Ny cykelsti lukker Nordskrænten
5.1.2023 09:01:08 CET | Esbjerg Kommune | Pressemeddelelse
Det 212 hektar store område vest for Andrup, som Notitia Networks Aps har erhvervet i 2021 samles nu til et.
Hidtil har Nordskrænten delt Notitia Networks Aps område i to. For at skabe et samlet område nedlægges strækningen på Nordskrænten mellem Andrup og E20-motorvejen. Det betyder, at Nordskrænten lukker for gennemkørende trafik fra den 13. januar.
Den nye cykelsti binder Andrup og Kvaglund sammen for cyklister og gående, når strækningen på Nordskrænten mod Andrup ikke længere vil være tilgængelig. Derudover er signalanlægget på Storegade ved Hedelundvej i Esbjerg også en del af det samlede projekt.
”Med færdiggørelsen af både signalanlæg i sommer og en dobbeltrettet cykelsti er processen nu så langt, at næste skridt bliver en lukning af Nordskrænten. Det vil selvfølgelig kræve nye vaner for de trafikanter, som dagligt færdes via Nordskrænten. De skal nu finde alternative ruter via Storegade og Andrupvej. Samtidig vil beboerne i Andrup opleve mindre trafik gennem byen”, siger Henning Ravn, formand for Plan & Byudviklingsudvalget.
Beslutningen om at lukke Nordskrænten blev truffet af Esbjerg Byråd på et møde den 21. januar 2019. Som beskrevet i Miljørapport "Samlet vurdering af planer og projekt for datacenter og ny højspændingsstation ved Esbjerg" og fastlagt i lokalplan 10-030-0006 blev der indgået en aftale om at etablere en ny dobbeltrettet cykelsti langs Andrupvej og motorvejen og frem til Nordskrænten. Aktiviteten på byggegrunden påvirker ikke beslutningen om at lukke Nordskrænten efter tidsplanen.
Kontakter
Formand for Plan & Byudvikling, Henning Ravn, 40 10 12 46 eller henra@esbjerg.dk.
Billeder
Information om Esbjerg Kommune
Esbjerg er landets femtestørste by og Danmarks EnergiMetropol. Vi har sat ambitiøse klimamål og går forrest i den bæredygtige udvikling, hvor byen spiller en central rolle for hele Europas grønne kurs.
I Esbjerg Kommune er pionerånd og viljen til fremdrift en del af DNA'et, og der er ikke langt fra idé til handling. Vores nye mål for Esbjerg er at blive et fyrtårn inden for oplevelser og kultur. Her er allerede masser af spændende muligheder, og nu sætter vi turbo på, så endnu flere får øje på Esbjerg.
Danmarks ældste by, Ribe, ligger i Esbjerg Kommune, og her emmer det af kultur og charme, lige som stationsbyen Bramming er populær og driftig. Samtidig nyder Esbjerg Kommune godt af en perlerække af aktive landsbyer med stærke fællesskaber.
Følg pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Nu skal sommerens forsøg i Skolegade i Esbjerg evalueres11.9.2026 11:24:26 CEST | Pressemeddelelse
Byrumsforsøget i Skolegade nærmer sig sin afslutning. Nu vil Esbjerg Kommune gerne høre, hvordan borgere, erhvervsdrivende og besøgende har oplevet sommerens ændringer i gaden.
Budgetforlig med fokus på hverdagens velfærd og fremtidens muligheder10.9.2026 16:10:35 CEST | Pressemeddelelse
Der er indgået budgetforlig om Esbjerg Kommunes økonomi i de næste fire år. Forligspartierne er blevet enige om et budget, der kombinerer ansvarlig økonomi med investeringer i velfærd, udvikling og de fysiske rammer til gavn for hverdagslivet i hele kommunen.
Kvinde-VM rammer isen i Esbjerg – nu søges holdet bag mesterskabet9.9.2026 08:10:19 CEST | Pressemeddelelse
Nogle af verdens bedste kvindelige ishockeyspillere kommer til Esbjerg i november. Granly Hockey Arena danner rammen om ti gruppekampe og to kvartfinaler ved VM, og nu åbner rekrutteringen af de frivillige, der skal være med til at skabe mesterskabet.
Et parallelunivers åbner i Esbjerg: Fantasy Quest sender deltagerne ud på Heltens Rejse7.9.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Hvad sker der, når Esbjergs gader, historie og velkendte bygninger bliver en del af et fantasyunivers? Til årets Fantasy Quest Esbjerg bliver deltagerne selv heltene, når Fantasyfestivals tema, Heltens Rejse, omsættes til et oplevelsesløb gennem byen.
"Præcis den uddannelse, jeg har drømt om." Ny PA-uddannelse tiltrækker elever med interesse for voksne og ældre2.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
De første 11 elever er nu i oplæring på Esbjerg Kommunes målrettede pædagogiske assistentuddannelse med fokus på voksne og ældre. Eleverne fremhæver især den tætte vejledning, det stærke fællesskab og muligheden for at specialisere sig inden for deres interesseområde.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
