Sparekassen Kronjylland donerer 165.000 kr. til seks foreninger

En hånd at holde i, når man ligger for døden. En rolig hund ved sin side, når angsten banker på. Nogen at snakke med, når man har været udsat for et overgreb. Eller solidt sikkerhedsudstyr, når man sejler på det åbne hav.
Tryghed kommer i mange varianter, og der findes mange frivillige kræfter, der investerer deres tid i at gøre livet mere trygt for andre. Dem vil Sparekassen Kronjylland gerne hylde, og derfor har seks foreninger netop fået en donation fra Sparekassens Garant-million.
Støtte til formål, der skaber tryghed for andre
Garant-millionen er en million kroner, som Sparekassen uddeler hvert år, og hvor Sparekassens garanter indstiller forskellige formål til en donation. Pengene uddeles over tre gange hen over året, og den seneste uddeling havde fokus på tryghed.
- I Sparekassen lover vi vores kunder, at de får økonomisk tryghed. Men tryghed kommer også i andre varianter end den økonomiske, og det ville vi gerne sætte fokus på, fortæller Marlene Bay Møller, der er områdedirektør for HR og Kommunikation i Sparekassen Kronjylland.
- Vi har valgt at støtte seks foreninger, der alle på hver deres måde er med til at skabe tryghed for andre, uanset om det er børn, unge eller ældre, psykisk syge, socialt udsatte eller ofre for en forbrydelse. De her foreninger gør et fantastisk stykke arbejde, og det vil vi gerne støtte, uddyber Marlene Bay Møller.
Tryghed i en økonomisk utryg situation
En af de foreninger, der har modtaget en donation, er Lindholm Badminton Klub. Klubben har givet frikontingent til 26 børn og unge, hvis forældre af forskellige årsager ikke har haft råd til at betale for deres medlemskab.
- Alle 26 er børn af enlige forsørgere. Nogen har mistet deres arbejde, andre får førtidspension eller er i fleksjob, fortæller Gitte Paulsen, der er formand i klubben. Ifølge hende giver frikontingenterne tryghed for de berørte familier, fordi det betyder, at børnene fortsat kan gå til badminton, selvom familierne er endt i en økonomisk utryg situation.
- Det er vigtigt, at de kan være en del af et fællesskab, så de ikke gemmer sig derhjemme, fordi de ikke har råd til at gå til badminton, udtaler Gitte Paulsen.
Lindholm Badminton Klub har fået 60.000 kr. fra Garant-millionen svarende til 50 frikontingenter. Beløbet dækker de frikontingenter, der allerede er givet, samt frikontingenter til de familier, der måtte få brug for det i den kommende sæson.
Garant-millionen har støttet seks foreninger
I alt seks foreninger har modtaget en donation fra Garant-millionen. De seks er:
- Aflastningstjenesten i Esbjerg og Varde, der er en frivillig social forening, der tilbyder besøgsvenner, aflastning for pårørende til alvorligt syge og døende samt vågetjeneste. Donation: 20.000 kr.
- SAM-foreningen i Randers (SAM står for Social, Aktivitet og Motion), der tilbyder aktivitets- og motionstilbud for socialt udsatte. Donation: 30.000 kr.
- Foreningen Hjælp Voldsofre i Randers, der hjælper ofre og pårørende i forbindelse med forbrydelser som røveri, vold, voldtægt og andre seksuelle overgreb. Donation: 25.000 kr.
- Lindholm Badminton Klub, der har givet frikontingent til børn og unge, hvis forældre af forskellige årsager ikke har haft råd til at betale for deres medlemskab. Donation 60.000 kr.
- Kastrup Kajakklub, der har fået en donation til nyt sikkerhedsudstyr. Donation: 5.000 kr.
- Servicehundeforeningen, der træner hunde til psykisk syge og psykisk handicappede. Donation: 25.000 kr.
Næste uddeling fra Garant-millionen åbner 1. maj 2023 og vil have fokus på livsglæde.
Nøgleord
Kontakter
Jan SallingKommunikationschef
Tlf:26879334jsa@sparkron.dkBilleder

Information om Sparekassen Kronjylland
Følg pressemeddelelser fra Sparekassen Kronjylland
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Sparekassen Kronjylland
Bank og forsikringsselskab advarer mod dette på udlandsferien8.7.2025 11:28:21 CEST | Pressemeddelelse
En ny undersøgelse, som YouGov har lavet for Sparekassen Kronjylland og Gjensidige, viser, at næsten hver tredje dansker foretrækker at betale med kontanter, når de er på ferie i udlandet. Det kan være en dårlig idé, advarer Sparekassen Kronjylland og Gjensidige.
Sparekassen Kronjylland forlænger støtten til Vorbasse Marked – og hele lokalsamfundet7.7.2025 06:22:00 CEST | Pressemeddelelse
Danmarks største kræmmermarked får igen støtte af den lokale sparekasse – til gavn for foreninger og fællesskaber i hele lokalområdet
Otte grønne initiativer får støtte fra Garant-millionen23.6.2025 08:09:12 CEST | Pressemeddelelse
Sparekassen Kronjylland har netop uddelt midler fra Garant-millionen – denne gang under temaet ”Den nære natur”. Otte projekter får sammenlagt 174.000 kr. i støtte til at skabe naturoplevelser, der kommer både børn og voksne til gode. – Vi har modtaget over 120 indstillinger, og jeg er glad for, at så mange ønsker at styrke naturen omkring os. De otte modtagere gør alle noget særligt for at give mennesker bedre adgang til naturen – uanset om det handler om at beskytte, formidle eller skabe natur, siger Marlene Bay Møller, områdedirektør for HR og Kommunikation i Sparekassen Kronjylland. Med temaet ’Den nære natur’ har Sparekassen Kronjylland netop ønsket at støtte nogle af de mange organisationer og ildsjæle, der hver dag arbejder for at gøre naturen tilgængelig for flere. Natur for alle – også dem, der har begrænset adgang Blandt modtagerne er foreninger, der arbejder med naturformidling til børn, grønne fællesskaber og projekter, der skaber nye naturrum. – Det har været vigtigt for o
Børnetelefonen modtager støtte til at hjælpe børn, der frygter for fremtiden15.5.2025 06:32:00 CEST | Pressemeddelelse
Børnetelefonen har børn og unge i røret, der er bange for, hvad der sker ude i verden. Sparekassen Kronjylland støtter indsatsen.
60 år: Adm. direktør Klaus Skjødt, Sparekassen Kronjylland14.5.2025 09:41:40 CEST | Pressemeddelelse
Adm. direktør i Sparekassen Kronjylland, Klaus Skjødt, fylder lørdag 17. maj 60 år.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum