30 år siden Grønland tiltrådte Børnekonventionen
11.5.2023 05:00:00 CEST | UNICEF Danmark | Pressemeddelelse
Underskrivelsen af Børnekonventionen i Grønland i 1993 betød, at landet tilsluttede sig de rettigheder, der er særligt gældende for børn og dermed øger mulighederne for et bedre børneliv.
30-årsdagen bliver fejret i Nuuk, hvor UNICEF i Grønland torsdag 11. maj inviterer til et arrangement i kulturhuset Katuaq. Til arrangementet er inviteret bl.a. Mimi Karlsen, Naalakkersuisoq (ministeren) for børn, unge, familier og sundhed, ligesom Susanne Dahl, generalsekretær i UNICEF Danmark deltager og holder tale.
Dagen er en fejring af de forbedringer, som Børnekonventionen har medført, men er samtidig også en påmindelse om de forhold, der fortsat truer trivslen og forringer opvækstvilkårene for børn i Grønland.
”Vi ved, at mange børn stadig kæmper med lavt selvværd og med selvmordstanker. Vi ved, at flere har svært ved at finde motivationen til at gå i skole, med mobning og med omsorgssvigt. Derfor fortsætter UNICEF ufortrødent arbejdet for at give dem bedre muligheder”, siger Susanne Dahl.
NAKUUSA – at stå stærkt sammen
UNICEF Danmark har arbejdet i Grønland siden 2011 og har haft kontor i Nuuk siden 2019. UNICEF Danmark og det grønlandske selvstyre indgik i 2011 et samarbejde under navnet NAKUUSA.
NAKUUSA betyder ”at stå stærkt sammen” og samarbejdet blev startet med den hensigt at udbrede kendskabet til børns rettigheder i Grønland og sørge for, at børn i Grønland, bliver involveret i spørgsmål, der vedrører dem.
”Noget af det, vi har været med til at få indført er, at 26 folkeskoler i Grønland har etableret rettighedsråd, hvor børn arbejder med deres rettigheder ud fra FN’s Børnekonvention og laver indsatser, som er med til at forbedre trivslen på skolen. Herudover har NAKUUSA oprettet kommunale børneråd”, siger programchef for UNICEF i Grønland, Maliina Abelsen, og fortsætter:
”Sammen med den grønlandske regering, Naalakkersuisut, er vi nu klar til at tage skridtet videre og sikre endnu bedre børneliv i Grønland.”
Progressiv handlingsplan
Den grønlandske regering, Naalakkersuisut, har udarbejdet en handlingsplan for efterlevelse af Børnekonventionen. Handlingsplanen slår fast, at der skal udarbejdes et børnesyn, som indeholder strategiske mål for børneinddragelse i alt, hvad Naalakkersuisut foretager sig, som berører børn.
Derudover skal NAKUUSA’s børneråd styrkes, ligesom der skal udarbejdes en lovgivning, som sikrer inddragelse af børn.
”Det er ambitioner, som vi i UNICEF selvsagt bakker op om og som vi meget gerne vil bidrage til at realisere. Når obligatorisk børneinddragelse bliver en realitet, har Grønland taget et syvmileskridt for inddragelsen af børn”, siger Susanne Dahl.
Kontakter
Karen AlbertsenPressemedarbejderUnicef
Tlf:+4522350563kalbertsen@unicef.dkBilleder
Links
Information om UNICEF Danmark
Følg pressemeddelelser fra UNICEF Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra UNICEF Danmark
Mindst 245 børn dræbt eller lemlæstet i Sudan i årets første 90 dage15.4.2026 06:10:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter tre års krig er det fortsat børnene, der betaler den højeste pris. Droneangreb står for næsten 80 procent af alle drab og kvæstelser i år.
Fra blå bank til blå børneorganisation13.4.2026 13:17:39 CEST | Pressemeddelelse
50-årige Marie Vendelbo Fridorf er ny chef for kommunikation og public affairs hos UNICEF Danmark. Hun kommer til at stå i spidsen for en ny, samlet afdeling, der skal styrke UNICEFs tilstedeværelse, relevans og indflydelse i en svær tid for verdens børn.
Tre nye medlemmer i UNICEF Danmarks bestyrelse31.3.2026 13:02:44 CEST | Nyhed
UNICEF Danmarks bestyrelse har netop fået tre nye medlemmer, der i den kommende tid vil bidrage til organisationens arbejde for børns rettigheder.
UNICEF: Vækst i midler til verdens børn trods pres på global bistand27.3.2026 10:25:45 CET | Pressemeddelelse
Aldrig har der været større behov for støtte til børn, ikke mindst i verdens brændpunkter. Derfor er det både vigtigt og opløftende, at så mange danskere, både privatpersoner, virksomheder og private fonde fortsat bakker stærkt op.
Tempoet falder i kampen mod global børnedødelighed: Millioner af liv kunne reddes med enkle midler18.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Fra årtusindeskiftet og 15 år frem lykkedes det at halvere antallet af dødsfald blandt børn under fem år. Men siden 2015 er tempoet i reduktionen aftaget med mere end 60 procent. Den bekymrende udvikling sker til trods for, at mange af dødsfaldene kan forhindres med forholdsvis enkle indsatser.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
