Stor undersøgelse giver ny viden om konsekvenser ved bortoperation af æggestokkene
18.4.2023 09:17:37 CEST | Kræftens Bekæmpelse | Pressemeddelelse
I en ny undersøgelse har forskerne set på data fra kvinder, der får fjernet livmoderen på grund af godartede lidelser som eksempelvis alvorlige blødningsforstyrrelser, muskelknuder eller fremfald af livmoderen. Blandt disse kvinder har forskerne sammenlignet sygdomsrisiko og dødelighed blandt dem, som samtidigt fik fjernet æggestokkene med dem, som bevarede deres æggestokke.
Når æggestokkene bliver fjernet før overgangsalderen, mindskes mængden af østrogen imidlertid, og det kan påvirke risikoen for kræft, hjertekarsygdomme og andre tilstande. Hvis æggestokkene fjernes efter overgangsalderen, er det hovedsageligt det mandlige kønshormon, som påvirkes, hvilket muligvis også kan have en betydning. Spørgsmålet er derfor, om det samlet set er en fordel eller en ulempe for kvinder at få fjernet æggestokkene, og hvorvidt dette afhænger af tidspunkt i forhold til overgangsalderen.
I dag siger retningslinjerne fra Dansk Selskab for Obstetrik og Gynækologi, at kvinder før overgangsalderen uden genetisk disponering til æggestokkræft som udgangspunkt ikke bør få fjernet æggestokkene, når de får fjernet livmoderen. For kvinder efter overgangsalderen tilrådes fjernelse af æggestokkene ikke rutinemæssigt. Det fortæller post doc Mathilde Gottschau fra Kræftens Bekæmpelses Center for Kræftforskning.
De nuværende retningslinjer på området for danske kvinder bygger imidlertid på undersøgelser fra USA, hvor der ikke er samme sundhedsadfærd og sundhedssystem som i Danmark. Derfor er der behov for nye undersøgelser.
- Vores undersøgelse er baseret på en omfattende analyse af registerdata fra 142.985 kvinder, som fik fjernet livmoderen før eller efter overgangsalderen, heraf fik 22.974 samtidigt fjernet æggestokkene. Den giver et væsentligt mere sikkert grundlag end de undersøgelser, der hidtil har dannet grundlaget, siger Mathilde Gottschau.
Indgår i samlet vurdering af fordele og risici
Den nye undersøgelse, der netop er offentliggjort i Annals of Internal Medicine viser, at hvis kvinder før overgangsalderen får fjernet æggestokkene samtidig med livmoderen, er forekomsten af andre kræftformer end æggestokkræft den samme som for kvinder, der ikke får fjernet æggestokkene. Derimod giver det en lille øget risiko for at udvikle hjerte-karsygdom.
For kvinder efter overgangsalderen giver det at fjerne æggestokkene en lille øget risiko for andre former for kræft end æggestokkræft, især brystkræft. Risikoen for hjertekar-sygdomme er derimod uændret.
– Vi har set på forekomst af kræft, hjertekarsygdomme og dødelighed efter fjernelse af æggestokkene, men hormoner kan også have betydning for andre tilstande såsom knogleskørhed. Vores undersøgelse kommer til at indgå sammen med andre undersøgelser på området i en samlet vurdering af fordele og risici, når retningslinjerne skal opdateres, siger seniorforsker Lene Mellemkjær, der har stået for undersøgelsen sammen med Mathilde Gottschau i samarbejde med andre forskere fra Kræftens Bekæmpelses Center for Kræftforskning samt Nordsjællands Hospital - Hillerød.
Resultaterne er offentliggjort her: Gottschau M et al.: Long-Term Health Consequences After Ovarian Removal at Benign Hysterectomy. Annals of Internal Medicine online 17 April
Kontakter
Mette Weber, Kommunikationsrådgiver ved Kræftens Bekæmpelses Center for Kræftforskning, mobil 2895 2828, e-mail: mvw@cancer.dk
Lene Mellemkjær, seniorforsker ved Kræftens Bekæmpelses Center for Kræftforskning, mobil: 2071 7820, e-mail: lene@cancer.dk
Information om Kræftens Bekæmpelse
Følg pressemeddelelser fra Kræftens Bekæmpelse
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Kræftens Bekæmpelse
Stort nyt studie: Seksuelle senfølger efter kræft er meget udbredte - det overrasker forsker4.4.2026 10:04:27 CEST | Pressemeddelelse
4 ud af 10 kvinder og 1 ud af 3 mænd, der har haft kræft, har ikke haft sex det seneste år. Det viser det hidtil største studie af seksuelle senfølger efter kræft.
Slut med frugt- og colasmag i snus30.3.2026 14:59:18 CEST | Pressemeddelelse
Fra onsdag er det ulovligt at sælge og købe nikotinposer med søde smage af fx frugt, cola eller lakrids. En rigtig god nyhed - men vi skal gøre endnu mere for vores børn og unge, siger Kræftens Bekæmpelse.
Musik For Livet: Fællessang til fordel for børn med kræft26.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Kræftens Bekæmpelse vil med fællessang samle Danmark og samtidig rejse penge til indsatsen ’Kræft er ikke for børn’. Bl.a. Mads Langer går på scenen i den gode sags tjeneste og kalder initiativet en ’kærlighedskrig’.
Ny forskning: Mange alvorlige senfølger efter lungekræft - derfor skal cigaretter koste mindst 120 kroner22.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Mange kæmper med alvorlige senfølger efter lungekræft. Kræftens Bekæmpelse: Hæv prisen på tobak og nikotin!
Ny rapport afliver myte: Ældre rygere vil gerne stoppe20.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Tal fra Den Nationale Sundhedsprofil viser, at et stigende antal ældre gerne vil kvitte tobakken.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
