Red Barnet: Ny lovgivning er vigtig milepæl i beskyttelsen af børn
I dag er en virkelig god dag for børn.
Sådan lyder meldingen fra Red Barnet, efter at et flertal i Folketinget netop har vedtaget ny lovgivning, som fra 1. juli 2023 kommer til at sikre børn langt bedre mod seksuelle krænkelser og overgreb.
Johanne Schmidt-Nielsen, generalsekretær i Red Barnet, siger:
– Den ny lovgivning er en milepæl. Med den bliver børn og unge markant bedre beskyttet mod seksuelle krænkelser og overgreb – også på nettet. Nu sender vi som samfund et klokkeklart signal om, at det aldrig er børns ansvar, hvis der begås seksuelle overgreb mod dem. Lovændringerne gør simpelthen op med forestillingen om, at et barn kan give samtykke til en seksuel relation med en voksen. Samtidig er ændringerne et vigtigt skridt mod at opdatere loven til børns digitale virkelighed. Det er en kæmpe sejr for børn.
Red Barnet har kæmpet for ændringerne i flere år, og især fire opdateringer af straffeloven vækker glæde:
• Grooming får sin egen paragraf. Det bliver selvstændigt kriminaliseret, hvis en voksen manipulerer og vinder et barns tillid med det formål at begå et seksuelt overgreb. Det bliver dermed anerkendt, at groomingprocessen er et overgreb i sig selv – også selv om den ikke har ført til et fysisk overgreb.
• Sextortion kan straffes som voldtægt. Det er ulovligt at afpresse et barn til at udføre seksuelle handlinger på sig selv og for eksempel filme det. Selv om der ikke er direkte fysisk berøring, kan overgrebet nu straffes på lige fod med voldtægt.
• Betroede voksne kan ikke have en seksuel relation til børn. Børn og unge, der bliver udsat for blufærdighedskrænkelse af en betroet voksen, som for eksempel en lærer, plejeforælder eller træner, er nu også beskyttet af den såkaldte underviserparagraf. Dermed bliver det ulovligt for en betroet voksen for eksempel at sende beskeder med seksuelt indhold eller at berøre barnet på en seksualiseret måde.
• ”Pornografisk” erstattes af ”seksuelt”. Ordet ”pornografisk” bliver fjernet de steder, hvor det står i sammenhæng med børn. Det er vigtigt, fordi seksuelle overgreb på børn intet har med porno at gøre. Derfor giver det heller ikke mening at bruge betegnelser som ”børneporno”. Formuleringer som ”overgrebsmateriale” eller ”billeder af overgreb mod børn” er mere retvisende.
Det afgørende bliver nu ifølge Red Barnet at sikre, at lovændringerne bliver omsat til praksis og sikrer børn den beskyttelse, de har ret til. Det kræver blandt andet, at der politisk afsættes midler til en massiv efteruddannelsesindsats hos politi, anklagemyndighed og dommere.
– Med lovændringerne er vi kommet langt, men de kan ikke stå alene. Vi er nødt til at sikre, at praksis følger med. Næste skridt bliver derfor at få forståelsen af for eksempel grooming til at slå rødder i retsvæsnet, siger Johanne Schmidt-Nielsen.
Hun henviser til tidligere domme, hvor forholdet mellem barnet og den voksne beskrives som ”kærestelignende” eller på anden måde frivillig. Det er den slags konklusioner, som den nye lovgivning skal sikre, at der ikke gentager sig.
– Det er ubærligt, at børn, der har været udsat for overgreb, også skal kæmpe med følelsen af skyld og skam. Vi skal netop væk fra, at barnet bekræftes i, at krænkeren havde ret, da vedkommende sagde, at barnet selv ville og selv lagde op til det, der skete. Nu kommer loven til at sætte en tyk streg under, at børn og unge, der har været udsat for overgreb, aldrig har et medansvar. Det er så vigtigt, siger Johanne Schmidt-Nielsen.
I dag lancerer Red Barnet et nyt site, der skal klæde lærere, pædagoger, sagsbehandlere og andre voksne omkring børnene på til at forstå lovændringerne og handle på dem. Fagpersonerne spiller nemlig en afgørende rolle i at opdage og anmelde seksuelle overgreb på børn og unge.
Kontakter
Gitte Bank de ThurahPresseansvarlig
Tlf:2155 2045gbj@redbarnet.dkInformation om Red Barnet
Red Barnet arbejder i Danmark og flere end 120 andre lande. Vi redder børns liv. Vi beskytter og styrker dem. Vi kæmper for deres rettigheder. Vi er Save the Children – verdens førende uafhængige organisation for børn.
Red Barnet yder nødhjælp og forebygger katastrofer. Vi bekæmper vold, overgreb og mobning. Vi sikrer skolegang, opbygger fællesskaber og styrker børns modstandskraft. Vi arbejder politisk for de dårligst stillede børn og skaber debat om børns livsvilkår.
Følg pressemeddelelser fra Red Barnet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Red Barnet
For få skolebørn kender deres egne rettigheder: I dag tager Red Barnet ud på over 100 skoler for at udbrede kendskabet20.11.2023 12:57:20 CET | Pressemeddelelse
I dag er det Børnerettighedsdag, og over hele landet vil Red Barnet lære elever på landets skoler om deres egne rettigheder. Det er der brug for. En ny undersøgelse viser, at kun 4 ud af 10 børn har et godt kendskab til børns rettigheder, at langt færre børn respekterer andres rettigheder, og at børnene i langt mindre grad lærer at respektere hinandens rettigheder i skolen.
Sådan taler du med dit barn om de voldsomme kampe i Israel og Gazastriben13.10.2023 06:55:03 CEST | Pressemeddelelse
Det kan skabe stor utryghed hos børn, når de ser og hører om volden mellem israelske styrker og palæstinensiske væbnede grupper. Både TV og mange sociale medier svømmer over med voldsomme billeder og videoer, hårde angreb og ord. Derfor er der vigtigt at få taget dialogen med børn i øjenhøjde, selvom det kan være svært.
Red Barnet: Unge med diagnoser er særligt sårbare online13.9.2023 06:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Unge med diagnoser som ADHD, autisme eller angst kan være særligt sårbare over for ubehagelige oplevelser online. Det viser en ny undersøgelse, som Rambøll har foretaget for Red Barnet. Undersøgelsen præsenteres på en stor konference om børn og unges trivsel i en digitaliseret hverdag på Christiansborg i dag, hvor Red Barnet sætter fokus på beskyttelsen af børn og unge i sårbare positioner. ”Alle børn og unge har ret til at være trygge online,” siger generalsekretær Johanne Schmidt-Nielsen.
Stort behov for ferielejr – Red Barnet sender 1.200 børn og forældre afsted28.6.2023 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter en lang periode med stigende priser på både fødevarer og energi er der stor efterspørgsel på ferielejre for de børnefamilier, som i forvejen har det svært. Red Barnet afholder i år ferielejre på tværs af landet for hele 1.200 børn og forældre.
To komiske kometer bliver værtspar for Grin til Gavn 202326.6.2023 06:50:00 CEST | Pressemeddelelse
Årets værtspar til den 31. udgave af velgørenhedsshowet Grin til Gavn er på plads. Det drejer sig om komikerparret Martin Johannes Larsen og Rasmus Wallbridge, der i årets løb har fået tusindvis af danskere til at grine med deres første comedyshow ’Vil I se vores smukke navler?’.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum