H.K.H. Kronprinsen åbner DM i Skills i Fredericia

Det årlige danmarksmesterskab for de største unge faglærte talenter skydes i gang torsdag den 2. februar kl. 09.00 i Messe C, Fredericia. Her vil godt 300 unge deltagere præsentere 45 konkurrencefag og 25 demofag ved en indmarch på scenen, og der vil være en række både festlige indslag og taler.
Ved åbningen, vil der være taler fra:
Søren Heisel, formand for SkillsDenmark.
Steen Wrist, borgmester i Fredericia.
Stephanie Lose, formand for Region Syddanmark.
Kronprinsen ønsker de unge held og lykke og annoncerer den officielle åbning af mesterskabet, og vil derefter besøge en række konkurrencestande på en rundtur på DM i Skills.
Pressen er inviteret til at dække både åbningsceremonien og udvalgte steder på rundturen, hvor Kronprinsen taler med de unge. Deltagelse i arrangementet og mulighed for fotografering kræver en særskilt akkreditering til åbningsceremonien.
BEMÆRK: Der kræves kun akkreditering til åbningsceremonien – ikke resten af DM i Skills, der løber fra den 2.-4. februar 2023.
Journalister og fotografer kan tilmelde sig her:
PRESSE Tilmeldning - SkillsDenmark
Programmet for Kronprinsens deltagelse ved DM i Skills 2023 torsdag den 2. februar 2023:
09.00 – 09.50: Åbningsceremoni i sceneområdet, MesseC.
09.50 – 10.30: Rundvisning på DM i Skills og samtale med unge deltagere.
10.30 – 11.00: Reception for indbudte gæster. Her er ikke adgang for pressen.
Det fulde program for DM i Skills kan findes her: nyt-program.pdf (skillsdenmark.dk)
For spørgsmål eller yderligere information:
Kommunikationschef, SkillsDenmark – Rudi Raahauge Damkjær, 20 92 34 64 / rda@skillsdenmark.dk
Billeder
Information om SkillsDenmark
Følg pressemeddelelser fra SkillsDenmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra SkillsDenmark
Nyt site hjælper skoler til at besøge Euroskills Herning 202511.4.2025 12:16:16 CEST | Pressemeddelelse
Et stort forberedelsessite til besøg ved EuroSkills Herning 2025 er netop lanceret. Her serveres inspirationsvideoer, undervisningsmateriale og praktisk info om det kæmpestore event. Så de unge både kan glæde sig til besøget og få faglig læring ud af det.
Danmark stiller med rekordstort landshold til EuroSkills 20259.4.2025 14:49:33 CEST | Pressemeddelelse
Danmark sender sit største Skillslandshold nogensinde til EuroSkills 2025 i Herning. De 43 talentfulde fagatleter er officielt udtaget og skal konkurrere mod Europas bedste unge faglærte den 9.-13. september 2025.
Materialeforbrug, affaldshåndtering og genanvendelse: LOOP skal gøre EuroSkills Herning 2025 mere bæredygtigt1.4.2025 15:46:18 CEST | Pressemeddelelse
Når EuroSkills Herning 2025 afholdes til september, bliver det med en grøn dagsorden. Med det nye bæredygtige initiativ LOOP skal materialespild fra konkurrencerne reduceres, og affald håndteres mere ansvarligt før, under og efter eventet.
Nyt partnerskab skal fremhæve el- og vvs-branchens afgørende rolle i en bæredygtig fremtid11.3.2025 11:25:39 CET | Pressemeddelelse
Faglærte fremhæves som nøglen til den grønne omstilling i nyt partnerskab mellem TEKNIQ, Dansk El-Forbund og Blik- og Rørarbejderforbundet og EuroSkills 2025.
Danmark hejser flaget for erhvervsuddannelserne7.2.2025 09:44:37 CET | Pressemeddelelse
2025 skal være Erhvervsuddannelsernes år. Det mener regeringen og en lang række organisationer, der hele året vil fejre erhvervsuddannelserne med en lang række initiativer. Regeringen og Folketingets øvrige partier har afsat fem millioner kroner til projektet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum