Det Kongelige Teater

Enden er nær

Del
Nordeuropas største teatershow er tilbage 19. maj, hvor Det Kongelige Teater har premiere på Kim Fupz Aakesons RAGNAROK

Det Kongelige Teater er tilbage i Dyrehaven med endnu en spektakulær forestilling for hele familien. Kim Fupz Aakeson har skabt en ny fortælling med nogle af de mest kendte historier fra nordisk mytologi, og Heinrich Christensen står bag iscenesættelsen.

Handling
Mennesket og krigeren Liv (Fanny Louise Bernth) er faldet på slagmarken og vågner målløs op i Asgård, gudernes verden, der regeres af gudernes konge Odin (Troels Lyby). 

I Asgård færdes hun blandt de guder, hun har æret og agtet hele sit liv. Men det går snart op for hende, at alt ikke er, som det skal være i gudernes verden. Ligegyldighed og meningsløshed hersker blandt guderne, evigheden trækker tænder ud. Liv forelsker sig i Odins søn, Balder (Stanley Bakar), der er plaget af onde drømme og varsler. Da Balders bange anelser går i opfyldelse, og han møder sin død, vover Liv at tage turen til dødsriget for at overtale gudinden dernede, Hel (Meike Bahnsen), til at slippe Balder og lade ham vende tilbage til de levende. Men den svigefulde Loke (Joen Højerslev) spolerer Livs plan og vækker gudernes vrede.
Optændt af hævntørst og raseri, rejser guderne en mægtig hær til det endelige opgør med Loke, jætterne og mørkets skabninger.
Det hele ender i ragnarok, hvor forbindelsen mellem guder og mennesker spændes til det yderste.


Spektakulært actionbrag med vand og cirkusartister
Den 16 meter høje scenografi af Gjermund Andresen indeholder 11.000 liter vand, der genbruges hver aften.
På scenen medvirker syv skuespillere, 50 statister og et hold professionelle cirkusartister, der kan lave vilde stunts på alt fra highwire, til stylter.
Nogle af karaktererne er båret af cirkusartister, som fx Odins ravne, Hugin og Munin, der er trapezartister og bliver dubbede af skuespillere.

Et valkyrieband med musik af Myrkur
Amalie Bruun AKA Myrkur har komponeret musikken, der har noter af folketoner og metal, og teksternhe er fulde af humor. Hun medvirker selv på scenen sammen med tre musikere.

Kunstnerisk hold
Dramatiker: Kim Fupz Aakeson
Iscenesættelse: Heinrich Christensen
Kostumer: Astrid Lynge Ottosen
Scenograf: Gjermund Andresen
Lysdesign: Ulrik Gad
Lyddesign: Jonas Vest
Koreografi: Sofie Akerø
Cirkuskoreograf: Sunniva Byvard
Assisterende instruktør: Anna Schulin-Zeuthen
Musik: Myrkur

Forestillingen spiller i Dyrehaven fra 19. maj til 1. juli og rykker til Moesgaard Museum i Aarhus i sommeren 2024.

Download pressekit om Ragnarok HER.

Læs mere om Ragnarok HER.

Nøgleord

Kontakter

Billeder

Information om Det Kongelige Teater

Det Kongelige Teater
Det Kongelige Teater
August Bournonvilles Passage 2-8
1055 København K

33 69 69 33http://kglteater.dk/

Følg pressemeddelelser fra Det Kongelige Teater

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Det Kongelige Teater

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye