TryghedsGruppen udbetaler medlemsbonus efter tilfredsstillende ordinært resultat
TryghedsGruppen fik i 2022 et samlet negativt resultat på 268 mio. kr. efter uddeling af 626 mio. kr. gennem TrygFondens almennyttige aktiviteter. Det ordinære resultat landede i et plus på 538 mio. kr. Årets resultat er hjulpet at et højt forsikringsteknisk resultat i Tryg, men negativt påvirket af den svage udvikling på de finansielle markeder, der satte sig spor i investeringsresultaterne hos både Tryg og TryghedsGruppen. Hertil kommer en negativ regnskabsmæssig påvirkning på 806 mio. kr. som følge af Trygs aktietilbagekøbsprogram. Den ekstraordinære regnskabsmæssige påvirkning skyldes, at aktierne købes til markedskurs, men regnskabsmæssigt bogføres til en lavere værdi.
”Vi glæder os over et tilfredsstillende ordinært resultat for TryghedsGruppen, selvom årets resultat ender i negativ som følge af regnskabsmæssig effekt. Som langsigtet ejer af Tryg glæder vi os ikke mindst over, at Tryg har formået at fastholde og udvikle sin markedsposition i Skandinavien. Det var målet, da vi understøttede Trygs skandinaviske opkøb, og vi ser frem til fortsat at understøtte den positive udvikling, siger Ida Sofie Jensen, bestyrelsesformand i TryghedsGruppen.
Ejerandel af Tryg øges
TryghedsGruppens ejerandel af Tryg er øget i 2022 som følge af Trygs igangværende aktietilbagekøbsprogram, hvor TryghedsGruppen ikke deltager. Ejerandelen var ved årets udgang på 46,3 procent mod 44,9 procent ved årets begyndelse. Over de kommende år ønsker TryghedsGruppen igen at opnå en ejerandel på over 50 procent.
Indstiller til bonus igen
På baggrund af årets resultat indstiller TryghedsGruppens bestyrelse, at der udbetales en bonus til medlemmer af TryghedsGruppen – de danske kunder i Tryg, Alka og Trygs samarbejdspartnere - på 6 procent af forsikringspræmierne for 2022. Medlemsbonussen forventes dermed at blive på op mod 950 mio. kr. Indstillingen skal endeligt godkendes i repræsentantskabet i marts.
” Medlemsbonus er blevet en integreret del af TryghedsGruppens aktiviteter og er med til at knytte medlemmerne til TryghedsGruppen og Tryg-familien. Det er derfor vores mål også i de kommende år at udbetale medlemsbonus i intervallet 5-8 procent, hvis de økonomiske resultater tillader det. I år giver det finansielle resultat os mulighed for at indstille, at der udbetales en bonus på 6 procent, hvilket er glædeligt for vores medlemmer,” siger Ida Sofie Jensen.
TrygFonden udvider uddelingsniveau
I 2022 har TrygFonden anvendt 626 mio. kr. til en lang række almennyttige aktiviteter, der bidrager til at skabe øget tryghed i Danmark. Repræsentantskabet besluttede i efteråret 2022 at forøge den samlede ramme for TrygFonden i 2023, således at der kan anvendes op til 680 mio. kr. til almennyttige aktiviteter. Forøgelsen på 30 mio. kr. er øremærket til regionale aktiviteter i de fem regioner og skal udmøntes af TrygFondens fem regionale råd, der udgøres af repræsentanterne valgt i de enkelte regioner.
Kontakt:
Robert Neimanas, pressechef, telefon 93 94 02 05 eller e-mail rob@tryghedsgruppen.dk
Vedhæftede filer
Information om TryghedsGruppen
TryghedsGruppen er den største aktionær i forsikringsselskabet Tryg og står bag TrygFonden. TryghedsGruppen udbetalte sidste år bonus til sine 1,4 mio. medlemmer på i alt ca. 1,1 mia. kr. og uddelte 626 mio. kr. til almennyttige formål.
Følg pressemeddelelser fra TryghedsGruppen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TryghedsGruppen
TryghedsGruppens nye bestyrelse på plads13.3.2025 19:47:49 CET | Pressemeddelelse
Repræsentantskabsmødet i TryghedsGruppen gav både genvalg og nyvalg til TryghedsGruppens bestyrelse. Jørn Rise Andersen blev genvalgt som formand.
TryghedsGruppen opnår resultat på 1.525 mio. kr. og indstiller til medlemsbonus28.2.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
TryghedsGruppen kom ud af 2024 med et samlet resultat på 1.525 mio. kr. Bestyrelsen indstiller til en medlemsbonus på 6 procent af medlemmernes præmie svarende til maksimalt 1.050 mio. kr.
21 kandidater i Region Hovedstaden er valgt: Nu får de indflydelse på donationer og medlemsbonus5.2.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Stemmerne er talt op, og det står klart, hvilke 21 kandidater TryghedsGruppens medlemmer i Region Hovedstaden har valgt til repræsentantskabet. De skal nu være med til bl.a. at beslutte, hvilke lokale projekter TrygFonden skal støtte, og om der skal udbetales bonus til TryghedsGruppens medlemmer.
Region Hovedstaden skal til valg: Tryghed og bonus er på stemmesedlen20.1.2025 08:30:00 CET | Pressemeddelelse
Hvad er vigtigt for, at du føler dig tryg, der hvor du bor? Det skal 530.000 borgere i Region Hovedstaden tage stilling til, når de kan stemme til TryghedsGruppens valg til repræsentantskabet.
TryghedsGruppen fik et resultat på 1.378 mio. DKK i årets første tre kvartaler3.12.2024 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
TryghedsGruppen opnåede et resultat på 1.378 mio. DKK i årets første tre kvartaler primært som følge af et positivt forsikringsserviceresultat og investeringsresultat i Tryg - herunder lavere omkostninger til vejr- og storskader sammenlignet med samme periode sidste år. Resultatet er en forbedring i forhold til sidste år, hvor årets første tre kvartaler gav et resultat på 491 mio. DKK. Aktieopkøb fortsætter TryghedsGruppen gennemførte i tredje kvartal et aktieopkøbsprogram på 50 mio. kr. og tog dermed endnu et skridt på vejen mod at øge ejerandelen af Tryg. Ved udgangen af tredje kvartal var ejerandelen således steget til 47,9 procent fra 47,2 procent efter tredje kvartal 2023. TryghedsGruppen har et mål om på sigt at øge ejerandelen af Tryg til over 50 procent, herunder via yderligere aktieopkøbsprogrammer. ”Vi glæder os over, at vi også efter tredje kvartal står med et rigtig solidt resultat, som primært er drevet af de positive finansielle resultater i Tryg. Vi ser samtidig frem til
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum