671 medlemmer valgt til Norlys’ repræsentantskab

Efter godt tre ugers valgkamp er der nu sat navne på de 671 lokale andelshavere, som de næste fire år udgør den øverste myndighed i energi- og telekoncernen Norlys. Repræsentantskabsmedlemmerne er valgt af og blandt Norlys’ 800.000 andelshavere, og hele 189 af de nyvalgte er andelshavere, som træder ind i Norlys’ repræsentantskab for første gang.
- I det nye repræsentantskab får vi en rigtig god sammensætning af både garvede repræsentantskabsmedlemmer og nye friske kræfter. Jeg er glad for den alsidighed, som det giver til repræsentantskabet, siger Jens Erik Platz, der er formand for bestyrelsen i Norlys a.m.b.a.
Ved valget stemte 52.500 andelshavere i de syv valgområder, hvor der var kampvalg. Det svarer til en stemmeprocent på 14,3 procent.
- Andelsdemokratiet er vigtigt for os, og derfor har vi lagt et stort arbejde i at gøre vores andelshavere opmærksomme på muligheden for at stemme. Vi har blandt andet sendt fysiske valgkort ud til alle i de valgområder, hvor der var kampvalg, og derfor er vi tilfredse med, at stemmeprocenten ligger over branchenormen, siger Jens Erik Platz.
Valgområde 1, der dækker Sønderborg, er med en stemmeprocent på 18,3 procent det valgområde med den højeste stemmedeltagelse.
Det nye repræsentantskab samles første gang torsdag den 20. april 2023 til et ekstraordinært repræsentantskabsmøde. Her vælger det nyvalgte repræsentantskab Norlys’ bestyrelse og medlemmerne af bestyrelserne i Norlys Vækstpulje.
På Norlys’ hjemmeside kan du se alle de 671 nyvalgte medlemmer af repræsentantskabet i Norlys.
Stemmeprocent i valgområderne
Valgområde 1, Sønderborg: 18,248 %
Valgområde 2, Sønderjylland Øst: 14,759 %
Valgområde 3, Sønderjylland Vest: 13,986 %
Valgområde 5, Sydjylland Vest: 13,060 %
Valgområde 6, Sydjylland Midt: 9,434 %
Valgområde 12, Himmerland: 15,089 %
Valgområde 15, Brønderslev: 15,648 %
I valgområderne 4, 7, 8, 9, 10, 11, 13 og 14, der dækker Esbjerg, Herning, Silkeborg, Randers, Djursland, Skive, Hobro, Aalborg samt Aalborg opland, har der været fredsvalg.
Kontakter
Michelle HaldPressechefNorlys
Tlf:+45 72 10 83 54michal@norlys.dkBilleder
Information om Norlys
Norlys er Danmarks største integrerede energi- og telekoncern. Vi leverer energi, ladestandere, internet og tv til 1,7 millioner kundeforhold og har 3.500 medarbejdere i blandt andet Silkeborg, Aarhus, Aalborg, Esbjerg og København. Norlys er ejet af 800.000 andelshavere.
Vi arbejder for grøn omstilling og digitalisering. Ud over vores kunderettede aktiviteter ejer vi landets største elnet og landets største fibernet. Derudover er vi delejere af Norlys Energy Trading, som handler med energi og Eurowind Energy, der er en førende udvikler af solcelle- og vindmølleparker.
Følg pressemeddelelser fra Norlys
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Norlys
Danske elbilister har dagligt fået syv nye steder at lade hos Norlys i år15.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I årets første ni måneder har Norlys hver dag føjet knap syv nye steder at lade til sit landsdækkende ladenetværk. Det er med til at give det stadigt stigende antal elbilister sikkerhed for at kunne lade elbilen, uanset hvor i landet de bevæger sig hen.
Norlys overtager en stor del af E.ON’s ladekunder30.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny aftale mellem Norlys og E.ON Drive betyder, at en stor del af nuværende privat- og erhvervskunder hos E.ON kan fortsætte deres ladeaftale hos Norlys.
17 millioner i spil i Norlys Vækstpulje: Ansøgningsfristen nærmer sig29.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Norlys Vækstpulje har støttet hele 685 forskellige initiativer i 2025, og 1. oktober er sidste frist for at søge om støtte til ens projekt i år. Der er afsat knap 17 millioner kroner til årets sidste støtterunde.
Norlys’ kundeforretning forenkler og fremtidssikrer organisationen25.9.2025 12:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Norlys ændrer nu organisationen i koncernens kundeforretning som en del af integrationen af Telia Danmark ind i Norlys og for at sikre en økonomisk bæredygtig forretning fremadrettet. Derfor opsiges 137 medarbejdere og ledere.
Elpriserne sætter rekord: Aldrig har der været så mange timer med negative elpriser22.9.2025 10:51:38 CEST | Pressemeddelelse
Søndag blev der sat en ny rekord i antallet af timer med negative elpriser i Danmark, og særligt vest for Storebælt har der været rigtig mange timer, hvor forbrugerne har kunnet glæde sig over priserne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

