Forsinket færge til Bornholm giver ny sejlplan på Kattegat

Når verdens største hurtigfærge, Express 5, inden så længe anløber Bornholm, så frigiver det en hurtigfærge fra Østersøen til Kattegat. Men byggeprocessen på værftet i Filippinerne er blevet forsinket, og det betyder, at hurtigfærgen Max ikke som planlagt kan sendes til Kattegat.
”Vores plan om fire samtidige hurtigfærger på Kattegat glæder vi os meget til at sætte i værk. Men desværre må vi erkende, at det bliver lidt senere, end vi havde håbet”, siger Molslinjens kommercielle direktør, Jesper Skovgaard.
Max skulle ifølge den nuværende sejlplan have sejlet på ruten mellem Ebeltoft og Odden fra den 20. april – men lige nu må Max vente på sin Ebeltoft-debut 2023 til den 11. maj. Det betyder, at hurtigfærgen er klar til fuldt program til Kristi himmelfart.
”Ruten til og fra Bornholm er en livline og samfunds-betinget, og vi har forpligtelser, som vi meget gerne vil overholde – og så henter vi Max hjem, så snart Express 5 kan sættes i drift”, siger Jesper Skovgaard.
Turene til og fra Ebeltoft passes indtil den 11. maj af Express 2.
Kontakter
Jesper MaackPR- og kommunikationschef
Tlf:20196215jma@molslinjen.dkBilleder

Information om Molslinjen A/S
Om Molslinjen:
Molslinjen er Danmarks største indenrigs færgeselskab. Med en flåde på 15 skibe driver selskabet i alt ni ruter fordelt på Alslinjen, Bornholmslinjen, Fanølinjen, Langelandslinjen, Molslinjen og Samsølinjen. I 2023 overtog Molslinjen det Helsingborgbaserede rederi, ForSea med ruten mellem Helsingør og Helsingborg. Tilsammen har færgerne mere end 15 millioner gæster årligt. Ruterne Aarhus – Odden, Ebeltoft – Odden og Rønne – Ystad betjenes af nogle af verdens største katamaran-færger, og det gør Molslinjen til et af verdens største hurtigfærge-rederier. I samarbejde med Herning Turist driver Molslinjen busruten Kombardo Expressen. Den kører direkte til København fra Aarhus, Randers, Aalborg, Holstebro, Herning, Silkeborg og Rønne samt en række andre jyske byer.
Molslinjen beskæftiger i dag mere end 1000 medarbejdere. Mere info: www.molslinjen.dk
CSR: Molslinjen Commitment / Molslinjen Code of Conduct for Business Relationships.
Følg pressemeddelelser fra Molslinjen A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Molslinjen A/S
Öresundslinjen lanserar ny busslinje mellan Göteborg och Köpenhamn7.4.2025 12:02:08 CEST | Pressemeddelelse
Med upp till 20 avgångar per vecka och sju strategiska stopp kommer Öresund Expressen att erbjuda en ny, flexibel och prisvärd transportmöjlighet för resenärer längs Västkusten och i Öresundsregionen.
Øresundslinjen går i land med ny busrute fra København til Gøteborg7.4.2025 12:02:08 CEST | Pressemeddelelse
Med op til 20 ugentlige afgange og syv strategiske stoppesteder vil Kombardo Expressen tilbyde en ny, fleksibel og prisbillig transportløsning til Øresundsregionen.
Øresundsfærge til Alslinjen3.4.2025 09:00:33 CEST | Pressemeddelelse
To forsinkede elfærger får Molslinjen til at bytte rundt på flere færger for at få sommeren til at hænge sammen på Alslinjen. Alslinjen forstærkes i maj med øresundsfærgen, Mercandia lV, som sammen med færgen Frigg skal sikre timedrift mellem Bøjden og Fynshav.
Færge-rokade skal redde sommeren14.3.2025 08:59:29 CET | Pressemeddelelse
To forsinkede elfærger får Molslinjen til at bytte rundt på flere færger for at få sommeren til at hænge sammen på Samsø. Til gengæld bliver billetterne billige i den sejlplan, som netop er lagt ud for resten af 2025.
Bornholmslinjen og Rønne Havn går sammen om færgesimuleringer27.2.2025 11:15:23 CET | Pressemeddelelse
Bornholmslinjen og Rønne Havn går nu sammen om at foretage de simuleringer af ind- og udsejlingsforholdene i havnen med rederiets skibe i vejrforhold, som ikke tidligere har været simuleret.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum