Gjensidige Kvindepokalen bliver en del af DM-ugen

Fælles pressemeddelelse fra DBU og DIF
I uge 25 afholder Danmarks Idrætsforbund for andet år i træk det store sportsevent DM-ugen. Her kåres over 200 danmarksmestre i over 35 sportsgrene, og publikum kan opleve en buffet af sport, hvor olympiske idrætsgrene blander sig med mere ukendte sportsgrene.
For første gang er kvindernes pokalfinale i fodbold Gjensidige Kvindepokalen en del af DM-ugen. Pokalfinalen, som står mellem FC Nordsjælland og Fortuna Hjørring, kommer bogstaveligt til at sparke DM-ugen i gang, idet Gjensidige Kvindepokalen bliver en del af DM-ugens store åbningsceremoni på Aalborg Portland Park.
”Vi er utroligt glade for, at finalen i Gjensidige Kvindepokalen i år bliver en del af DM-ugen, og vi glæder os til, at Aalborg Stadion kommer til at danne ramme om DM-ugens store åbningsfest med underholdning og sport i topklasse foran tusindvis af tilskuere,” siger Mads Bang Aaen, eventansvarlig på DM-ugen.
Mads Bang Aaen mener, at Gjensidige Kvindepokalen og DM-ugen klæder hinanden godt på mange parametre.
”Dansk kvindefodbold er på et højt niveau, og hele ’pakken’ omkring kvindefodbolden herhjemme er i konstant positiv udvikling. Det samme kan man sige om DM-ugen. Vi kom fantastisk fra start med eventet sidste år, og nu lægger vi ekstra på med mere sport, flere atleter, mere underholdning og flere aktiviteter for publikum.”
Glæder sig
Bo Zinck, cheftræner i Fortuna Hjørring, glæder sig meget over at pokalfinalen er en del af DM-ugen:
”Jeg må skamrose arrangementet. Det glæder mig, at kampen spilles på neutral grund og at det endda er Aalborg Portland Park og så glæder det mig især, at kampen vil være en igangsætning af en virkelig fed DM-uge, hvor man hyper forskellige sportsgrene op. Jeg håber at en masse mennesker kommer på stadion og ser, hvad kvindefodbold kan, for det bliver en rigtig fed kamp”.
Også for Chris Sargeant, cheftræner i FC Nordsjælland, er det en glædelig nyhed:
”Jeg synes, at det er megaspændende at være en del af DM-ugen, som er en uge, hvor man kan få øjnene op for en masse fede sportsgrene. Det er fantastisk, at vi skal være en del af åbningsceremonien”.
Eftertragtet pokal
I 2019 blev FC Nordsjælland pokalmestre, hvor de kunne løfte pokalen for første gang, mens Fortuna Hjørring sidste år løb med sejren for 10. gang. Der er derfor gode grunde til at forvente en spændende kamp, hvor begge hold har noget at bevise:
”Vi glæder os til at kunne forsvare vores titel i finalen”, siger Bo Zinck og fortsætter:
”Vi har sat et nyt hold sammen, som har slået de dobbelt danske mestre ud af turneringen, så selvom vi selvfølgelig er stolte over bare at være i finalen, har vi tænkt os at vinde kampen og tage pokalen med hjem til Hjørring igen.”
Chris Sargeant fra FC Nordsjælland forbereder sig på et brag af en kamp:
”Vi har tænkt os at spille kampen, som vi mener fodbold skal spilles. Det bliver en svær kamp mod Fortuna – vi håber selvfølgelig at vinde den. Vi vil i hvert fald give den alt, hvad vi kan.”
Gjensidige Kvindepokalfinalen sparkes i gang d. 21. juni kl. 18.30 på Aalborg Portland Park. Der vil være stor fanzone før kampen.
Kampen kan ses live på DR2.
Facts om DM-ugen:
Sted: Aalborg den 21.-25. juni
+ 34 sportsgrene
+ 100 discipliner
+ 200 medajlesæt
+ 2.500 atleter og officials
31 specialforbund
Se mere på dmugen.dk
Nøgleord
Kontakter
Jacob AndersenKommunikationskonsulent
Tlf:24411213jaa@dif.dkBilleder

Information om Danmarks Idrætsforbund
DIF blev stiftet tilbage i 1896 og er interesseorganisation for foreningsidrætten i Danmark. Gennem årene er der kommet flere og flere specialforbund til, så DIF-familien i dag består af 62 forbund, ca. 9.000 idrætsforeninger og knap 2 millioner medlemmer. DIF er samtidig national olympisk komité i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Poul Schmith og dansk idræt forlænger OL-partnerskab6.5.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det stærke partnerskab mellem advokatfirmaet Poul Schmith og dansk bredde- og eliteidræt fortsætter. Efter fire år som olympisk partner for Danmarks Idrætsforbund (DIF) og Team Danmark er der nu indgået en ny aftale, som løber frem til og med OL i Los Angeles i 2028.
Medbestemmelse og fokus på sociale relationer: Ekspertgruppe klar med anbefalinger til trivsel i idrætsforeninger6.5.2025 07:29:49 CEST | Pressemeddelelse
Med hjælp fra 13 førende forskere og eksperter på børn og unges trivsel i idrætten offentliggør DIF nu anbefalinger til, hvordan idrætsfællesskaberne understøtter Trivselskommissionens anbefalinger om at fremme børn og unges trivsel. I FC Holte har de med 10 ritualer vist vejen.
Surf & SUP Danmark er Årets Specialforbund 20253.5.2025 13:20:15 CEST | Pressemeddelelse
Surf & SUP Danmark har vundet DIF’s pris Årets Specialforbund 2025. Med i opløbet var også Rugby Danmark og Bordtennis Danmark. Udover æren modtager Surf & SUP Danmark 100.000 kr. og et bidragsbevis fra Klimaskovfonden.
Hans Natorp genvalgt som formand for DIF3.5.2025 12:53:32 CEST | Pressemeddelelse
Formanden for Danmarks Idrætsforbund hedder også de to kommende år Hans Natorp. Det står klart efter forbundets årsmøde i Idrættens Hus. Ny i bestyrelsen er Pia Johansen fra SvømDanmark.
DIF-formand: Giv de unge mere indflydelse3.5.2025 09:55:58 CEST | Pressemeddelelse
Der er brug for flere unge i idrættens bestyrelser og udvalg, og de unge skal anerkendes mere. Sådan lød et par af budskaberne, da formand Hans Natorp talte på Danmarks Idrætsforbunds årsmøde i Idrættens Hus.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum