Fonden for Entreprenørskab

H.K.H. Kronprinsen åbner DM finale i stor gymnasiekonkurrence

Del
Når finalen i Company Programme - også kendt som DM i entreprenørskab for ungdomsuddannelser - bliver afviklet 26. april 2023 i Industriens Hus i København, vil det være med kongeligt besøg. Hans Kongelige Højhed Kronprinsen åbner finalen, hvor 42 elevhold fra gymnasier i hele landet dyster i entreprenante idéer. Efter åbningen vil kronprinsen lytte til udvalgte elevholds pitches.

Der er som regel garanti for svedige håndflader og rystende stemmer, når 150 elever fra ungdomsuddannelser i hele landet præsenterer deres bedste idéer og opfindelser for dommerne ved finalen i Company Programme. Men i år får nervøsiteten muligvis et lille nøk opad, når H.K.H. Kronprinsen er blandt tilhørerne.

Kronprinsen vil 26. april 2023 være med under åbningen af begivenheden, som for mange er kendt som DM i entreprenørskab for gymnasieelever. Finalen afvikles hos Dansk Industri i Industriens Hus i København. 3000 elever har deltaget i konkurrencen og 150 af dem er nået til finalen.

Efter åbningen vil kronprinsen lytte til udvalgte elever, der fremlægger deres innovative idéer ved de stande, som eleverne selv har opbygget. Her vil der være gode fotomuligheder.

Pressetilmelding og akkreditering
Pressen har mulighed for at være med under besøget, men der kræves tilmelding på forhånd. For akkreditering skal interesserede medier sende en mail med navn på journalist/fotograf og medie til pressekonsulent Christine Brasch Bækholm,  christine@ffefonden.dk senest 24. april.

Om Company Programme
Company Programme er et internationalt program, hvor elever lærer om markedsanalyser, brugerundersøgelser, salg, markedsføring og andre læringsmål gennem projekter, som de selv definerer. De har på forhånd afleveret en rapport og på finaledagen pitcher de for dommere fra erhvervslivet.

I år spænder idéerne fra smykker med indbygget GPS målrettet piger i nattelivet og demente til stivelse produceret af færøsk tang. Der er også støjdæmpende slikposer og et brætspil om økonomi.

Om aftenen er der prisoverrækkelse og middag for alle finaledeltagere. Den nationale vinder  sikrer sig en plads ved EM i Istanbul i juli.

For tre år siden gik danske Bubbles hele vejen, da de vandt først DM, så EM og til sidst VM i entreprenørskab. Deres firma eksisterer stadig og er i vækst. Tidligere i år kæmpede samtlige løver fra DR-programmet Løvens Hule om at investere i Bubbles' hovedtelefoner, der kan give børn og unge med koncentrationsproblemer en lettere skolegang. Deres virksomhed opstod i forbindelse med deltagelsen i Company Programme.

Årets finaledeltagere kommer fra følgende gymnasier. De 42 elevhold fordeler sig på 28 fra HHX, 12 fra HTX og 2 fra STX:

Jylland
EUC Nordvest, Nykøbing Mors
EUC Nordvest, Nykøbing Mors
EUC Nordvest, Nykøbing Mors
Herningsholm Gymnasium, HHX, Herning
Herningsholm Gymnasium, HHX, Herning
Herningsholm Gymnasium, HHX, Herning
Herningsholm Gymnasium, HHX, Herning
Skive College, Skive Handelsgymnasium
Haderslev Handelsskole
Haderslev Handelsskole
IBC International Business College, Kolding
IBC International Business College, Kolding
IBC International Business College, Kolding
Vejen Business College
Vejen Business College
Vejen Business College
Vejen Business College
Hansenberg Tekniske Gymnasium, Kolding
Herningsholm Gymnasium, HHX og HTX, Ikast
Herningsholm Gymnasium, HHX og HTX, Ikast
Aalborg Handelsskole, HHX
Aalborg Handelsskole, HHX
Mercantec, Midtbyens Gymnasium HHX, Viborg

Fyn
Svendborg Erhvervsskole & - Gymnasier
Svendborg Erhvervsskole & - Gymnasier
Svendborg Erhvervsskole & - Gymnasier
Svendborg Erhvervsskole & - Gymnasier
Svendborg Erhvervsskole & - Gymnasier
Syddansk Erhvervsskole, Odense
Syddansk Erhvervsskole, Odense

Sjælland og øer
Øregård Gymnasium, Hellerup
Roskilde Katedralskole
EUC Sjælland, Næstved
CELF, Handelsgymnasiet Nakskov
Roskilde Handelsskole
EUC Nordvestsjælland, Slotshaven Gymnasium, HHX, Holbæk
EUC Nordvestsjælland, Slotshaven Gymnasium, HHX, Holbæk
H.C.Ørsted Gymnasiet, Frederiksberg
Sukkertoppen Gymnasium, Valby
HHX - Vestskovens Gymnasium, Albertslund

Bornholm
Campus Bornholm, HTX, Rønne

Færøerne
Tekniski Skúlin í Klaksvík (Den Tekniske Skole i Klaksvig)

Kontakter

Information om Fonden for Entreprenørskab

Fonden for Entreprenørskab
Fonden for Entreprenørskab
Ejlskovsgade 3D
5000 Odense C

https://www.ffefonden.dk

Om Fonden for Entreprenørskab

Fonden for Entreprenørskab vil inspirere børn og unge og give dem evnen til at tænke og agere entreprenant og innovativt, så de kan lykkes i en global og omskiftelig verden. Det gør Fonden ved at hjælpe skoler og uddannelser med at fremme entreprenante og innovative evner hos elever og studerende. Fonden fungerer desuden som nationalt videncenter for opsamling, udvikling og udbredelse af viden om entreprenørskabsundervisning på alle niveauer af uddannelsessystemet

Følg pressemeddelelser fra Fonden for Entreprenørskab

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Fonden for Entreprenørskab

Danmarksmesterskabet i entreprenørskab: Ny løsning der modvirker drugging i nattelivet og inkluderende tøjunivers3.6.2025 16:59:00 CEST | Pressemeddelelse

Fonden for Entreprenørskab afholdt Danmarksmesterskabet i entreprenørskabsprogrammet Start Up Programme for korte og mellemlange videregående uddannelser i Axelborg tirsdag den 3. juni. Knap 100 studerende fra otte forskellige uddannelsesinstitutioner har landet over konkurreret om at være de bedste og dermed få lov til at komme til finalen i København.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye