Michael Larsen er på jagt efter evig ungdom i sin nye thriller

Et medicinalfirma er på jagt efter et stof, der kan sikre evig ungdom. For at finde stoffet hyrer de den unge insektekspert og biologistuderende Camilla, der tidligere har fundet en helt særlig og meget sjælden bille, der tilsyneladende indeholder det eftertragtede stof. Da Camillas ekskæreste Benjamin, der har forbindelser til samme medicinalselskab, findes død på makaber vis, går det op for Camilla, at hun er blevet en lille brik i et farligt spil, hvor suspekte kræfter er på jagt efter en hemmelighed, der er langt større end den bille, hun som den eneste har fundet. Sammen med journalisten Mikkel Valentin, der egentlig har til opgave at overvåge hende, tager hun flugten og indleder sin egen jagt på noget ukendt, men tilsyneladende ekstremt vigtigt for medicinalfirmaet. Camilla og Mikkel må finde ud af, hvad der skete med Benjamin, der efterlod sig et besynderligt notat, der måske har svaret på gåderne, de møder.
Om Michael Larsens forrige roman, Den der falder, skrev Jyllands-Postens anmelder, at læseren formentlig ville være godt underholdt og lidt klogere efter endt læsning. I Dragenotatet demonstrerer Michael Larsen endnu en gang sin store evne til på én og samme tid at formidle uhyre spændende viden og komponere et spektakulært plot, hvor læseren suges ind i et univers, som udfordrer vanlig logik og rejser store eksistentielle spørgsmål.
Michael Larsen gjorde døde bier levende i sin research
Under arbejdet med Dragenotatet har Michael Larsen selv undersøgt insekternes verden, og gjort døde bier levende:
"De færreste ved, at tilsyneladende druknede bier og fluer – og en del andre insekter – i virkeligheden slet ikke er døde, selv om de har set sådan ud, stive og ubevægelige, i timevis. Under tilblivelsen af Dragenotatet foretog jeg en række forsøg, hvor det lykkedes at bringe hundredvis af eksempelvis meget sjældne sorte jordbier tilbage til livet igen. Tidligere var de blevet myreføde. Men ved at lade dem ligge i solen i beskyttede omgivelser og blive varmet op, lykkedes det at genoplive samtlige bier og en lang række andre insekter," fortæller Michael Larsen, der har brugt det eksperiment i thrilleren. Det er relativ ny viden for forskerne, som endnu ikke ved, hvor længe bierne kan klare sig uden ilt, og dette er blot et eksempel på, at man som læser kan blive klogere af at lade sig underholde af Michael Larsens thrillere.
Michael Larsen slog sit navn fast på den internationale litteraturscene i 1990’erne med bestsellerne Uden sikker viden, Slangen i Sydney og Femte sol brænder. I 2015 gjorde han krimi-comeback med den anmelderroste Mordet på øen, der blev fulgt op af Dødens kode. I 2020 udkom videnskabsthrilleren Den der falder.
Michael Larsen er uddannet journalist, passioneret naturmenneske og -skribent. Efter en årrække som øbo på Ærø er han nu bosat i Rågeleje.
Oplev Michael Larsen på Krimimessen 2023 i Fængslet, Horsens:
Lørdag d. 25. marts kl. 13.20, Magasinet
Søndag d. 26. marts, kl. 14.00, Snedkeriet
Fakta om bogen:
Titel: Dragenotatet
Forfatter: Michael Larsen
Forlag: Turbine
ISBN: 9788740662146
Sidetal: 412
Vejl. pris: 299,95 kr.
Udgivelsesdato: 22. marts 2023
Nøgleord
Kontakter
Marie JensbyPR og kommunikation
Tlf:60548460marie.jensby@turbine.dkBilleder
Links
Information om Turbine Forlaget A/S
Forlaget Turbine blev grundlagt i 2004.
Vores profil er bred, og grundtanken er, at vi ikke lader os begrænse af hverken genre, stil eller format – vores fokus er kvaliteten i den enkelte udgivelse.
Følg pressemeddelelser fra Turbine Forlaget A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Turbine Forlaget A/S
Morten DD begejstres over naturen alle årets dage8.4.2025 11:09:15 CEST | Pressemeddelelse
Morten DD Hansen er landskendt for sin store begejstring for den vilde natur. I bogen 365 dage i naturen på Mols inviterer han alle med ud i den danske natur hver dag året rundt og fortæller med ord og billeder om alt fra drikfældige natsværmere til stålorme og rødstjert.
Paula Hawkins er tilbage24.3.2025 12:45:41 CET | Pressemeddelelse
Da Paula Hawkins debuterede som skønlitterær forfatter med Kvinden i toget gik det ikke ubemærket hen. Den blev en international bestseller og udkom på over 50 sprog. Nu udkommer hendes anmelderroste spændingsroman fra 2024 – Den blå time – på dansk.
I 175 år har revyerne grillet magthaverne19.3.2025 13:23:48 CET | Pressemeddelelse
I år fylder den danske revy 175 år. Jacob Wendt Jensen og Peter Engholm dykker ned i højdepunkter fra de mange år, hvor både politikere, kongelige og helt almindelige mennesker har siddet side om side og grinet af både hinanden, sig selv og verdens absurditeter og skøre tendenser. Derudover beskriver de også revyen af i dag, for den 175-årige er stadig fuld af liv og aktualitet.
Vigdis Hjorths roman om et fængselsophold18.3.2025 10:21:00 CET | Pressemeddelelse
Romanen Tredive dage i Sandefjord som Vigdis Hjorth udgav i 2011 om en kvindes fængselsdom på tredive dage for spirituskørsel foreligger nu for første gang på dansk.
Strik med ét enkelt fed13.3.2025 09:27:00 CET | Pressemeddelelse
Langt de fleste strikkere ligger inde med et lager af garnfed eller -nøgler, der enten er blevet tilovers fra et andet projekt, er købt med hjem fra en messe eller en lille lokal garnbutik. Mette Hvitveds nye strikkebog, Strik med ét enkelt fed, er fuld af inspiration til, hvordan de enkelte fed kan blive til strømper, tørklæder og andre mindre projekter.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum