Salling Group ændrer i ledelsen af føtex

2022 har været et år præget af den internationale krise, stigende energipriser og ændrede forbrugsmønstre. Som svar på denne situation har Salling Group det seneste år bl.a. introduceret en test af kæden Basalt og lanceret investeringer for samlet 2,5 mia. kr., som vil sænke virksomhedens energiforbrug, introducere nye grønne energikilder samt reducere virksomhedens CO2-udledning.
”Efter to år med Covid-19, som havde stor indvirkning på dagligvarehandlen, blev vi i 2022 mødt af endnu en markant ændring i forbrugernes indkøbsvaner, da stigende energipriser og inflation fik kunderne til at handle ind på nye måder. Derfor vurderer vi løbende, hvilke kompetencer i ledelsen, der er optimale for at kunne tilbyde kunderne den bedste indkøbsoplevelse i vores butikker,” siger Per Bank.
Ny direktør i føtex bliver en erfaren profil med en bred baggrund inden for dagligvarehandlen i form af Morten Møberg Nielsen (53), der har mere end 25 års erfaring i Salling Group. Morten har varetaget forskellige funktioner i Salling Group med omdrejningspunkt i at udvikle forretningen, blandt andet som chef for den interne Business Development-afdeling og fra flere opgaver i både ind- og udland. Morten bliver med sin udnævnelse en del af Executive Committee i Salling Group. Nuværende direktør Anja Madsen har ikke kunne se sig selv i en ny rolle i virksomheden, hvorfor hun fratræder.
”Vi skal fortsat udvikle føtex i retning af et stærkt kundefokus, stort udvalg af kvalitetsvarer og attraktive priser. Samtidig ønsker vi at videre udvikle en arbejdsplads, hvor service og kundetilfredshed er i centrum. Jeg vil gerne takke Anja for at have bragt et internationalt blik ind i føtex, og for hendes engagement i at fastholde kunden i centrum, som har været et væsentligt bidrag i udviklingen af forretningen. Men markedet og de kompetencer, der er brug for, ændrer sig, og derfor har vi valgt at sætte Morten ind i denne vigtige rolle,” siger Per Bank.
Ændringen træder i kraft fra dags dato.
Kontakter
Group CommunicationSalling Group
Tlf:8778 5002press@sallinggroup.comBilleder
Information om Salling Group
Med kæder som føtex, Bilka, Netto, Salling stormagasiner og BR arbejder vi i Salling Group for at gøre hverdagen bedre gennem gode indkøbsoplevelser, muligheder for job i hele landet og lettere vej til en ansvarlig livsstil. Knap 60.000 dedikerede kolleger i Tyskland, Polen og Danmark servicerer hver uge 10 millioner kunder.
Fordi vi er 100% ejet af Salling Fondene år, går en del af vores overskud tilbage til samfundet. Siden 2012 har Salling Fondene doneret mere end 1,9 mia. kroner til uddannelse, kultur, sport, socialt arbejde og andre gode formål.
Følg pressemeddelelser fra Salling Group
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Salling Group
Nu kan du få målt dit blodtryk i Netto6.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I uge 19 lancerer Hjernesagen og Salling Group et nyt skridt i arbejdet for at forbedre danskernes sundhed og forebygge stroke. Her vil man for første gang invitere kunderne i udvalgte Netto-butikker til gratis blodtryksmåling og en snak om farerne ved forhøjet blodtryk.
Salling Groups overtagelse af Rimi Baltic godkendt5.5.2025 12:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Europa-Kommissionen har godkendt Salling Groups opkøb af Rimi Baltics forretning i Estland, Litauen og Letland.
Salling Group styrker sin markedsposition i historisk 202428.4.2025 10:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Både top- og bundlinje blev løftet i et tilfredsstillende 2024 præget af et rekordstort investeringsniveau og en ny ambitiøs strategi for de kommende år.
Bilka fortsætter sin udvidelse af BilkaToGo Hjemmelevering28.4.2025 10:17:00 CEST | Pressemeddelelse
Bilka har i 2025 udvidet sin hjemmelevering markant, og nu kan kunderne i Esbjerg og Sønderborg også benytte sig af Bilkas populære hjemmeleveringstjeneste.
Bilka fortsætter sin udvidelse af BilkaToGo Hjemmelevering28.4.2025 10:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Bilka har i 2025 udvidet sin hjemmelevering markant, og nu kan kunderne på Lolland-Falster også benytte sig af Bilkas populære hjemmeleveringstjeneste.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum