Derfor var byen indtaget af lutter glade børn med kapper og bannere
Slotsgade rungede af glade børnestemmer og raske trin på brostenene fredag d. 26. maj, da knap 300 2. klasses elever deltog i renæssancevandringen 2023. Museum Sønderjylland og Historie Haderslev har siden efteråret kørt parløb omkring forberedelsen til den årlige renæssancevandring, der er en byvandring for kommunens 2. klasser. Fredagen før Pinse kunne begge institutioner vinge endnu et vellykket arrangement af i flot solskin i Haderslevs gamle bydel.

En sanselig oplevelse i Haderslev for de mindste skolebørn
Renæssancevandringen var aldrig lykkedes uden korpset af frivillige ved museet eller aktørerne som biavlerne, Anton Niemann, Kirsten Münster eller de studerende fra Ernæring og Sundhed, UC Syd, der velvilligt støttede skoletilbuddet for de mindste elever.
Byvandringen er tænkt som en sanselig oplevelse og vandring i renæssancetiden med ti poster, der skal gennemføres med alle sanser skærpede. Lugtesansen blev taget i brug i urtehaven i Slotsgade 20, kræfterne blev brugt i Damparken med gøgleri og barnestemmerne skulle aktiveres i kirken. Bevægelse og oplevelse var i det hele taget dagens indhold!
Didrik fra år 1566
Eleverne havde på forhånd forberedt sig og udarbejdet kapper og bannere med våbenskjold til dagens fem timers lange program i Haderslevs gamle bydel. Derudover havde de læst den fiktive fortælling om drengen Didrik, der skulle forestille at leve i år 1566. I fortællingen er Didrik sendt på apoteket efter krydderier af sin mor, der arbejdede som kokkepige i Von Oberbergs Hus i Slotsgade. De fleste af skolebørnene kunne nemt associere sig med den kække dreng Didrik, som på vejen til apoteket blev afledt og glemte alt om tid og sted.
Didrik, der blev spillet af museumsassistent Helene Sejr Atzen fra Historie Haderslev, faldt i leg med børnene i Damparken, der måtte minde ham om sit ærinde i byen. Undervejs til apoteket dukkede han flere gange op på posterne blandt eleverne og i bybilledet. Her levede eleverne sig ind i fortællingen, og de huskede ham på, at han skulle købe nelliker på apoteket.
I fællesafslutningen gav Didrik sig til kende for børnene, og den røde tråd i den fiktive fortælling blev sluttet til børnenes store begejstring på markedspladsen på Museum Sønderjyllands græsplæne i Dalgade.
Posterne i renæssancevandringen
På byvandringen skulle eleverne besøge Fru Von Oberberg i hendes hus i Slotsgade og hjælpe kokkepigen med at binde små urte- og krydderiposer fra urtehaven og besøge de hemmelighedsfulde munke i kælderen i Apotekergade, der havde travlt med at lave lys samt synge med præsten i Hertug Hans Hospitalskirke. I Damparken kunne de opleve gøgleren og lege gamle historiske lege.
Arrangementet sluttede af på markedspladsen, der var bygget op på museets græsplæner i Dalgade. Her fik eleverne mulighed for at købe smagsprøver for deres borgerløn, der var tjent undervejs på byvandringen. For småmønter kunne hver elev selv købe konfekt, grød, kødboller med brun sovs og pandebrød m.m., der alt sammen var de studerendes bud på småretter og lækkerier fra renæssancetiden. De kunne også prøve kræfter med at kærne smør, lave sennep og smage på hjemmelavet æblemost. Det var holdet bag Ernæring og Sundhed, der stod for de boder.
Markedspladsen emmede af god stemning og liflige dufte, og til slut var der musikalsk indslag med fællessang- og dans fra den svundne tid.
Museum Sønderjylland og Historie Haderslev siger tak til de fremmødte skoleklasser og hele aktørholdet bag renæssancevandringen.
Sommeren over udstilles nogle af elevernes bannere med våbenskjold på Kulturhuset Bispen i et af vinduerne på biblioteket.
Billeder








Følg pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Haderslev Kommune køber hotel i Gram til nedrivning25.6.2025 10:58:50 CEST | Pressemeddelelse
Kommunalbestyrelsen i Haderslev Kommune besluttede på deres møde tirsdag at købe Hotel Gram. Bygningen er registreret som bevaringsværdig, men har vist sig at være i så dårlig stand, at den er egnet til nedrivning.
Haderslev Idrætscenter får ny leder med rødder i det lokale20.6.2025 16:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Thomas Nørup Schmidt er den nye mand i spidsen for Haderslev Idrætscenter. Han har solid erfaring med idrætsfaciliteter fra henholdsvis Vejle, Kolding og senest Aabenraa Kommune. Og så er han født og opvokset i Haderslev.
Haderslev Kommune klar til Ældreloven19.6.2025 09:05:24 CEST | Pressemeddelelse
Når den nye ældrelov træder i kraft 1. juli skal landets kommuner tilbyde sammenhængende helhedspleje til kommunens borgere. I Haderslev Kommune har plejepersonalet allerede igennem en længere periode arbejdet i mindre, tværfaglige teams, der selv koordinerer og planlægger arbejdet ud fra borgernes behov.
Haderslev er værter for stort cykelløb10.6.2025 08:23:06 CEST | Pressemeddelelse
Til august er Haderslev Kommune vært ved endnu et cykelløb. Det er fremtidens cykelstjerner, der gæster Haderslev, når kommunen lægger veje til Danmarksmesterskaberne for U23 og børne- og ungdomsklasserne i enkeltstart og linjeløb.
KAMMA SVENSSON – illustrationernes foregangskvinde3.6.2025 13:19:36 CEST | Pressemeddelelse
Den 16. juni åbner Historie Haderslevs udstilling om den sønderjyske kunstner Kamma Svensson. Udstillingen indeholder originale værker, skitser, illustrationer, trykplader, plakatudkast, samt en række centrale citater om Kamma Svenssons liv og virke.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum