Lotto-karma: Efter at have givet og givet i årevis vinder kvinde selv 1.000.000 kroner

I årevis har en kvinde fra det yderste Vestjylland givet og givet til andre: Til folk i nød, til Mødrehjælpen, til kirken, til børn, der manglede… men nu blev det endelig hendes tur, da hendes Lotto-kupon bongede ud med en gevinst på en million kroner.
Det kom i dén grad bag på hende, for hun er ikke vant til at få:
”Nej, jeg er nok mere hende, der giver en hjælpende hånd i stedet for at tage imod den,” fortæller hun.
”Det er som regel mig, der køber ekstra gaver og giver til Mødrehjælpen eller til kirken. Ikke fordi jeg er troende, men bare til folk i nød. Jeg har også givet julegaver i den lokale babyforretning, hvor der er sådan et juletræ, hvor børn har hængt ønskesedler op. Jeg kan næsten ikke have, når folk ikke har det godt, og slet ikke børn,” siger hun.
Men nu er det altså endelig hendes tur til at få – og endda en hel million kroner på én gang.
”Det er ellers kun noget, som andre kommer ud for. Det er kun naboen, der vinder, ikke? Jeg havde bare lige hentet en Lynlotto, og så var det pludselig mig, der var naboen,” fortæller kvinden.
Og apropos naboer, så skal kvinden og hendes mand snart have nogle nye: Millionen giver dem nemlig råd til endelig at købe et nyt hus, som de ellers ikke havde råd til.
”Vi har kigget på et nyt hus, men med de renter og energipriser, så synes vi, at det var for dyrt. Men nu kan vi jo bare købe et hus. Det er en meget stor vægt, der er lettet fra mine skuldre. Vores nuværende hus er så gammelt og elendigt, at man sagtens kunne lægge en million i det, men det ville være fuldstændigt tåbeligt. Det burde rives ned og bygges op, men vi er ikke selvbyggere, og vi bliver jo også ældre, så det er nok bedre, hvis vi kommer i noget nyere,” siger hun.
Om Lotto
Lotto startede d. 7. oktober 1989 og trækkes fast hver lørdag aften. Siden 2015 har Lotto haft en Millionærgaranti, der betyder, at der hver uge desuden bliver trukket lod om 2x1 mio. kr. blandt alle spillede rækker Den højeste gevinst blev vundet i 2008, hvor en heldig spiller fra København vandt 38.564.007 kr.
Billeder
Information om Danske Spil A/S
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Danske Spil: ”Det bliver dødtæt!”7.11.2025 09:05:03 CET | Pressemeddelelse
Oddssætterne hos Danske Spil forudser en rigtig gyser i fredagens afsnit af Vild med dans. Tre par skal danse for at undgå at ryge hjem.
Vinder million i Lotto: ”Det er vigtigt for mig, at de ikke bare bliver fyret af på gejl”5.11.2025 08:50:00 CET | Pressemeddelelse
En mand fra Vendsyssel drømmer om at bruge milliongevinst fra Lotto på at få sig et mindre tidskrævende arbejde. ”Det her er en kæmpe hjælp,” siger han.
Welling og SF stikker i udbrud i København4.11.2025 08:30:00 CET | Pressemeddelelse
To ud af tre af Danske Spils kunder tror nu på SF og Sisse Marie Welling i København, mens både Ø og S ifølge Danske Spils tal sakker bagud.
Danske Spil efterlyser millionær fra supermarked på Frederiksberg3.11.2025 10:37:16 CET | Pressemeddelelse
To heldige danskere vandt milliongevinster i Eurojackpot fredag aften: Men hvem ligger inde med den ene kupon, som nu er 1.841.987 kroner værd?
Uhyggelig stor gevinst i Lotto: Dansker løber med 20 mio. kr.2.11.2025 08:50:00 CET | Pressemeddelelse
Weekenden bød ikke kun på halloween og uhyggelige kostumer, men også på en Lotto gevinst, der fik hårene til at rejse sig – af glæde! I hvert fald for en heldig dansker fra Tårnby Kommune, som ramte plet på de syv vindertal og nu kan se frem til at indkassere 20 millioner skattefrie kroner.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

