efter Bo Yde Sørensen har forladt posten.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum