Ny indkøbsdirektør til Lidl Danmark
1.6.2023 09:05:00 CEST | Lidl Danmark | Pressemeddelelse
Maria Lovecchio fra Italien bliver ny indkøbsdirektør i Lidl. Maria kender dagligvarekæden særdeles godt, da hun har arbejdet i Lidl i over 14 år. Maria kommer blandt andet med stor erfaring fra indkøbsafdelingen i Lidl Italien og som indkøbsdirektør i Lidl Slovenien – nu glæder hun sig til at bidrage til væksten i Lidl Danmark.

Maria Lovecchio er Lidl Danmarks nye indkøbsdirektør. Maria overtager efter Rasmus Pape, der de seneste tre år har ageret indkøbsdirektør i Lidl Danmark med flotte resultater:
”På vegne af Lidl vil jeg gerne takke Rasmus for hans lange og flotte indsats – både her i Danmark og i Tyskland. Jeg ønsker ham kun alt det bedste videre frem. Nu glæder jeg mig til at byde Maria Loveccio velkommen på vores danske team og arbejde sammen om Lidls udvikling i Danmark. Det er en spændende tid at være dagligvarekæde i, og vi har store ambitioner, som jeg ved, Maria vil være med til at løfte,” fortæller Jens Stratmann, adm. direktør i Lidl Danmark.
Maria kommer oprindeligt fra Italien, hvor hun også begyndte sin Lidl-karriere. For over 14 år siden startede hun i Lidl Italien og har siden arbejdet i indkøbsafdelingen i Lidl Italien, hvor hun især beskæftigede sig med indkøb og marketing. Senest har hun været indkøbsdirektør i Slovenien. Maria er derfor også et godt eksempel på, hvordan man kan gøre karriere i Lidl – både regionalt og internationalt.
”Jeg glæder mig ekstremt meget til at komme i gang. Det er spændende at starte på et nyt marked og kunne dele gode erfaringer fra andre lande, men det er også helt særligt at få lov til at dykke ned i og blive klogere på de danske forbrugere og bidrage til at sikre, at vi har det på hylderne, de efterspørger,” siger Maria Lovecchio og fortsætter:
”At tiltræde som indkøbsdirektør i en tid som nu, hvor Lidl lige har meldt ud, at man vil udfase al tobak inden udgangen af 2028, er virkelig stærkt. Personligt er jeg selv af den faste overbevisning, at vi gennem viden og tillid når ambitiøse mål – og her er udfasningen af tobak bestemt et af dem. I den kommende tid vil jeg bruge meget tid i landets Lidl-butikker og møde både personalet og kunderne.”
Maria Lovecchio har sin første officielle arbejdsdag til august.
Nøgleord
Kontakter
Thomas SejersenPresseansvarlig - Lidl
Tlf:76 35 00 10presse@lidl.dkFølg pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Lidl sænker priserne igen: Nu står mere end hver tiende hverdagsvare til fast lav pris13.9.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fra søndag den 13. september sænker Lidl priserne fast på over 100 nye varer. Det betyder, at dagligvarekæden nu har over 300 hverdagsvarer til fast lav pris, hvilket svarer til mere end hver tiende vare i sortimentet. En ny undersøgelse viser, at hver fjerde dansker allerede har ændret indkøbsvaner på grund af faste lave priser.
Lidl reducerer sine emissioner i Scope 1 og 2 med 75 procent10.9.2026 12:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Lidl Danmark udgiver i dag sit nyeste bæredygtighedsmagasin for kalenderåret 2025, hvor kæden blandt andet præsenterer sine klima- og sundhedsresultater. En af de centrale milepæle er en reduktion af Scope 1- og 2-emissionerne på 75 procent siden baseline i 2019, hvor blandt andet en omlægning fra naturgas til fjernvarme på logistikcenteret i Kolding og i udvalgte butikker har spillet en afgørende rolle.
Stedtillæg i hovedstadsområdet: Lidl skruer op for konkurrencen om de bedste talenter21.8.2026 10:30:00 CEST | Pressemeddelelse
I kampen om de dygtigste medarbejdere giver Lidl et stedtillæg på 2.500 kroner til souschefer i hovedstadsområdet. Erfaringerne med stedtillæg til butikschefer viser, at det medfører flere ansøgere og nye fagligheder. Det tiltrækker kandidater med solid erfaring fra branchen og skaber samtidig et stærkt grundlag for at beholde dygtige ledere.
Danskerne ændrer indkøbsvaner: Lidl er Danmarks billigste dagligvarekæde for fjerde gang i træk21.8.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny uafhængig prisgennemgang fra Madprisluppen viser, at Lidl igen har den billigste indkøbskurv ud af samtlige 12 dagligvarekæder i Danmark. Danskerne har taget godt imod de faste lave priser, og Lidl har oplevet en stor kundefremgang siden maj.
Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål14.8.2026 11:10:00 CEST | Pressemeddelelse
Flere af Lidls danske leverandører har fået en hjælpende hånd til at arbejde med reduktion af CO2 i værdikæden. Det giver lokale fødevareproducenter overblik over deres klimaaftryk og besparelser på både udledninger og økonomi.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum