Årsdag: Sådan går det for ukrainerne i Furesø

Lørdag den 11. marts 2023 var det et år siden, at de første ukrainske flygtninge ankom til Furesø. Furesø-virksomheden Aasted, der også har en fabrik i Ukraine, organiserede en bus direkte fra Ukraine til Furesø for ansatte, ægtefæller og børn til ansatte. Ugen efter kom endnu en bus, og siden er mange flere ukrainske flygtninge ankommet til Furesø. Alle de ukrainske flygtninge, der kom til Furesø, blev i starten indkvarteret hos private Furesøfamilier. Rigtig mange frivillige og foreninger hjalp siden med tøj, møbler, venskabsfamilier, tolkning osv. Mange ukrainere har stadig forbindelse til de lokale familier, de boede hos i begyndelsen.
”Det var rørende at opleve det store engagement i Furesø. Frivillige kræfter har løftet en stor opgave – og gør det stadig – for at vores nye furesøborgere føler sig taget godt imod. Kirken, Spejdernes Genbrug, Røde Kors, Rotary, Red Barnet, vores almene boligselskaber og mange andre har ydet en kæmpe indsats. Det er vigtigt, at vores indsats fortsætter, for ukrainerne har stadig brug for at blive en del af vores fællesskaber, ikke mindst børn og unge”, siger borgmester Ole Bondo Christensen (A).
Mange i arbejde lokalt
I dag bor der 146 ukrainske flygtninge i Furesø. 46 procent er i arbejde. Mange har fået arbejde lokalt i virksomheder som KolleKolle, Slagter Lindhardt, Netto, Matas, Wexoe og Poul Willumsen. Mange går på sprogskole og bliver bedre til dansk.
Størstedelen af de ukrainske flygtninge bor i dag i midlertidige boliger i det tidligere Widex-domicil på Ny Vestergårdsvej i Værløse. 17 familier bor i en almindelig lejlighed.
Børn mærket af krigen
Der bor i dag 58 ukrainske børn og unge i Furesø. De er blevet en del af Furesøs daginstitutioner, skoler og fritidslivet. En del af dem er dog mærket af krigen, melder børnehaver og skoler. En ny rapport fra Red Barnet om de ukrainske børn i Danmark viser, at børnene ofte føler sig ensomme, isolerede og har store afsavn. Og mange har svært ved at finde sig til rette i et nyt land og i nye fællesskaber. Undersøgelsen viser, at mange børn efter dansk skoledag fortsætter med online undervisning på ukrainsk hjemme.
I Børnehuset Hjertet, hvor de fleste af Furesøs ukrainske børnehavebørn går, bidrager pædagoger og andre med at håndtere børnenes udfordringer. Børnehuset Hjertet og Furesøs skoler har desuden inviteret ukrainske forældre til forældremøder med fokus på forældreskab, børnesyn og børneliv i Danmark. Her deltager bl.a. sundhedsplejersker, psykolog og socialrådgiver.
Frivillige og foreningers indsats er også stadig afgørende. For eksempel har Værløse Kirke forskellige aktiviteter for børnene fx børnekirke, juniorklub og krea-aktiviteter.
Arrangement på Furesø Rådhus den 11. marts.
Lørdag den 11. tog politikere imod en gruppe ukrainere, en aktiv frivillig Agnete Andersson og sognepræst Jan Sievert Asmussen. De blev vist rundt på rådhuset og hørte om Furesøs lokale demokrati og byrådsarbejde. Her deltog Lars Carstensen (C) viceborgmester i Furesø og Niels Bjerre Degn (A), formand for Beskæftigelse og Erhverv.
Fortsat integrationsarbejde forude
Niels Bjerre Degn fortæller, at der stadig kommer fordrevne ukrainere til Furesø.
Der er stadig mange opgaver i forbindelse med modtagelsen af de ukrainske flygtninge.
”Der kommer løbende flere flygtninge fra Ukraine til Furesø. Dem skal vi også tage godt imod. Kommunen sørger for, at de nyankomne får bolig, bliver indskrevet på sprogskole og børnene i skole. Vi har også en stor opgave i at sikre, at endnu flere kommer i arbejde”, siger Niels Bjerre Degn, udvalgsformand for Beskæftigelse og Erhverv
Kontakter
Ole Bondo Christensen (A)
Borgmester og formand for Økonomiudvalget.
Niels Bjerre DegnFormand for Beskæftigelse og Erhverv
nbd1@furesoe.dkKommunikation
Tlf:72354012kommunikation@furesoe.dkBilleder
Information om Furesø Kommune
Følg pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Solidt regnskab 2024 i Furesø Kommune30.4.2025 20:08:57 CEST | Pressemeddelelse
Regnskabet for 2024 er gjort op, og det viser, at Furesø kan lægge 112,5 mio. kr. i kassen. Det store overskud skyldes dels at udgiftsbudgettet er holdt til punkt og prikke kombineret med ekstraordinære engangsindtægter fra bl.a. grundskyld og ejendomsskat samt færre renteomkostninger og udskudte anlægsprojekter.
Endnu flere Furesø-borgere med i lokalt idrætsliv8.4.2025 14:57:08 CEST | Pressemeddelelse
Nye tal fra Danmarks Idrætsforbund og DGI viser, at Furesø Kommunes idrætsforeninger fortsat står stærkt. Fra 2023 til 2024 er medlemstallet steget med 609, så det samlede antal nu lyder på 28.947. Det er en fremgang og udtryk for, at kommunens vision om et aktivt og tilgængeligt fritidsliv for alle lever og udvikler sig.
Furesø-borgere har høj livskvalitet og tillid til hinanden7.4.2025 10:22:03 CEST | Pressemeddelelse
National Realdania-undersøgelse om livskvalitet bringer Furesø i top. Furesøs borgere har højere livskvalitet, er sundere og har mere tillid til andre mennesker og myndigheder end mange andre danskere.
Furesø skal være en grøn kommune med gode boliger og masser af natur31.3.2025 11:25:47 CEST | Pressemeddelelse
Over de næste 12 år skal udviklingen af kommunen holde sig inden for de arealer, der allerede er udpeget, og så skal man følge en række retningslinjer, som bevarer de særlige karaktertræk i lokalsamfundene. Det slog Furesø Byråd fast med vedtagelsen af Kommuneplan 2025 – 2037.
Bedre forhold for plante- og dyreliv på Baunesletten28.3.2025 10:29:56 CET | Pressemeddelelse
Byrådet vedtog den 26. marts en naturlejeplan for Baunesletten. Med planen udvides den fold, hvor dyr i dag græsser. På andre arealer plejes området ved, at græsset brændes om foråret. Det vil gavne plante- og dyrelivet på Baunesletten.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum