Energiforbruget faldt i første kvartal af 2023
Forbruget af naturgas faldt 13,9 pct. i første kvartal af 2023, mens kulforbruget faldt 11,8 pct. sammenlignet med samme periode året før. Forbruget af vedvarende energi og olie faldt også henholdsvis 5,7 pct. og 3,9 pct.
![Figur: Faktisk energiforbrug pr. kvartal i Danmark [PJ]](/data/images/public/13560344/13682547/c39644b8-64f4-4d5e-a1aa-1bbd383ba692-w_720.png)
Det faktiske energiforbrug faldt med 5,4 pct. i første kvartal af 2023 i forhold til samme periode året før. Det var især forbruget af naturgas, der faldt 13,9 pct., mens forbruget af kul var 11,8 pct. mindre end samme periode i 2022. Forbruget af olie faldt med 3,9 pct. og vedvarende energi med 5,7 pct.
Danmarks nettoeksport af el til de omkringliggende lande var 1,0 PJ i første kvartal af 2023. Til sammenligning var nettoeksporten af el 3,2 PJ i samme periode sidste år. Når der korrigeres for brændselsforbrug ved udenrigshandel med elektricitet, var energiforbruget 4,0 pct. lavere i første kvartal af 2023 i forhold til samme periode året før.
Øvrige resultater:
- Forbruget af naturgas faldt 13,9 pct., mens forbrug af ledningsgas faldt med 8,3 pct., da forbruget af bionaturgas steg med 16,7 pct. i perioden. Bionaturgas udgjorde 23,1 pct. af ledningsgasforbruget i forhold til 18,1 pct. i samme periode sidste år.
- Det totale kulforbrug faldt med 11,8 pct., mens kulforbruget i de i de centrale kraftvarmeværker faldt med 11,0 pct.
- Forbruget af jetbrændstof steg med 24,8 pct. i de første tre måneder af 2023 i forhold til samme periode sidste år, men er fortsat på et lavere niveau end før COVID-19-pandemien.
- Forbruget af gas-dieselolie faldt med 8,4 pct. og benzin er steget med 0,9 pct.
- Forbruget af biomasse på de centrale kraftværker var 18,2 pct. lavere.
- Produktionen af strøm fra solceller var 9,2 pct. højere. Der har været 34,7 pct. færre soltimer, men der er kommet flere solcelleanlæg i drift.
- Den samlede produktion af primær energi faldt med 2,0 pct. i forhold til samme periode sidste år. Produktionen af naturgas og vedvarende energi steg henholdsvis med 8,2 pct. og 1,0 pct. mens produktionen af råolie faldt 10,5 pct.
Kilde: Månedlig energistatistik
Kontaktinfo:
Ali Zarnaghi, Energistyrelsen, 33 92 68 40, aaz@ens.dk
Kontakter
Ture Falbe-Hansen
Tlf:+45 25 13 78 46tfh@ens.dkPressetelefon (modtager ikke SMS'er)
Tlf:33 95 08 00Energistyrelsen
I Energistyrelsen gør vi en forskel hver dag. I Danmark og i lande verden over. Vores vision om at opnå et klimaneutralt samfund i vækst og balance er den største opgave, vi skal være med til at løse. Vi ved, at vi skal tænke ambitiøst, og vi ved, at vi skal tænke nyt. Vores mål er en klog, grøn omstilling, hvor Danmark går foran, og danske erfaringer anvendes globalt. Hvor grønne løsninger, sikker og effektiv forsyning og økonomi tænkes sammen.
Følg pressemeddelelser fra Energistyrelsen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Energistyrelsen
Kristoffer Böttzauw stopper som direktør i Energistyrelsen5.9.2025 10:14:02 CEST | Pressemeddelelse
Kristoffer Böttzauw stopper med udgangen af september måned som direktør i Energistyrelsen, hvor han har været en del af direktionen i samlet set 10 år – de seneste 7 år som direktør.
Stor interesse for at søge støtte til innovative energiprojekter3.9.2025 11:50:44 CEST | Pressemeddelelse
Der er fortsat stor efterspørgsel på finansiering til udvikling og demonstration af fremtidens energiteknologier i Danmark. Det Energiteknologiske Udviklings- og Demonstrationsprogram (EUDP) har modtaget ansøgninger om støtte for 891 millioner kroner til i alt 92 projekter.
Energistyrelsen har truffet afgørelser i sager under åben dør-ordningen1.9.2025 14:10:32 CEST | Pressemeddelelse
Energistyrelsen har givet afslag på ansøgninger om forundersøgelsestilladelser under åben dør-ordningen. Vurderingen er, at udstedelse af forundersøgelsestilladelser til nye kommercielle åben dør-projekter vil indebære ulovlig statsstøtte. Den statsstøtteretlige vurdering, der ligger til grund for Energistyrelsens afgørelser, er foretaget i dialog med styrelsens juridiske rådgivere.
Milliardudbud til fangst og lagring af CO₂ går ind i sin næste fase27.8.2025 14:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Fristen for at afgive indledende bud i forbindelse med puljen til fangst og lagring af CO2 er udløbet. Energistyrelsen går nu i dialog med budgiverne frem mod fristen for at afgive endelige bud til puljens 28,7 milliarder kroner.
Havvindmølleparkerne Nysted og Middelgrunden kan fortsætte med at producere grøn strøm27.6.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Energistyrelsen har meddelt de to ejerkredse af Nysted Havmøllepark syd for Lolland og Middelgrunden Havvindmøllepark i Øresund, at de får forlænget deres tilladelse til elproduktion. Dermed er der mulighed for, at de to havvindmølleparker kan producere strøm i henholdsvis ti år og 25 år frem i tiden.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum