Sundhedsordning øger sundhed og trivsel hos ansatte i Odense Kommune

Der er godt nyt for de 14.000 ansatte i Odense Kommune. Deres sundhedsordning gennem PrimaCare er nemlig blevet forlænget med yderligere fire år. Det betyder, at alle månedslønnede ansatte i kommunen får adgang til forebyggelse og behandling af fysiske arbejdsrelaterede gener og skader.
Den nye aftale glæder Gitte Madsen, som til dagligt arbejder som specialist i Transformation og Organisation i Odense Kommune. Hun har selv været igennem et forløb hos PrimaCare.
”Jeg har haft nogle problemer med ondt i højre arm. Derfor tog jeg kontakt til sundhedsordningen, hvor jeg fik en rigtig god behandling hos en fysioterapeut, som fik behandlet min smerte, så armen blev funktionsdygtig igen. Jeg fik samtidig nogle rigtig gode øvelser, jeg både kan bruge privat og på min arbejdsplads. Det var utrolig dejligt, at man fik en ny tid, hver gang man havde været til behandling,” siger hun.
Gladere kommunale medarbejdere sikres
Gitte Madsen er en af mange ansatte i Odense Kommune, der har haft glæde af sundhedsordningen.
En undersøgelse fra 2021 viser, at 62 pct. af de ansatte i Odense Kommune, som har været igennem et forløb hos PrimaCare, føler, at de har fået reduceret deres smerter og gener. Samtidig svarede hele 65 procent, at deres helbred er blevet bedre efter et forløb hos PrimaCare.
”For de ansatte betyder ordningen en større livskvalitet, fordi de kan komme gener og smerter i hverdagen til livs. Vi ved, at jo tidligere man sætter ind med forebyggelse, råd eller behandling, des bedre chancer er der for at mindske og måske helt fjerne smerterne. Det betyder også, at de ansatte kommer hurtigere, bedre og gladere tilbage på arbejdet. Der er altså en gevinst at hente ved at have en sundhedsordning både hos den enkelte medarbejder og hos kommunerne,” siger Mette Brogaard, direktør for PrimaCare.
PrimaCare, som er et søsterselskab til Nordens største udbyder af sundhedsforsikringer Dansk Sundhedssikring, har haft sundhedsordningen i Odense Kommune siden 2019. Dengang vandt de aftalen gennem et offentligt udbud, som de altså nu har genvundet. Foreløbigt løber aftalen over de næste fire år.
Nøgleord
Kontakter
Morten Huse Eikrem-JeppesenPresseansvarligPressConnect
Journalister kan altid kontakte presseansvarlig Morten Huse Eikrem-Jeppsen med spørgsmål til Dansk Sundhedssikring som virksomhed.
Maja KorshinPR- og kommunikationskonsulentKommunikation
Journalister kan altid kontakte PR- og kommunikationskonsulent Maja Korshin med spørgsmål til sundhed og sundhedspolitik.
Billeder



Information om Dansk Sundhedssikring A/S
Dansk Sundhedssikring er Danmarks største udbyder af sundhedsforsikringer. Vi er en sundhedsfaglig virksomhed, der drives af at sikre vores kunder et sundere liv. Vi har +500.000 kunder via +13.000 arbejdspladser i Danmark.
PrimaCare er søster virksomhed til Dansk Sundhedssikring og sikrer egne og Dansk Sundhedssikrings kunder adgang til et udbredt kvalitetsnetværk af behandlere i Danmark. Samtidig udbyder PrimaCare sundhedsordninger i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Dansk Sundhedssikring A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Sundhedssikring A/S
Mistrives dit barn - få støtte som forælder26.2.2025 13:26:37 CET | Pressemeddelelse
Trivselskommissionen tager fat i et svært og følsomt emne, når det gælder børn og unges trivsel – sygeliggørelsen af det normale - en tiltrængt debat i det vestlige samfund. For der gives flere og flere terapiforløb til børn og unge mellem 10 og 17 år, viser tal fra Danmarks største leverandør af sundhedsforsikringer, Dansk Sundhedssikring, der har 625.000 kunder.
Ny VD för DSS Hälsa vill upprepa dansk tillväxtresa i Sverige17.2.2025 08:09:08 CET | Pressemeddelelse
DSS Hälsa – en del av Nordens största leverantör av vårdförsäkringar med totalt 625.000 kunder i Norden – får en ny VD. Johan Wallnér tar över med uppdraget att upprepa den tillväxtresa som systerbolaget Dansk Sundhedssikring haft i Danmark och att vidareutveckla DSS Hälsas nuvarande position i Sverige:
Ny Managing Director for DSS Hälsa vil gentage dansk væksteventyr i Sverige17.2.2025 08:09:08 CET | Pressemeddelelse
DSS Hälsa - en del af Nordens største leverandør af sundhedsforsikringer med i alt 625.000 kunder i Norden - får ny Managing Director. Han hedder Johan Wallnér, og hans opgave bliver at indtage markedet for sundhedsforsikringer i Sverige. Hans ambition er at skabe samme væksteventyr, som søsterselskabet, Dansk Sundhedssikring, har haft i Danmark.
Færre mænd henvender sig om mentale sundhedsproblemer – ny hjælp på vej18.11.2024 17:08:06 CET | Pressemeddelelse
Mænd sakker fortsat bagud med at være OBS på deres mentale sundhed, viser tal fra Danmarks største leverandør af sundhedsforsikringer, Dansk Sundhedssikring. Det vil en ny forsikringsdækning og et nyt samarbejde mellem Forum for Mænds Sundhed og forsikringsselskabet bidrage til at dæmme op for. Selskabet udgiver tallene op til Mænds Internationale Dag.
Stort mørketal for knogleskørhed - nyt tiltag på vej19.10.2024 09:10:00 CEST | Pressemeddelelse
650.000 danskere skønnes at lide af knogleskørhed, men 500.000 ved det ikke, lyder det fra speciallæge i Osteoporose. Nu er der en ny forsikringsdækning på vej til mennesker med Osteoporose, lyder det fra forsikringsselskab på den Internationale Osteoporosedag.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum