DI jubler over stigende søgning til ingeniøruddannelser

I går var der frist for søgning i kvote 2 til de videregående uddannelser, og søgningen til civilingeniøruddannelserne er steget med hele 32 procent til det højeste niveau nogensinde, mens søgningen til diplomingeniørstudierne er steget med 12 procent.
Samtidig er hele det tekniske hovedområde på universiteterne steget med ikke mindre end 31 procent og naturvidenskab med 5 procent.
- Det er fremragende læsning. Kvote 2-søgningen ser ualmindeligt godt ud for ingeniøruddannelserne. Det er vi meget glade for. I adskillige år har de tekniske og naturvidenskabelige retninger været de uddannelser, erhvervslivet efterspørger allermest. Men også smertensbarnet, fordi der er brug for langt flere kandidater. Nu krydser vi fingre for, at vi også ser en stigning i optaget til sommer, særligt på de områder, siger underdirektør for videregående uddannelser i DI Mikkel Haarder.
Årets søgning til de videregående uddannelser gennem kvote 2 blev offentliggjort i går. Tallene viser, at knap 52.000 har søgt ind. Det er næsten på niveau med 2019, altså før coronapandemien ramte.
- Jeg er rigtig glad for at se, at så mange unge igen har søgt ind via kvote 2 efter et år med lavere søgning. Vi har nemlig hårdt brug dem i erhvervslivet – især inden for de tekniske område, mange naturvidenskabelige uddannelser og i it-fagene – det er her, der er kæmpestor efterspørgsel fra erhvervslivet og lav dimittendledighed, siger Mikkel Haarder
På professionsbacheloruddannelserne er der dog et fald på tre ud af de fire store velfærdsuddannelser. Både pædagog-, sygeplejerske- og socialrådgiveruddannelserne har faldende søgning, mens søgningen til lærer uddannelsen er steget.
- Vi skæver samtidig med lidt bekymring mod professionsbacheloruddannelserne. Det er dog meget positivt at læreruddannelsen ser ud til at være i en opadgående bevægelse. Det er virkelig årets lyspunkt ved siden af den stærke søgning til ingeniøruddannelserne, siger Mikkel Haarder.
Følg os på:
Kontakter
Yderligere oplysninger fås hos pressemedarbejder Bo Hjuler, tlf. 2328 4912, e-mail boh@di.dk
Billeder

Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Dansk medaljeregn kan være afgørende for fremtidens erhvervsliv13.9.2025 21:16:58 CEST | Pressemeddelelse
DI ønsker alle vinderne af EuroSkills2025 stort tillykke og glæder sig over, at hele 13 danskere hev medaljer hjem. Det kan i høj grad inspirere andre unge til at vælge erhvervsuddannelserne til – og det har Danmark brug for.
DI: Nyt våbenindkøb booster Danmarks forsvarsindustri12.9.2025 14:57:52 CEST | Pressemeddelelse
Partierne bag forsvarsforliget valgte europæiske våbenindkøb for 58 mia. kr. Via krav om industriaftaler giver aftalen dansk forsvarsindustri milliardordrer.
Katastrofe afværget: Midlertidig løsning på astronomisk emballageregning sikret11.9.2025 17:29:59 CEST | Pressemeddelelse
Der er fundet en mindelig kortsigtet løsning for producentansvaret, som Dansk Industri (DI) hilser velkommen. Men den langsigtede løsning bliver uhyre vigtig, så der skal regeringen virkelig i arbejdstøjet, lyder det fra DI.
DI: Europæisk trepart om havvind er et vigtigt skridt for billigere og grønnere strøm4.9.2025 18:30:06 CEST | Pressemeddelelse
Fælles europæisk satsning på havvind kan sænke elpriserne, styrke energiuafhængigheden og skabe nye muligheder for danske virksomheder.
7.500 virksomheder har sat deres kryds: Vejen er den mest erhvervsvenlige kommune4.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Med kun få måneder til kommunalvalget har 7.500 virksomheder med næsten 300.000 ansatte afgivet deres stemme på, hvilken kommune i landet der er den mest erhvervsvenlige. Dansk Industri (DI) har i dag offentliggjort landets største, årlige undersøgelse af den lokale erhvervsvenlighed, og ifølge virksomhederne er det i år Vejen Kommune, der er den mest erhvervsvenlige. - Tillykke til Vejen. Mange danske kommuner bør skele til Vejen og de øvrige kommuner i Syd- og Vestjylland, som er landets mest erhvervsvenlige landsdele. - De lokale politikere har afgørende indflydelse på, hvor gode betingelser vores virksomheder har for at skabe vækst, job og velstand. Alle virksomheder bygger på en drøm om at gøre en forskel, og danske virksomheder giver danskerne noget at stå op til og Danmark noget at leve af. Det bør vi alle minde lokalpolitikerne om, når vi sætter vores kryds til kommunalvalget den 18. november, siger erhvervs- og medlemsdirektør Emil Fannikke Kiær. Dialog og imødekommenhed Det e
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum