Lokal genbrugsbutik er truet af lukning
8.3.2023 09:37:33 CET | Blå Kors Danmark | Pressemeddelelse

Efter i flere år kun at have haft åbent tre-fire gange om ugen, står det nu skidt til for den lille butik Cirkelines Æske på Blågårds Plads på Nørrebro.
Genbrugsbutikken sælger børnetøj og legetøj, og overskuddet går til arbejdet i Familienetværket Friends & Family, som er et familiearbejde ud fra kirken på Drejervej i samarbejde med Blå Kors.
Butikken mangler i den grad frivillige, og kan derfor nu kun holde åbent én eftermiddag om ugen.
”Vi har mistet et par stærke kræfter, der på grund af arbejde ikke kan være med mere, så vi har hårdt brug for nye friske frivillige der vil være med”, siger Jytte Jensen, som er funktions- og områdeleder i Blå Kors Genbrug.
Ifølge Jytte Jensen er der ellers masser af potentiale i butikken, som for år tilbage solgte for over 600.000 kroner om året, men som nu er ved at lukke på grund af manglende indtjening, fordi butikken mangler frivillige.
Mister penge til familiearbejde
Hos Familienetværket Friends & Family er man meget kede af tendensen.
”Det er jo overskuddet fra genbrugsbutikken der er med til at finansiere arbejdet med de ca. 70 familier vi har kontakt til”, siger Peter Mikkelsen fra Friends & Family og understreger:
”Uden overskuddet derfra vil mange aktiviteter og samlinger være svære at gennemføre”.
Da butikken kan få alt det børnetøj og legetøj, de vil fra andre Blå Kors-butikker, er der masser af godt genbrug til børnefamilierne, men det kræver både personer til at sortere og prismærke samt ekspedere ved kassen.
"Vi sætter alle sejl til i en kort periode, men må også sande, at der meget hurtigt skal ske noget, hvis butikken skal overleve," siger Jytte Jensen fra Blå Kors Genbrug.
Kontakter
Jytte JensenFunktions- og områdeleder i Blå Kors Genbrug
Tlf:30 93 91 10jyj@blaakors.dkBilleder
Information om Blå Kors Danmark
Blå Kors er en social og diakonal hjælpeorganisation, som hjælper udsatte børn, unge og voksne i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Blå Kors Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Blå Kors Danmark
Et råb om håb: tvSyd følger livet i Blå Kors Danmark12.5.2026 10:47:38 CEST | Pressemeddelelse
Ny dokumentarserie kommer tæt på livet med misbrug, hjemløshed og håbet om en ny begyndelse. ”Alt for ofte ser vi problemerne før mennesket. Serien minder os om, at der altid er et værdifuldt menneske bag,” siger Blå Kors Danmarks generalsekretær.
Blå Kors Genbrug i Billund flytter længere ned ad gaden11.5.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Blå Kors Genbrug i Billund bliver i byen og flytter længere ned ad Kløvermarken i hjertet af Billund.
Blå Kors Genbrug vender tilbage til Næstved8.5.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter tre års fravær er Blå Kors Genbrug tæt på at åbne en ny butik i Næstved – med stor lokal opbakning og plads til flere frivillige.
Nu kan udsatte borgere få lægebehandling på varmestue i Herning6.5.2026 08:58:25 CEST | Pressemeddelelse
Tirsdag den 5. maj begyndte et pilotprojekt med åben lægekonsultation på Blå Kors Danmarks varmestue i Herning. Det er startskuddet til en større indsats for at sikre en let tilgængelig lægehjælp på borgernes præmisser til nogle af de mest udsatte i hele Region Midtjylland.
Fire ud af fem familier rammes af stigende madpriser4.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny undersøgelse fra Blå Kors Danmark viser, at stigende priser på fødevarer rammer trivsel og hverdagsliv blandt familier i organisationens familienetværk.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


