EU i ungehøjde: ”Det Europæiske Ungeråd” mødes for første gang
7.3.2023 05:00:00 CET | Europabevægelsen | Pressemeddelelse
I dag mødes ”Det Europæiske Ungeråd” for første gang i København.
Målet er, at Det Europæiske Ungeråd bliver repræsentanter for danske unges holdninger til EU. Ungerådet er et stående råd med skiftende, halvårlige temaer. Forårets tema er EU’s udenrigspolitik.
Efter tre workshops, hvoraf den ene starter i dag, skal de unge blive enige om et holdningspapir, som de skal præsentere for EU-politikere i Bruxelles til maj:
”Danske unge er enormt EU-positive, men de mangler en mulighed for aktivt at bidrage til den politiske debat om EU. Vi vil gerne give dem en direkte vej til nogle politikere, som omvendt får til at opgave at lytte til de unges forslag”, siger Jens-Kristian Lütken, landsformand i Europabevægelsen, der står for projektet.
I alt medvirker 10 gymnasieklasser fordelt på 8 gymnasier landet over. I hver klasse udvælges der en person, der repræsenterer sin klasse i Ungerådet og tager klassens perspektiver med.
Første workshop afholdes i dag den 7. marts hos Europabevægelsen i København fra kl. 9.00-16.00. Anden workshop afholdes den 22. marts og den tredje afholdes den 22.-23. april. Ungerådet tager til Bruxelles den 2.-4. maj.
Efter Bruxelles-turen afholder klasserne konferencer på deres egne gymnasier i løbet af maj.
De medvirkende gymnasier
Morsø Gymnasium
Herning Gymnasium
Aabenraa Statsskole
NEXT Vibenshus Gymnasium
Odense Katedralskole
Prins Henriks Skole
Rødkilde Gymnasium
Vejle Tekniske Gymnasium
Kontakter
Jens-Kristian LütkenFormandEuropabevægelsen
Tlf:+45 30 91 98 00Jens-Kristian_Lutken@kk.dkSigne Møller PreislerEventmanager og projektleder
Tlf:50938362smp@europabevaegelsen.dkInformation om Europabevægelsen
EuropabevægelsenRosenørns Allé 35, 1. th.
1970 Frederiksberg C
+45 33 141 141https://europabevaegelsen.dk
Fælles udfordringer kræver fælles løsninger. Europabevægelsen ønsker et tæt europæisk samarbejde.
Følg pressemeddelelser fra Europabevægelsen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Europabevægelsen
Europabevægelsen: AfD’s sejr understreger behovet for fælles europæiske løsninger6.9.2026 20:50:00 CEST | Pressemeddelelse
AfD’s valgsejr i Sachsen-Anhalt med Ulrich Siegmund i spidsen er bekymrende for Europa. For Europabevægelsens landsformand Jens-Kristian Lütken understreger resultatet behovet for et europæisk samarbejde, der leverer svar på de problemer, som får vælgerne til at søge mod de nationalistiske partier. ”AfD’s succes kommer jo ikke ud af ingenting. Der ligger en utilfredshed og en bekymring for fremtiden, som vi skal tage alvorligt. Men de udfordringer, der optager vælgerne, bliver kun vanskeligere at håndtere, hvis vi vender hinanden ryggen i Europa. Det gælder migration, og det gælder vores sikkerhed og økonomi. Her har vi brug for hinanden, hvis vi skal skabe holdbare løsninger,” siger Jens-Kristian Lütken. Migration er ifølge landsformanden et tydeligt eksempel på, hvorfor de europæiske lande er nødt til at løse problemerne sammen. "Vi kan kun håndtere migrationen ordentligt, hvis vi samarbejder om Europas ydre grænser, sikrer en fair og velfungerende asylbehandling og tager et fælles a
Dagens delstatsvalg i tyske Sachsen-Anhalt risikerer at bringe pro-russiske kræfter til magten. Heldigvis sidder EU med nøglen til at stoppe den højrepopulistiske fremmarch6.9.2026 05:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Alt tyder på, at Alternative für Deutschland vinder dagensdelstatsvalg i Sachsen-Anhalt. Selvom der er tale om et valg til en af Tysklands mindste delstater, skal man ikkeundervurdere betydningen. Det kan betyde, at pro-russiske kræfter indtager regeringskontorerne, og det harbetydning for hele Europa. "Det er potentielt en svækkelse af den tyske støtte tilUkraine, hvis AfD kommer til magten, også selvom der er tale om en lille delstat” - lyder det fra Europabevægelsens landsformand Jens-Kristian Lütken. AfD's succes er ifølge Europabevægelsens formand ikkekommet ud af ingenting: ”Det er jo helt legitime bekymringer omkring enimmigration til Tyskland, som visse steder truer sammenhængskraften. Ligeledes er både stigende priserog mangel på fremtidsperspektiver i store dele af det tidligere Østtyskland helt reelle bekymringer, som de etablerede partier har ignoreret. Hvis ikke AfD og dets ligesindede partier skal indtage regeringskontor efterregeringskontor, så kræver det, at EU også tag
Den danske og islandske Europabevægelse efter folkeafstemning: EU kunne have gjort mere30.8.2026 09:22:42 CEST | Pressemeddelelse
Det islandske folk har stemt imod at genoptage EU-optagelsesforhandlinger. Europabevægelsen respekterer naturligvis resultatet, men understreger at den geopolitiske virkelighed ikke ændrer sig med Islands nej.
Islandsk JA ved dagens EU-folkeafstemninger vil styrke Norden29.8.2026 11:18:33 CEST | Pressemeddelelse
I dag går islændingene til folkeafstemning om at genoptage optagelsesforhandlingerne med EU. Ruslands angreb på Ukraine og USA's trusler mod Grønland har fået Island til på ny at søge mod EU. Dagens afstemning er afgørende ikke blot for Island, men for alle de nordiske lande.
10 år efter Brexit: Efter et årti med politisk selvskade og ustabilitet, så bør vi tilbyde briterne en hurtig vej tilbage til EU23.6.2026 05:59:00 CEST | Pressemeddelelse
23. juni 2026 er det ti år siden, briterne til de flestes overraskelse stemte sig ud af EU. Og som et andet Sankthansbål, er såvel politisk stabilitet som økonomisk fremgang i Storbritannien futtet af og forsvundet op i den mørkeblå aftenhimmel.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum