DANVAs årsmøde sætter fokus på tillid i vandsektoren
31.5.2023 16:00:47 CEST | Danva | Pressemeddelelse
DANVA arbejder for en tillidsbaseret regulering og på at sikre tilliden til vandselskabernes ydelser. Derfor glæder vi os til at byde vores medlemmer velkommen til DANVAs årsmøde, der netop sætter fokus på tillid – både i reguleringen og i relationen til vandselskabernes kunder.

Danmark er verdensmester i tillid. Spørger man danskere, om de har tillid til andre mennesker, så svarer rekordmange af os, at det har vi.
DANVA arbejder for en tillidsbaseret regulering
Tillid i reguleringen af vandselskaberne er et kernepunkt på DANVAs årsmøde, som starter torsdag den 1. juni 2023 i Odense. Her kan deltagerne få et indblik i tillidsforskning og i forskellige offentlige styringsparadigmer, høre om ideer og perspektiver på en kommende revision af den økonomiske regulering af vandselskaberne.
“DANVA understøtter, at vandselskaberne er underlagt økonomisk regulering. Men DANVA mener, at den nuværende regulering har udviklet sig i en forkert retning. Vi ser gerne at den stærkt bureaukratiske og kontrollerende tilgang, ændrer fokus til en mere tillidsbaseret regulering, siger Carl-Emil Larsen direktør i DANVA.
Tillid til vandselskabernes ydelser
Fredagen stiller skarp på relationen mellem vandselskab og kunde. Hvad betyder overskrifter om fund af miljøfarlige stoffer i grundvand for kundernes tillid til drikkevandet? Og hvad betyder udledningen af urenset spildevand ved danskernes badestrande for kundernes tillid til spildevandsselskabets ydelser?
Aktuelt har kunderne meget høj tillid til vandselskaberne. Men hvad skal selskaberne være opmærksomme på i deres kommunikation med kunderne for, at tilliden til drikkevandet og til spildevandsydelserne ikke undermineres?
For at give et bud på et svar på det spørgsmål har vi engageret livsstils- og reklameekspert Anne Glad. I sit indlæg fredag morgen vil kun fortælle om sine oplevelser som vandkunde i lyset af seneste overskrifter om PFAS, pesticider og overløb og give et bud på, hvad der er vigtigt for vandselskaberne at have fokus på, for at kunderne fortsat har tillid til dem.
Nye tal om danskernes tillid til drikkevandet
Anne Glad vil også offentliggøre de spritnye resultater på en undersøgelse af danskernes tillid til drikkevandet, DANVA har fået gennemført af et analyseinstitut.
“Den høje standard og sikkerhed i vandselskabernes ydelser er selve fundamentet for tilliden, ligesom en professionel information til kunderne er meget vigtig”, siger Carl-Emil Larsen, og fortsætter: “Men vi vil også opfordre regeringen snarest til at gøre alvor af de politiske løfter om at beskytte kommende generationers grundvand med de såkaldte grundvandsparker, som er større sammenhængende arealer, hvor hensynet til grundvandet prioriteres”.
Årsmødet afholdes i Odeon i Odense:
Odeons Kvarter 1,
5000 Odense C.
Programmet begynder torsdag den 1. juni kl. 09.30 med åbning af træfpunkter, efterfulgt af mødets officielle åbning og generalforsamling.
Presse er inviteret til at deltage i årsmødets faglige program fra kl. 13.00.
Tilmelding kan foretages hos Karsten Bjørno på kbj@danva.dk.
For yderligere information, kontakt venligst Karsten Bjørno på mobil 20143542 eller via email på kbj@danva.dk.
Om DANVA
DANVA er en interesseorganisation for vand- og spildevandsselskaber i Danmark. Organisationen arbejder for at sikre rent drikkevand og miljøvenlig spildevandshåndtering til gavn for det danske samfund.
Kontakter
Karsten BjørnoKommunikationschef
Tlf:+45 20 14 35 42kbj@danva.dkBilleder









Følg pressemeddelelser fra Danva
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danva
Giv renseanlæg mulighed for at sikre vandmiljøet mod medicinrester26.8.2026 06:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny analyse viser, at flere ton lægemiddelstoffer hvert år ender i det danske havmiljø. Vandselskabernes brancheorganisation, DANVA, appellerer derfor til en hurtigere prioritering af, hvor der skal indføres avanceret rensning, som forurenerne skal være med til at betale. DANVA efterlyser politisk handling, klare rammer og en hurtigere udrulning.
Spildevandsselskaber politianmeldt for at mangle tilladelser, de har søgt om13.8.2026 12:58:16 CEST | Pressemeddelelse
19 spildevandsselskaber er meldt til politiet for at mangle udledningstilladelser, de har søgt om. DANVA mener, at sagsbehandlingen er gået i stå i et system præget af uklare regler, manglende vejledning og utilstrækkelige ressourcer.
Salg af ulovlige pesticider kalder på stramninger30.6.2026 09:59:37 CEST | Pressemeddelelse
DANVA rejser krav om skærpede regler for pesticider for at beskytte mennesker, miljø og det grundvand, vi indvinder til drikkevand. Det sker i lyset af alarmerende tal om overtrædelser hos virksomheder, der håndterer eller sælger pesticider.
DANVA opfordrer alle til at bruge vandet med omtanke29.6.2026 09:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Det varme, tørre vejr får os til at bruge mere vand, og typisk på samme tid. DANVA, der er brancheorganisation for Danmarks vandselskaber, opfordrer til at bruge vandet med omtanke, så der er nok til alle.
Grøn klimatilpasning kan styrke naturen men reglerne spænder ben11.6.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Vandselskaberne kan give mere plads til naturen, når de klimatilpasser Danmark. Men værdierne af blandt andet styrket biodiversitet og CO₂-reduktioner tæller stadig ikke med, når det skal vurderes, om milliardprojekterne er hensigtsmæssige i forhold til samfundsøkonomi.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum