Presseinvitation: Kick-off event for Rumrejsen og Huginn missionen med Andreas Mogensen

Til eventet får Andreas Mogensen selskab af sin chef David Parker, ESA Director of Human and Ro-botic Exploration. De vil fortælle om Huginn missionen og de 10 forsøg som Andreas Mogensen skal gennemføre for danske forskere og virksomheder på den internationale rumstation, ISS. Andreas Mogensen bliver den første ikke-amerikanske astronaut, som skal være pilot på SpaceX fartøjet Dragon, og hans rumrejse vil vare et halvt år fra august.
H.K.H. Kronprinsen deltager også i arrangementet sammen med uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund og adm. direktør i Dansk Industri Lars Sandahl Sørensen.
Tid og sted
Kick-off eventet er den 22. maj fra klokken 14.00 – 15.45.
Industriens Hus
H.C. Andersens Boulevard 18
1553 København V
Program
14:00 – Velkommen og introduction ved moderator og journalist Anders Høeg Nissen.
14:05 – Taler ved Direktør Lars Sandahl Sørensen, DI, Uddannelses- og forskningsminister, Christina Egelund, ESA Director of Human and Robotic Exploration, David Parker og formand for Rumrejsen’s styregruppe og prorektor på DTU, Rasmus Larsen.
14:30 – Tale ved ESA astronaut Andreas Mogensen om hans mission og træning.
14:40 – Taler ved Professor John Jørgensen, DTU og seniorforsker Peter Thejll, DMI om to af de danske forsøg på Huginn missionen.
14:50 – Tale ved Direktør for Naturvidenskabernes Hus, Maiken Lykke Lolck, Direktør for Astra, Mikkel Bohm og programleder på Experimentarium, Sheena Laursen, om de forskellige aktiviteter i Rumrejsen.
15:00 – Officiel åbning af Rumrejsen. Rumrejsen vil også involvere børn og unge gennem skoleprojekter og udstillinger, der formidler muligheder og udfordringer i rummet.
15:05 – Photo opportunity.
15:10 – Besøg i udstillingerne.
15:45 – Slut på arrangementet.
Tilmelding skal ske til DI's presserådgiver Camilla Weigel på mail cawe@di.dk.
Læs mere om den danske forskning og teknologi på Huginn missionen: https://ufm.dk/aktuelt/nyheder/2022/dansk-forskning-og-teknologiudvikling-pa-andreas-mogensens-mission
Følg os på:
Kontakter
Adm. direktør i DI Lars Sandahl Sørensen, tlf. 2834 5366 eller cawe@di.dk
Uddannelses og forskningsminister Christina Egelund, tlf. 7231 8181 eller presse@ufm.dk
Andreas Mogensen og David Parker, pressekontakt Rosita Suenson Rosita.Suenson@esa.int
Pro-rektor DTU Rasmus Larsen, tlf. 2215 3943 eller dtu-provost@dtu.dk
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: Positivt at bredt flertal udskyder bæredygtighedsrapportering29.4.2025 21:32:07 CEST | Pressemeddelelse
Et bredt flertal i Folketinget har i dag besluttet at udskyde reglerne om virksomhedernes bæredygtighedsrapportering. Det sker, fordi EU har indledt arbejdet med at forenkle reglerne. Det er en beslutning, som landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri, er glad for.
DI vil sikre hurtig hjælp fra private virksomheder med nye standby-kontrakter29.4.2025 12:20:15 CEST | Pressemeddelelse
Danskerne skal være sikre på hurtigt at kunne få fat i vand, mad, energi, medicin og andre vigtige fornødenheder, hvis der opstår en krise. Derfor foreslår DI at offentlige myndigheder sender standby-kontrakter med private virksomheder i udbud hurtigst muligt.
Dansk erhvervsliv knytter tættere kontakt til Grønland28.4.2025 16:11:53 CEST | Pressemeddelelse
Den ny formand for den grønlandske regering satser på øget erhvervssamarbejde. I dag mødtes han for første gang med dansk erhvervsliv.
Årets eCom Talent Award 2025 vindere er fundet25.4.2025 15:41:01 CEST | Pressemeddelelse
PostNord og Dansk Industri har i dag fundet danmarksmestrene i onlinehandel. Der er blevet uddelt priser i kategorierne; Frontrunner, innovation og ledelse.
Klar fremgang i kommuners samarbejde med private leverandører24.4.2025 09:44:33 CEST | Pressemeddelelse
Kommuner løser en stigende andel af deres opgaver via samarbejde med private leverandører. Store kommunale forskelle vidner dog om, at vi er langt fra målet, lyder det fra DI.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum