Markant flere forsikrede vil have hjælp til psykiske lidelser

Danskere henvender sig i langt højere grad til deres forsikringsselskab for at få hjælp til at få styr på deres mentale helbred. Det viser nye tal fra Dansk Sundhedssikring, der er Danmarks største leverandør af sundhedsforsikringer og har 550.000 kunder. Antallet af henvendelser er i 2022 steget med 20 procent i forhold til året før, når man renser for selskabets store kundevækst.
”Det er en særdeles bekymrende stigning, og den er fortsat i 2023 og toppede med et hidtil uset højt niveau her i april måned. Det er en uholdbar situation på sigt for hele samfundet, og det presser hele sundhedssektoren både offentlig og privat. Vi er nødt til sammen som branche og samfund at vende udviklingen,” siger Kent Jensen, administrerende direktør i Dansk Sundhedssikring.
Lavere tærskel
Der er flere årsager til den markante stigning i antallet af henvendelser fra kunder, siger Claraamalie Rosenboje, der er udviklingschef for afdelingen Mental Sundhed i Dansk Sundhedssikring.
”Nogle henvender sig med alvorlige symptomer, der har stået på længe, og de har svært ved at opretholde et normalt og sundt liv. Men vi ser desværre også en stigning i personer, der henvender sig, fordi almindelige livsudfordringer går dem på. Det kan fx være at passe sine børn, renovere hus eller aktiviteter i foreningslivet, som stresser nogle. En lav tærskel for, hvornår man føler sig magtesløs over livsforandringer og søger hjælp udefra, er en bekymrende og trist udvikling. Rigtig mange mennesker har nemlig gode ressourcer og handlemuligheder, men rækker alligevel ud efter en psykolog i en oplevelse af at være magtesløse,” siger hun.
Hun fortæller, at Dansk Sundhedssikring har kortlagt tallene bag kundernes henvendelser om mental sundhed. Kortlægningen viser, at sager om livsforandringer nu fylder lige så meget som alvorlige tilstande som depression og angst. Også psykologer genkender tendensen, fortæller Claraamalie Rosenboje.
”Vores netværkspsykologer oplever i stigende grad, at den behandling, der kan tilbydes, er at berolige den enkelte med, at deres reaktion er normal og sund, og at den ikke er bekymrende ift. deres mentale sundhed. Som menneske i mistrivsel kan det i sig selv være en stor hjælp at få denne besked fra en psykolog. Men måske kunne det løses med samme budskab fra arbejdspladsen eller fra en sundhedsfaglig medarbejder eller sygeplejerske hos den enkeltes forsikringsselskab. Det ville også lette presset hos de i forvejen travle psykologer,” siger Claraamalie Rosenboje.
Løsninger tilpasset den enkelte
Dansk Sundhedssikring følger nøje den alarmerende tendens. Forsikringsselskabet forsøger at tilpasse sine indsatser for at hjælpe så mange som muligt, men Kent Jensen påpeger, at forsikringer bygger på et økonomisk fællesskab, som kun kan hjælpe i det omfang, det er økonomisk holdbart.
”Vi er til for at hjælpe vores kunder i den udstrækning, der er et reelt sundhedsfagligt behandlingsbehov. Men jo flere, der henvender sig til forsikringsfællesskabet for at få hjælp, jo færre kan vi hjælpe. Det eneste andet alternativ er, at alle må bidrage mere til forsikringsfællesskabet,” siger Kent Jensen.
Dansk Sundhedssikring vil gerne kunne tilbyde forsikringer til en rimelig pris til så mange som muligt. Selskabets mission er at styrke sundheden for så mange som muligt.
”Vi tror på, at vi kan styrke vores kunders mentale helbred og sundhed med så lidt indgreb som muligt. På den måde klædes kunderne på til bedre at kunne klare psykisk belastning næste gang, de oplever udfordrende hændelser i hverdagslivet. Men vi kan ikke gøre det alene. Både branche og samfund bliver nødt til at arbejde i samme retning,” siger Kent Jensen.
Nøgleord
Kontakter
Morten Huse Eikrem-JeppesenPresseansvarligPressConnect
Journalister kan altid kontakte presseansvarlig Morten Huse Eikrem-Jeppsen med spørgsmål til Dansk Sundhedssikring som virksomhed.
Maja KorshinPR- og kommunikationskonsulentKommunikation
Journalister kan altid kontakte PR- og kommunikationskonsulent Maja Korshin med spørgsmål til sundhed og sundhedspolitik.
Billeder





Information om Dansk Sundhedssikring A/S
Dansk Sundhedssikring er Danmarks største udbyder af sundhedsforsikringer. Vi er en sundhedsfaglig virksomhed, der drives af at sikre vores kunder et sundere liv. Vi har +500.000 kunder via +13.000 arbejdspladser i Danmark.
PrimaCare er søster virksomhed til Dansk Sundhedssikring og sikrer egne og Dansk Sundhedssikrings kunder adgang til et udbredt kvalitetsnetværk af behandlere i Danmark. Samtidig udbyder PrimaCare sundhedsordninger i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Dansk Sundhedssikring A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Sundhedssikring A/S
Mistrives dit barn - få støtte som forælder26.2.2025 13:26:37 CET | Pressemeddelelse
Trivselskommissionen tager fat i et svært og følsomt emne, når det gælder børn og unges trivsel – sygeliggørelsen af det normale - en tiltrængt debat i det vestlige samfund. For der gives flere og flere terapiforløb til børn og unge mellem 10 og 17 år, viser tal fra Danmarks største leverandør af sundhedsforsikringer, Dansk Sundhedssikring, der har 625.000 kunder.
Ny VD för DSS Hälsa vill upprepa dansk tillväxtresa i Sverige17.2.2025 08:09:08 CET | Pressemeddelelse
DSS Hälsa – en del av Nordens största leverantör av vårdförsäkringar med totalt 625.000 kunder i Norden – får en ny VD. Johan Wallnér tar över med uppdraget att upprepa den tillväxtresa som systerbolaget Dansk Sundhedssikring haft i Danmark och att vidareutveckla DSS Hälsas nuvarande position i Sverige:
Ny Managing Director for DSS Hälsa vil gentage dansk væksteventyr i Sverige17.2.2025 08:09:08 CET | Pressemeddelelse
DSS Hälsa - en del af Nordens største leverandør af sundhedsforsikringer med i alt 625.000 kunder i Norden - får ny Managing Director. Han hedder Johan Wallnér, og hans opgave bliver at indtage markedet for sundhedsforsikringer i Sverige. Hans ambition er at skabe samme væksteventyr, som søsterselskabet, Dansk Sundhedssikring, har haft i Danmark.
Færre mænd henvender sig om mentale sundhedsproblemer – ny hjælp på vej18.11.2024 17:08:06 CET | Pressemeddelelse
Mænd sakker fortsat bagud med at være OBS på deres mentale sundhed, viser tal fra Danmarks største leverandør af sundhedsforsikringer, Dansk Sundhedssikring. Det vil en ny forsikringsdækning og et nyt samarbejde mellem Forum for Mænds Sundhed og forsikringsselskabet bidrage til at dæmme op for. Selskabet udgiver tallene op til Mænds Internationale Dag.
Stort mørketal for knogleskørhed - nyt tiltag på vej19.10.2024 09:10:00 CEST | Pressemeddelelse
650.000 danskere skønnes at lide af knogleskørhed, men 500.000 ved det ikke, lyder det fra speciallæge i Osteoporose. Nu er der en ny forsikringsdækning på vej til mennesker med Osteoporose, lyder det fra forsikringsselskab på den Internationale Osteoporosedag.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum