Klatrevæg på vej i Lyngby-Taarbæk
Nu kommer der flere bevægelsesmuligheder til børn og unge i Lundtofte. I løbet af sensommeren 2020 vil en ny klatrevæg være klar til indvielse. Klatrevæggen etableres på Lundtoftehallens vestlige gavlfacade, og vil vende ud mod de eksisterende boldbaner.
Borgmester Sofia Osmani siger: "Jeg ser frem til, at der fremover vil være mere plads til spontan leg og bevægelse for borgerne i Lundtofte. Klatrevæggen kommer til at ligge på Lundtofte Idrætsplads hvor der allerede er mange aktive foreninger - vi tror derfor på, at der er grobund for at skabe sociale fællesskaber i trygge rammer."
I forbindelse med den forestående renovering af Lundtoftehallen, etableres en tre meter høj og 18 meter bred klatrevæg. Dette giver borgerne god mulighed for bouldering, hvor der klatres på langs i stedet for til tops. Klatrevæggens udendørs placering vil indbyde til spontan leg og bevægelse med forskellige sværhedsgrader.
Formand for Kultur- og Fritidsudvalget, Mette Schmidt Olsen, siger: "Klatrevægge er sjove og udfordrende - og indbyder til at man skal prøve kræfter med den. De giver mulighed for både samarbejde og konkurrence. Og uanset hvad, så handler det om bevægelse og sociale fællesskaber. Der kommer rigtig mange børn, unge og voksne i området ved Lundtoftehallen, og jeg tror, de alle vil få stor fornøjelse af klatrevæggen. Klatrevæggen er et led i implementeringen af vores Idræts- og Bevægelsesstrategi, hvor vi sammen med kommunens foreninger og idrætsudøvere har valgt at have fokus på at skabe 'Attraktive idrætsanlæg og uderum', herunder 'Flere bevægelsesmiljøer på eksisterende grønne områder.'"
Klatrevæggen forventes at stå klar i løbet af sensommeren 2020. Udover selve klatrevæggen bliver der etableret et faldunderlag langs gavlfacaden. Dertil opsættes et multifunktionelt bevægelses- og opholdsmøbel, som kan benyttes af borgere fra nærmiljøet, samt brugere fra boldbanerne og tilskuere eller ventende familier til brugere på banerne. Møblet kan bruges til forskellige bevægelsesaktiviteter, fx parkourinspirerede øvelser, balance, almene træningsøvelser og udstræk.
Kontaktinformation
Formand for Kultur- og Fritidsudvalget Mette Schmidt Olsen, mobil: 30 50 59 19, e-mail: msol@ltk.dk
Information om Lyngby-Taarbæk Kommune
Følg pressemeddelelser fra Lyngby-Taarbæk Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lyngby-Taarbæk Kommune
Virum: Kæmpekran løfter shuntstation på plads - og træer bevares22.4.2025 13:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Tirsdag 29. april løfter en af Danmarks største kraner en 78 tons tung shuntstation på plads i villaområde ved Grønnevej i Virum. "Shunten" løftes hen over en række flotte, gamle egetræer for at bevare dem.
På Lindegårdsskolen svømmer og danser børnene sig til bedre trivsel9.4.2025 11:12:19 CEST | Pressemeddelelse
Lindegårdsskolen har taget et vigtigt skridt for at styrke elevernes hverdag. I samarbejde med Lyngby Svømmeklub og Lyngby Dans skaber skolen en stærk bro mellem skole- og fritidsliv, der giver børnene mulighed for at indgå i nye fællesskaber.
Pres på det specialiserede børneområde8.4.2025 11:30:00 CEST | Pressemeddelelse
På baggrund af kritik fra medarbejdere på det specialiserede børneområde igangsættes en ekstern undersøgelse, og der bevilges 5 mio. kr. til konkrete initiativer på området.
For tidligt lukkede sager på det specialiserede børneområde4.4.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Lyngby-Taarbæk Kommune har konstateret fejl i flere sager på børneområdet og har igangsat initiativer for at rette fejlene.
DGI og DIF: Stigning i medlemstallet i Lyngby-Taarbæk Kommune2.4.2025 12:29:58 CEST | Pressemeddelelse
Idrætsforeningerne i Lyngby-Taarbæk Kommune gik frem med 1.058 medlemmer i 2024. På landsplan slår foreningernes samlede medlemstal igen rekord
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum