Der falder fortsat mere ro på prisudviklingen for huse og lejligheder
77 kroner. Det er forskellen på den gennemsnitlige kvadratmeterpris for villaer og rækkehuse i januar og februar.
Det svarer til en månedlig ændring på -0,5 procent, og det er første gang siden august 2022, at vi ser månedlige ændringer i den gennemsnitlige salgspris med så små udsving.
Det fremgår af de nye februar-tal fra Boligsidens Markedsindeks.
”Det lader til, at den værste storm har lagt sig, og vi nærmer os en mere naturlig prisudvikling, end vi har været vidne til i særligt andet halvår af 2022,” konstaterer Birgit Daetz, der er boligøkonom og kommunikationsdirektør hos Boligsiden, og tilføjer:
”Der gik noget tid, inden boligmarkedet reagerede på de stigende renter, høj inflation og generel økonomisk usikkerhed sidste år. Men da det skete efter sommerferien, gik det til gengæld også stærkt, og siden september har vi hver måned set huspriserne falde et sted mellem en og to procent. Det er en voldsom udvikling på så kort tid. Nu tyder noget til gengæld på, at der er faldet mere ro på.”
I januar faldt huspriserne med én procent, imens prisudviklingen efterfølgende er bremset yderligere op og stagneret i form af en ændring på -0,5 procent i februar. Det bringer den gennemsnitlige salgspris for villaer og rækkehuse ned på de nuværende 15.993 kroner per kvadratmeter.
”Priserne er fortsat ved at tilpasse sig de nye økonomiske vilkår, og der kan stadig ske overraskelser. Men vi nærmer os højsæsonen for boligkøb, og de foreløbige tal for marts viser, at salget af huse nogenlunde følger niveauet fra tiden før corona, imens sælgerne lader til at tøve en smule. Det får udbuddet til at falde, som i en vis grad bidrager til at holde hånden under priserne,” siger Birgit Daetz.
Sammenligner vi med tiden inden de store prisstigninger under corona, ligger det nuværende prisniveau for huse fortsat ni procent højere end i februar 2020. Og zoomer vi ind lokalt, er der 71 kommuner, hvor huspriserne fortsat er højere end i februar 2020.
LÆS OGSÅ: I februar steg huspriserne i 43 kommuner: Se hvilke her
Priserne på lejligheder følger trop
Under de seneste års turbulente udvikling på boligmarkedet har det hele tiden været for ejerlejlighederne, at der er sket de største udsving. Det gælder også i forhold til salgspriserne, som er faldet med 11 procent siden pristoppen tilbage i maj måned sidste år.
Men Boligsidens nye februar-tal viser også en mere afdæmpet prisudvikling for lejligheder i form af et fald på 0,7 procent den sidste måned. Det svarer til en forskel på 216 kroner per kvadratmeter.
”Også for ejerlejlighederne har januar og februar budt på mere moderate prisfald i forhold til andet halvår af 2022, hvor der ligesom for husene hver måned var tale om månedlige fald på mellem en og to procent. Til gengæld ser vi ikke samme handelsaktivitet for lejlighederne, da salget her stadig halter efter gennemsnittet for årene inden corona,” siger Birgit Daetz.
LÆS OGSÅ: Faldet er stoppet: Lejlighedspriserne i København holder niveauet
Ser vi på den årlige ændring ligger salgspriserne for villaer og rækkehuse 8,4 procent lavere end i februar måned sidste år, imens salgspriserne for lejligheder er 9,1 procent lavere end i samme måned sidste år.
Prisudvikling på boligmarkedet i februar 2023:
Boligtype |
Salgspris (kr. pr. kvm.) |
Ændring seneste måned |
Ændring seneste år |
Villaer/rækkehuse |
15.993 |
-0,5 % |
-8,4 % |
Ejerlejligheder |
31.709 |
-0,7 % |
-9,1 % |
Sommerhuse |
21.465 |
-2,9 % |
-3,0 % |
Kilde: Boligsidens Markedsindeks
Månedlige ændringer i salgspriserne for huse og lejligheder:
Boligtype |
jun-22 |
jul-22 |
aug-22 |
sep-22 |
okt-22 |
nov-22 |
dec-22 |
jan-23 |
feb-23 |
Villaer/rækkehuse |
0,2% |
-1,0% |
-0,6% |
-1,4% |
-1,6% |
-2,4% |
-2,6% |
-1,0% |
-0,5% |
Ejerlejligheder |
-0,1% |
-1,4% |
-1,8% |
-1,8% |
-2,0% |
-1,6% |
-1,8% |
-0,9% |
-0,7% |
Kilde: Boligsidens Markedsindeks
Nøgleord
Kontakter
Har du brug for yderligere kommentarer eller tal for de(n) kommune(r), du dækker. Kontakt kommunikationsdirektør Birgit Daetz, bcd@boligsiden.dk. Telefon: 21210284
Billeder
Links
Information om Boligsiden
Hvem er Boligsiden.dk?
På Boligsiden.dk gør vi det nemt for boligkøbere at finde den bolig, de er på jagt efter. Selskabets aktionærer er ejendomsmæglere, ejendomsmæglerkæder og Dansk Ejendomsmæglerforening. Boligsidens Markedsindeks viser aktuelle nøgletal om boligmarkedet, og statistikkerne er baseret på indberetninger fra samtlige af ejendomsmæglernes boligsalg. Boligsiden.dk udgiver løbende artikler om boligmarkedet på www.boligsiden.dk/nyheder og udsender hver måned en række faste pressemeddelelser med udgangspunkt i udviklingen i handelsaktiviteten, salgspriser, salgstid, nedslag og boligudbud.
Følg pressemeddelelser fra Boligsiden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Boligsiden
Hver femte solgte villa i 2024 kostede fire millioner kroner eller mere21.1.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
20 procent af de villaer, der blev solgt i 2024, blev handlet til en pris på fire millioner kroner eller mere. Det fremgår af en ny opgørelse fra Boligsiden, der samtidig viser stor forskel på, hvad villakøberne i gennemsnit har betalt i de enkelte landsdele.
Fremgang i boligsalget for både huse, lejligheder og sommerhuse i 202416.1.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Med i alt 52.502 solgte villaer og rækkehuse blev 2024 året med tredje flest hushandler, viser nye handelstal fra Boligsiden. Resultatet svarer til en stigning på 11 procent i forhold til salget i 2023, og i samme periode steg også salget af ejerlejligheder og sommerhuse med henholdsvis 6 og 13 procent.
Så meget steg boligpriserne i 202410.1.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Prisen på helårsboliger tog et pænt nyk opad i 2024. Det viser opgørelsen fra december i Boligsidens Markedsindeks.
Boligudbuddet peger i forskellige retninger ved indgangen til 20257.1.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Huskøbere har i begyndelsen af 2025 lidt flere boliger at vælge imellem sammenlignet med nytår sidste år, imens lejlighedskøberne har fået indskrænket deres valgmuligheder. Det viser Boligsidens nye udbudstal, der samtidig afslører en stigning i udbuddet af sommerhuse.
Så mange milliarder har vi købt bolig for i 202420.12.2024 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der er blevet købt og solgt for ikke så få milliarder kroner på boligmarkedet i år. Boligsiden har opgjort den samlede købesum for året, der gik.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum