Ny undersøgelse: Så mange unge danskere har været udsat for digitale trusler
Hver fjerde unge danskere har oplevet at blive udsat for digitale trusler, og selvom truslerne kan have store konsekvenser for den enkelte, så er det kun et fåtal, der vælger at anmelde sagerne til politiet. Det viser en ny undersøgelse, som Kantar Public har foretaget for Gjensidige

En stor andel af yngre danskere har oplevet at modtage digitale trusler. Det viser en ny undersøgelse, som Kantar Public har foretaget for Gjensidige.
Her svarer hver fjerde dansker mellem 18 og 29, at de er blevet udsat for digitale trusler, mens det alene for unge mænd er omkring hver tredje, der har oplevet det.
Selvom digitale trusler ikke er et nyt fænomen herhjemme, så er omfanget blandt den yngre del af befolkningen alligevel opsigtsvækkende, lyder vurderingen fra Louise Brix, der er fagchef for sundhed i Gjensidige.
- Selvom truslerne sker digitalt, så vil det ofte påvirke offeret fysisk, i den forstand at det er en utroligt ubehagelig oplevelse, og i værste tilfælde kan føre til reelle helbredsmæssige konsekvenser for den enkelte. Derfor er det et alvorligt problem, at omfanget af digitale trusler blandt unge danskere er så udbredt, som tilfældet er det, siger hun.
Også fra politisk hold er der stort fokus på de digitale trusler og krænkelser. Folketinget vedtog nemlig for kort tid siden et lovforslag, der blandt andet skærpede strafferammen mod trusler, hvor den forurettede trues med offentliggørelse af billeder af seksuel karakter.
Til trods for at det er lige så strafbart at fremsætte trusler digitalt som fysisk, så viser undersøgelsen, at det kun er meget få af ofrene, der vælger at melde episoderne til politiet. Det er nemlig kun omkring én ud af ti, der vælger at anmelde dem, der har truet dem.
Og ifølge Louise Brix kan det muligvis være et tegn på, at mange vælger at holde deres oplevelser for dem selv, men det kan være med til at gøre problemerne værre, hvis ikke man får arbejdet med den oplevelse, man har haft, vurderer fagchefen.
- Hvis man bliver udsat for trusler, er det vigtigt, at man sørger for at tale med nogen om ens oplevelse. Det kan både være venner og familie, men det kan også være ved organisationer, der tilbyder rådgivning til ofre i de her sager. Vigtigst af alt er det, at man får bearbejdet det psykiske traume, det kan være at blive truet, så det ikke får langvarige konsekvenser.”
Om undersøgelsen
Undersøgelsen er foretaget blandt 1.009 repræsentativt udvalgte danskere over 18 år af © Kantar Public for Gjensidige i februar og marts 2023.
Har du oplevet at blive truet på nettet? (18-29 årige) |
|
Ja |
25% |
Nej |
73% |
Ved ikke |
2% |
Har du oplevet at blive truet på nettet? (mænd18-29 årige) |
|
Ja |
31% |
Nej |
69% |
Ved ikke |
0% |
Anmeldte du den trussel, du blev udsat for? (18-29 årige) |
|
Ja |
12% |
Nej |
88% |
Ved ikke |
0% |
Nøgleord
Kontakter
Andreas MortensenKommunikationskonsulent
Tlf:27 52 46 44am@gjensidige.dkGjensidige er et ledende nordisk skadeforsikringsselskab, som er noteret på Oslo Børs. Vi har ca. 3.800 medarbejdere og tilbyder skadeforsikring i Norge, Danmark, Sverige og Baltikum. I Norge tilbydes også pension og opsparing. Driftsindtægterne var 30 mia. NOK i 2021, mens forvaltningskapitalen udgjorde 130 mia. NOK.
Følg pressemeddelelser fra Gjensidige
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gjensidige
Mange danskere bekymrede for el-ladcykler8.5.2025 07:36:00 CEST | Pressemeddelelse
El-ladcykler fylder stadig mere på cykelstierne herhjemme, men selvom de generelt set bliver opfattet positivt, så er mange danskere bekymrede for, at der ofte bliver kørt hasarderet på dem, og at de er til fare for trafiksikkerheden. Det viser en ny undersøgelse, som YouGov har foretaget for Gjensidige.
Til fare for medtrafikanter: Så mange biler kører rundt med glasskader i forruden6.5.2025 07:33:00 CEST | Pressemeddelelse
Hver femte danske bilist har indenfor de seneste to år kørt rundt med en glasskade i bilen i længere end en uge. Det viser en ny undersøgelse foretaget af YouGov for Gjensidige.
Flere vil rejse i Europa: Global usikkerhed påvirker danskernes ferieplaner1.5.2025 07:34:00 CEST | Pressemeddelelse
Global usikkerhed er blevet en del af danskernes hverdag, og det får en betydning, når ferieglade danskere om kort tid rejser ud i verden på sommerferie. En ny undersøgelse foretaget af YouGov for Gjensidige og Gouda Rejseforsikring viser, at hver anden dansker ændrer rejsemønster på grund af den geopolitiske situation.
Skjulte farer i din hudpleje: Så mange danskere undlader at tjekke ingredienslisten23.4.2025 07:32:00 CEST | Pressemeddelelse
Hudirritation, allergiske reaktioner og hormonforstyrrelser. Det er nogle af de risici, du løber, hvis du ikke tjekker ingredienslisten på dine hudplejeprodukter. En ny undersøgelse foretaget af YouGov for Gjensidige viser at 4 ud af 10 ikke undersøger indholdet af deres hudplejeprodukter inden brug.
Det flyder med skrald i vejkanten: Fire ud af ti danskere har set bilister smide affald ud af vinduet17.4.2025 07:39:00 CEST | Pressemeddelelse
Hvert år ender tonsvis af affald i vejkanten, fordi bilister ikke gider bruge en skraldespand. Problemet er så omfattende, at fire ud af ti danskere det sidste år har oplevet bilister, der smider skrald ud af bilvinduet. Det viser en ny undersøgelse, som YouGov har foretaget for Gjensidige.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum