Fra golde græsplæner til grønne oaser: Salling Group indvier biodiversitetspark
Det seneste år har arealerne omkring Salling Groups hovedkontor i Aarslev været under stor forvandling. Til glæde for både dyreliv og medarbejdere er de store græsplæner uden læ til insekter og smådyr blevet omdannet til en stor biodiversitetspark, som blev indviet den 25. maj.

Et indgangsparti prydet af kampesten, store raftehoteller, træer og vild blomstereng er, hvad man møder, når man ankommer til Salling Groups hovedkontor i Aarslev. Fuglene kvidrer, og er man heldig, kan man få øje på en citronsommerfugl, som har lagt vejen forbi biodiversitetsparken.
Til glæde for både insekter, dyr og ikke mindst medarbejdere har arealerne omkring hovedkontoret været under stor forvandling det seneste år. Hele 11.000 m2 er blevet omdannet til grønne oaser beplantet med blandt andet enggræs, mosebølle, aronia, benved og tørst, som alt sammen er med til at booste den lokale biodiversitet. Når blomster og urter får lov at blomstre, øges fødegrundlaget for insekter og dyreliv. For eksempel kan den kræsne citronsommerfuglen kun leve, hvor planterne tørst eller brietorn er til stede.
”I det store hele er vores biodiversitetsanlæg blot et lille bidrag til klodens udfordringer. Men vi håber, at vi med tiltaget både kan skabe en forbedring lokalt, og samtidig inspirere andre og hinanden til at gøre en forskel, hvor vi kan,” fortæller HR-direktør i Salling Group, Louise Gade, som holdt åbningstale til indvielsen af parken.
Salling Groups biodiversitetspark skal være med til at inspirere medarbejdere, kunder og andre virksomheder til at tage kampen op for biodiversiteten, blandt andet ved at lade græs og vilde planter gro. I forbindelse med indvielsen af parken havde Salling Group ligeledes inviteret den lokale SFO fra Skjoldhøjskolen til en plante- og insektsafari med biodiversitet i børnehøjde. 50 børn fra Skjoldhøjskolen fik en inspirerende naturoplevelse og en pose vilde blomsterfrø med hjem i rygsækken som et ekstra lille bidrag til den lokale biodiversitet.
Grobund for kreativitet og velvære
Udover et lokalt boost af biodiversiteten skaber parken også nye muligheder for hovedkontorets 1.500 medarbejdere.
”Biodiversitetsparken giver vores medarbejdere mulighed for at bevæge sig udenfor i helt nye og stimulerende omgivelser, og jeg tror på, at det vil skabe grobund for nye kreative måder at løse udfordrende arbejdsopgaver på, ligesom det er godt for vores alles mentale sundhed at være i naturen,” fortæller Louise Gade.
Den golde græsplæne rundt om hovedbygningen er blevet omdannet til et walk’n’talk-område, hvor medarbejdere kan kombinere faglig snak med frisk luft til tankerne. Med skulpturelle insekthoteller, udskårne træstammer og duftende blomster og planter i walk’n’talk-området, bliver der talt til sanserne.
Salling Groups biodiversitetspark blev indviet den 25. maj sammen med hovedkontorets medarbejdere og HedeDanmark, som har stået for projektering og etablering af parken. Efterfulgt af åbningstaler bød indvielsen desuden på rundvisninger i parken, hvor medarbejderne fik et indblik i det plante- og dyreliv, der nu blomstrer og summer omkring dem på hovedkontoret.
Kontakter
Group CommunicationSalling Group
Tlf:8778 5002press@sallinggroup.comBilleder
Om Salling Group
Med kæder som føtex, Bilka, Netto, Salling stormagasiner og BR arbejder vi i Salling Group for at gøre hverdagen bedre gennem gode indkøbsoplevelser, muligheder for job i hele landet og lettere vej til en ansvarlig livsstil. Knap 60.000 dedikerede kolleger i Tyskland, Polen og Danmark servicerer hver uge 10 millioner kunder.
Fordi vi er 100% ejet af Salling Fondene år, går en del af vores overskud tilbage til samfundet. Siden 2012 har Salling Fondene doneret mere end 1,9 mia. kroner til uddannelse, kultur, sport, socialt arbejde og andre gode formål.
Følg pressemeddelelser fra Salling Group
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Salling Group
Kvindernes fodbold-EM: Få en signeret fanplakat, adgang til spillerportrætter og lær at lave Zidane-finten26.6.2025 11:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Har du en fodboldfan i hjemmet? Lige nu kan kunder i Salling Groups tre dagligvarekæder Netto, føtex og Bilka tage EM-fodboldfeberen med hjem i stuerne, når de er ude at handle.
Salling Fondene anerkender medarbejdere med millionbeløb20.6.2025 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Igen i år kan 15.000 medarbejdere i Danmark, Tyskland og Polen se frem til en ekstra udbetaling på deres juni-lønseddel, når Salling Fondene uddeler mere end 16 millioner kroner.
føtex sætter ambitiøse sundhedsmål for 203011.6.2025 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Med fokus på Nøglehulsmærkede varer samt mindre sukker og fedt i det samlede varesortiment vil føtex gøre det lettere for kunderne at træffe et sundere valg.
Erfaren detailprofil skal styrke Netto i Tyskland10.6.2025 13:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er en erfaren leder med erfaring fra både dagligvarebranchen og den internationale scene, der får ansvaret for at styrke udviklingen af Salling Groups tyske forretning, Netto.
Salling Group gør klar til Danmarks største firmafest med rekordmange deltagere6.6.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
25.000 Salling Group-medarbejdere sætter søndag 8. juni kurs mod hovedkontoret i Aarhus, hvor der henover hele dagen holdes fest med nogle af landets største kunstnere til allin25.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum