FOA: Vigtigt at strukturkommission ser bredt på sundhedsvæsenet

”Det er først og fremmest rigtig godt, at politikerne har indset, at vi er nødt til at give vores sundhedsvæsen en alvorlig overhaling. Det har FOA længe råbt op om, og jeg er også glad for, at kommissionen tydeligt får til opgave at pege på løsninger på den meget store ulighed, som er på spil i vores sundhedsvæsen,” siger Mona Striib, forbundsformand i FOA.
Som formand for FOA repræsenterer Mona Striib både ansatte i kommunernes sundheds- og ældretilbud, ansatte på sygehuse og hospitaler, i den kommunale hjemmepleje, på plejecentrene, i ambulancerne, på botilbuddene og i psykiatrien.
Mona Striib kalder det ”afgørende”, at vi ikke ender i en fragmenteret diskussion af sundhedsvæsenets udfordringer.
”Jeg ser et stort behov for, at vi anlægger et bredt perspektiv på vores sundhedsvæsen, så vi ser helheden fra de store sygehuse, den praktiserende læge og til den ældre, der skal behandles i eget hjem.”
”Vi har også en robusthedskommission, et prioriteringsråd, et behandlingsråd og eksempelvis et medicinråd. Samtidig er der fx behov for at se på en ny ældrelov. Tingene hænger sammen, så jeg håber meget, at den nye kommission vil anlægge et bredt perspektiv, og også sørge for at inddrage de faglige organisationerne i de løsninger, som de jo i sidste ende skal føre ud i livet,” siger Mona Striib.
”Vi skal ændre den måde, vi tænker sundhed på, så vi nedbryder de siloer, der ofte kendetegner tilgangen til sundhed. Hvis den ældre medicinske patient eksempelvis udskrives for hurtigt, skubbes problemerne videre til kommunerne, hvor det blandt andet vil være FOAs medlemmer, der skal passe på hende.”
”Derfor ligger der et vigtigt arbejde i at sikre sammenhænge og understøtte det tværfaglige samarbejde. Vi skal også sikre, at de rette kompetencer er tilstede og – ikke mindst – at medarbejderne får mulighed for at bruge deres faglighed. Det er nødvendigt, hvis vi skal se det hele menneske og ikke kun sygdomme og symptomer,” siger Mona Striib.
Den nye strukturkommission får til opgave at fremlægge modeller, der både skal være udgiftsneutrale og ikke må medføre øget træk på personalekapaciteter. Lidt paradoksalt sker det i en virkelighed, hvor antallet af ældre og plejekrævende danskere vil vokse markant i de kommende år.
”Vi kan komme langt med at tænke rette kompetencer til rette opgaver og ved at fjerne overstyring og overregulering. Og vi kan i det hele taget meget, hvis vi formår at tænke helheden ind i det her. Men når det både skal være udgiftsneutralt og ikke må medføre flere ansatte, så kan jeg godt være lidt bekymret. Det vil i hvert fald kalde på en prioritering af, hvad vi så ikke skal løse af opgaver længere og fx en bedre omfordeling internt og mellem regioner,” siger Mona Striib.
Hun påpeger, at et stigende antal ældre plejekrævende fx vil betyde, at der ifølge KL vil mangle 16.000 social- og sundhedsmedarbejdere i 2030.
”Udfordringen med rekruttering af fx social- og sundhedspersonale er stor. Den er til gengæld ikke uoverstigelig, hvis vi sikrer de rette rammer omkring fagligheden og arbejdsmiljøet for blandt andet FOAs medlemmer. Det er en opgave, som alle er nødt til at have fokus på, og det kræver også, at der er økonomi til stede,” siger Mona Striib.
Hun bider mærke i, at statsministeren på pressemødet fastholdt, at den allerede nedsatte lønstrukturkomite kommer i spil i forhold til spørgsmålet omkring løn og rekruttering.
Nøgleord
Kontakter
Mona StriibForbundsformand
46 97 23 12
Billeder
Information om FOA
FOA er Danmarks tredjestørste fagforbund - med ca. 167.000 medlemmer fordelt på 31 afdelinger. Størstedelen er ansat i kommuner og regioner, og vi organiserer også privatansatte.
Følg pressemeddelelser fra FOA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra FOA
FOA: Ny ældrelov kan løfte livskvalitet for både ældre og ansatte1.7.2025 09:14:33 CEST | Pressemeddelelse
Frihed, faglighed og selvstændighed er centrale værdier i den længe ventede ældrelov, der træder i kraft i dag, men mangel på kollegaer er en kæmpe udfordring, advarer FOA.
Mona Striib: Når økonomien strutter af sundhed, skal vi sikre velfærden23.6.2025 13:11:52 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen opskriver det finanspolitiske råderum med rekordbeløb. Nu må det være slut med krav om nedskæringer og selskabsskattelettelser, siger FOAs Mona Striib.
Kampen mod resistens hjælper både sundheden og økonomien11.6.2025 09:00:47 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen og folketingets partier har aftalt en handlingsplan for antimikrobiel resistens. FOA kalder planen et vigtigt skridt for folkesundheden.
FOA roser økonomiaftale med regionerne: Tiltrængt økonomisk løft til sundhedsvæsenet28.5.2025 14:41:10 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen og Danske Regioner har netop præsenteret aftalen om regionernes økonomi i 2026. Aftalen bliver kaldt både god og nødvendig af fagforbundet FOA.
FOA: God økonomiaftale sikrer velfærden27.5.2025 13:48:11 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen og kommunerne har landet en økonomiaftale for 2026. Pengene til velfærd og daglig drift hæves med 3,2 milliarder kroner. Fagforeningen FOA tager positivt imod aftalen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum