Jubilæum: Ærkefynbo fejrer 25 år hos GF Forsikring
ÅRSLEV: Fagansvarlig i Skadehjælp hos GF Forsikring, Jan Andersen, kan i juni fejre sit 25-års jubilæum. I den tid har Jan været vidne til, at GF er gået fra at være en ”lille købmandsbutik” til at være et af de største medlemsejede selskaber i Danmark.

53-årige Jan Andersen trådte faktisk ind ad døren hos GF Forsikring for første gang allerede i 1990. Han var lige blevet færdig på Handelsskolen og var opsat på at komme i gang med at bruge sin uddannelse.
- Jeg er ærkefynbo, og jeg var ikke interesseret i at pendle for langt til arbejde. Jeg har altid interesseret mig for finansbranchen, og der var ikke så meget at vælge imellem på Fyn. Derfor var GF Forsikring oplagt, så jeg søgte en stilling som ”aspirant”, som det hed dengang – og efter en samtale fik jeg den, siger Jan Andersen.
Jan Andersen blev ansat i Bilskade, men som aspirant kom han til at prøve mange forskellige funktioner i den første tid. Det er dog i Bilskade, han har været i størstedelen af sin tid i GF.
En anden tid
I 1990 lå GF Forsikrings hovedkontor på Karlavej i Næsby, og det var en noget anden tid, fortæller Jan Andersen:
- Jeg husker særligt, når vi i begyndelsen af året skulle udbetale overskudsdeling til vores medlemmer. Det foregik med gammeldags checks, som blev skrevet ud og sendt manuelt til hvert enkelt medlem. Det var virkelig en stor dag, siger han.
For Jan var det fornemmelsen at være en del af en lille købmandsbutik, hvor alle kendte alle – en stor modsætning til i dag, hvor GF Forsikring har mere end 340.000 medlemmer, og hvor der er mere end 500 medarbejdere alene i GF Huset, der er i dag ligger på Jernbanevej i Tarup.
Har altid været nysgerrig
Midt i sin tid i GF holdt Jan Andersen en mindre pause, da han fik et tilbud fra et andet selskab, som åbnede et kontor i Odense. Men da selskabet otte år senere valgte at flytte kontoret til Kolding, ville Jan ikke flytte med – og inden længe befandt han sig i de grønne GF-farver igen.
- Jeg har altid været nysgerrig, så jeg var glad for at få muligheden for at gå fra at være rådgiver til at få en fagspecialist-rolle nogle år efter, jeg var kommet tilbage til GF. Nu skulle jeg i højere grad undervise og sparre med mine kolleger. GF er rigtig gode til at give medarbejderne mulighed for at udvikle sig og prøve nye funktioner af, og det er jeg glad for at være en del af, siger han.
Jan Andersen underviser desuden på deltid på Forsikringsakademiet, og så er han næstformand i Regresudvalget under Forsikring & Pension.
Frivillig træner i Årslev Boldklub
Sport har altid været en stor del af Jan Andersens liv. Han spiller selv padeltennis og dyrker crossfit, og da børnene var små, var han frivillig træner i den lokale boldklub.
- Jeg synes, det er fedt at arbejde frivilligt – så føler man virkelig, at man gør en forskel for andre. Da mine børn var små, lagde jeg derfor en del timer som træner i Årslev Boldklub, og det var virkelig en god tid, hvor jeg både kunne følge med i mine børns udvikling og samtidig gøre en forskel for andre børn, siger han.
Har gemt sin første lønseddel
Her på dagen for 25-årsjubilæet har Jan Andersen medbragt et fysisk minde fra den allerførste tid i 1990.
- Jeg har gemt min første lønseddel. Der var ikke meget at rutte med, og da jeg på det tidspunkt var flyttet hjemmefra, har budgettet nok været lidt stramt, smiler Jan Andersen.
Privat bor Jan Andersen med sin kone Christina og parrets to børn på 15 og 19 år i et hus i Årslev.
Nøgleord
Kontakter
GF Forsikrings pressetelefon
Tlf:+45 70 22 00 75presse@gfforsikring.dkRasmus DamkjærGF Forsikring
Tlf:+45 26 79 96 73presse@gfforsikring.dkFølg pressemeddelelser fra GF Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra GF Forsikring
Tidlig tørke kræver omtanke: GF Forsikring opfordrer til brandsikker adfærd9.5.2025 09:06:48 CEST | Pressemeddelelse
SKADEFOREBYGGELSE: Kombinationen af et usædvanligt tørt forår og danskernes trang til at hive havegrillen frem fra sit vinterhi får det medlemsejede GF Forsikring til at mane til forsigtighed – allerede inden sommeren for alvor er gået i gang.
Højsæson for cykeltyverier: Disse cykelejere er mest udsat6.5.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Forårsmånederne er højsæson for cykeltyverier – på landsplan er antallet af anmeldte cykeltyverier endda steget med 29 procent på tre år. Særligt én gruppe cykelejere skal være ekstra opmærksomme op til sommer, lyder det fra GF Forsikring.
Tung IT-profil i forsikringsbestyrelse26.4.2025 14:45:45 CEST | Pressemeddelelse
GF FORSIKRING: Kristian Hjort-Madsen blev lørdag valgt til bestyrelsen på GF Forsikrings ordinære generalforsamling i Middelfart. Han træder ind som nyt medlem i selskabets bestyrelse, der tæller i alt 12 personer.
Vagtskifte hos GF Forsikring i Østsjælland11.4.2025 10:34:55 CEST | Pressemeddelelse
NY FORMAND: Efter fem år som formand har Lykke Outzen Mørk valgt at træde tilbage og i stedet hellige sig posten som næstformand i GF Østsjælland. Hendes afløser er Magnus Therkildsen, der i forvejen er aktiv i bestyrelsen.
Undgå indbrud: Tyvene ser danskernes boligannoncer på Facebook10.4.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
GF Forsikring oplever i stigende grad, at indbrud i danske hjem og sommerhuse sker i forbindelse med boligsalg. Tyvene holder øje med sociale medier og boligsider – og når de spotter designermøbler og dyr kunst, slår de til.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum