Lokalpolitikere på besøg hos Dansac A/S – en af kommunens største virksomheder

Dansac A/S producerer stomiposer og er med sine 200 ansatte en af kommunens største arbejdspladser. Siden grundlæggelsen i 1971 har virksomheden ligget i Fredensborg, hvor der fortsat også er produktion. Siden 1989 har Dansac A/S været en del af Hollister Incorporated koncernen.
Dansacs stomiposer er kendt for høj kvalitet og en unik ”klæbemasse”, så posen sidder behageligt og godt fast på kroppen.
Arbejdsmarkeds- og Erhvervsudvalget har besluttet en række virksomhedsbesøg de kommende måneder. Formålet er at blive klogere på det lokale erhvervsliv og få et bedre indblik i erhvervslivet og dets vilkår.
Dansac fik i 2015 Fredensborg Kommunes erhvervspris for at være en virksomhed ud over det sædvanlige – lokalt og globalt, idet produkterne sælges i mere end 30 lande verden over. Og ikke mindst fordi Dansac fremmer det rummelige arbejdsmarked med f.eks. praktikker og løntilskudspladser for mennesker, der skal tilbage til job.
”Jeg glæder mig over, at en produktionsvirksomhed som Dansac fortsat føler sig hjemme i vores kommune og både er en attraktiv og rummelig arbejdsplads. Det er derfor også vigtigt, at vi som politikere er yderst opmærksomme på, at alle vores private virksomheder - store som små – bidrager til, at vi er en kommune som er god både at bo og arbejde i”, siger Lars Søndergaard, formand for Arbejdsmarkeds- og Erhvervsudvalget.
Kontakter
Udvalgsformand Lars Søndergaard (V) tlf. 22 24 98 27
Billeder

Information om Fredensborg Kommune
Følg pressemeddelelser fra Fredensborg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fredensborg Kommune
Kongelig Sommerballet vender tilbage til Fredensborg Slotshave30.4.2025 15:41:34 CEST | Pressemeddelelse
Igen i år får Fredensborg Slotshave besøg af danserne fra Den Kongelige Ballet, når de tirsdag den 17. juni optræder under åben himmel. Det Kongelige Teater forvandler plænen foran Frederik 9.s mindesten, tæt ved Esrum Sø, til en udendørsscene og inviterer publikum til en gratis forestilling i smukke, historiske omgivelser
Kom til gratis foredrag om modstandskampens kvinder, når vi fejrer Danmarks Befrielse7.4.2025 10:12:02 CEST | Pressemeddelelse
Den 4. maj inviterer Kulturudvalget til en hyggelig aften, når vi traditionen tro fejrer Danmarks Befrielse. I år byder programmet på foredrag med journalist og historiker Niels-Birger Danielsen, der fortæller om modstandskampens kvinder.
Nyt skræddersyet skoletilbud til skoletrætte elever skal øge trivslen13.3.2025 10:10:24 CET | Pressemeddelelse
Folkeskolerne i Fredensborg Kommune opretter nu et særligt praksisorienteret tilbud til skoletrætte elever i 8. og 9. klasse. Initiativet er en del af byrådets 2030-plan for bedre trivsel
Den grønne trepart for Øresundskommunerne fik flyvende start12.3.2025 17:59:03 CET | Pressemeddelelse
Arbejdet med at realisere Den grønne trepart er en kæmpe opgave, som skal løses meget hurtigt. Fredensborg Kommune har formandskabet og den 27. februar var kommunen vært ved det første møde.
Venskabsbyforum uddeler rejselegat til rejselystne unge i Fredensborg Kommune12.3.2025 14:39:25 CET | Pressemeddelelse
Agnes og Vigdis fra Nivå søgte Venskabsbyforums rejselegat i 2024 og fik en oplevelse for livet, da de rejste til Norge for at finde ro i naturen i kommunens venskabsby Nittedal. Nu kan unge under 25 år igen søge legatet til at rejse ud og besøge én af de 6 venskabsbyer i Norden, Tyskland og England. Ansøgningsfristen er den 21. april 2025
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum