6500 konfirmander står tidligt op på søndag for at samle ind til verdens brændpunkter

Sneakers, AirPods, penge, rejser, en PlayStation, smykker eller en scooter. Konfirmandernes ønskelister er lange, når de her i foråret skal konfirmeres. Men en konfirmation handler ikke kun om materielle gaver. Den handler i høj grad også om næstekærlighed, fællesskab og en forståelse for at være en del af en global verden.
Det har rigtig mange konfirmander taget til sig. På søndag går op mod 6500 konfirmander på gaden for at samle ind til mennesker i verdens brændpunkter. Folkekirkens Nødhjælps indsamling har i år fokus på tre højaktuelle kriser; jordskælv i Tyrkiet og Syrien, krigen i Ukraine og sultkatastrofen på Afrikas Horn.
"Jeg finder det naturligt, at konfirmander oplever, at konfirmationsforberedelse kan være andet end at gå i kirke om søndagen. Det kan også være at flytte sig ud i sognet, hvor de unge mennesker banker på døre i lokalsamfundet, samler ind og gør en forskel for deres medmennesker ude i verden. Det er vigtigt at lære konfirmanderne, at de er del af et større fællesskab i verden, og at de med deres handlinger kan have stor betydning for mennesker, de aldrig har mødt," siger Lisbeth Munk Madsen, frivillig indsamlingsleder og sognepræst i Risbjerg Kirke i Hvidovre.
Mange præster og konfirmander har i løbet af de seneste 14 dage haft besøg af Folkekirkens Nødhjælps #TagDel-Karavane. Det er en foredragsturne, hvor unge, der har rejst i verdens fattigste lande med Folkekirkens Nødhjælp, kommer på besøg og afvikler en workshop for konfirmander og andre interesserede. Her giver de et indblik i, hvordan livet kan se ud i verdens mest udsatte områder og opfordrer samtidig de kommende konfirmander til at gribe indsamlingsbøssen.
”Det bliver en hyggelig dag, for jeg skal gå sammen med en af mine bedste venner. Jeg synes, det er megafedt at samle ind, for man hjælper jo andre. Jeg håber, folk vil tage det alvorligt og gerne vil hjælpe, når vi ringer på. En af mine venners familie kendte nogle af dem, som blev dræbt i jordskælvet i Syrien, og det tænker jeg på – at jeg gerne vil hjælpe,” siger 13-årige Asmund Gjesing Andersen, der skal konfirmeres i Himmelev Kirke ved Roskilde i maj.
Som en del af konfirmationsforberedelsen skal de kommende konfirmander ofte i kirke 10 gange, inden den store konfirmationsdag. Hvert kirkebesøg kaldes populært for ’et kryds’. Mange præster vælger at give de unge et kryds for netop at deltage i en aktivitet som Folkekirkens Nødhjælps indsamling, mens mange konfirmander også helt frivilligt vælger at samle ind på søndag.
”Det er opløftende, at så mange unge engagerer sig i verden. De er vores fremtid, men det er også dem, der lige nu kan blive påvirket af de mange kriser, som foregår rundt i verden. Derfor er det vigtigt, at de får lov til at handle og gøre en konkret forskel, så de ikke føler sig magtesløse,” siger Birgitte Qvist-Sørensen, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp.
Folkekirkens Nødhjælps indsamling:
Det er 25. gang, at frivillige griber indsamlingsbøssen og samler ind til Folkekirkens Nødhjælps indsamling. I år har indsamlingen fokus på jordskælv i Tyrkiet og Syrien, krigen i Ukraine og sultkatastrofen på Afrikas Horn. I alt går omkring 10.000 mennesker på gaden – og det er stadig muligt at tilmelde sig som indsamler på nødhjælp.dk.
______________________________________________________
Hvis I som medie har lyst til at følge kommende konfirmander på søndag, når de samler ind, er I velkommen til at kontakte presserådgiver i Folkekirkens Nødhjælp Christina Pedersen på chpe@dca.dk eller 28744669, så finder vi en kirke eller et sogn til jer.
Nøgleord
Billeder

Information om Folkekirkens Nødhjælp
Folkekirkens Nødhjælp støtter verdens fattigste i deres kamp for et værdigt liv og hjælper mennesker i nød. Vi giver akut nødhjælp i katastroferamte områder og langsigtet udviklingshjælp i fattige egne for at skabe en mere ligeværdig og bæredygtig verden.
Følg pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp
Timbuktu Fonden fordobler Timbuktu Prisen og uddeler 200.000 kroner14.8.2025 06:45:00 CEST | Pressemeddelelse
En kombination af kvalificerede projektforslag og et voldsomt udenrigspolitisk år har fået Fonden til for første gang nogensinde at uddele hele to priser i 2025. Den ene Timbuktu Pris går til undersøgende journalister Thomas Foght og Sebastian Stryhn Kjeldtoft for afdækning af moderne slaveri, mens den anden går til ungdomsmediet Reelly for unikke øjenvidneberetninger fra genopbygningen af Syrien.
Folkekirkens Nødhjælp opruster med nye landechefer i verdens brændpunkter12.8.2025 09:33:00 CEST | Pressemeddelelse
Folkekirkens Nødhjælp styrker sin indsats i nogle af verdens mest udfordrede områder med udnævnelsen af nye landechefer på en række strategisk vigtige poster. De nye landechefer vil stå i spidsen for nødhjælps- og udviklingsarbejde, der hver dag gør en forskel for mennesker i verdens brændpunkter. Generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, Jonas Nøddekær, er begejstret for udnævnelserne: "Vi opererer i områder, hvor situationen kan ændre sig fra dag til dag. Dygtige og erfarne ledere i felten er afgørende for, at vi kan levere både akut nødhjælp og langsigtede løsninger. Og med vores nye ansættelser, er jeg sikker på, at vi står stærkt til at håndtere de udfordringer, der venter.” De nye udnævnelser omfatter: Ukraine: Peter Bo Larsen (DK) Mali: Joanne Olsen (USA). Syrien/Irak: Knud Andersen (DK). Cambodja: Janardhan Rao (IND) Sydsudan: Rama Devi Arla Hansraj (IND) Palæstina: Christian Meldgaard Cramon (DK) De nye ledere bringer omfattende erfaring inden for humanitært arbejde, konfliktom
Danskerne elsker genbrug – især om sommeren2.7.2025 07:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Genbrugssalget eksploderer i sommermånederne. Det mærker Folkekirkens Nødhjælps genbrugsbutikker tydeligt over hele landet
Gå i rødt for Gazas børn og familier16.6.2025 16:38:34 CEST | Pressemeddelelse
Red Barnet, Amnesty International Danmark, Folkekirkens Nødhjælp, Mellemfolkeligt Samvirke, Greenpeace, International Media Support og Oxfam Danmark inviterer til demonstration foran Christiansborg.
Kendt influencer hænger sko i træerne på Nørrebro8.5.2025 12:24:24 CEST | Pressemeddelelse
Sammen med Folkekirkens Nødhjælp ønsker Michella Meier-Morsi at skabe opmærksomhed om en ubehagelig - men meget vigtig - sandhed.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum