Dansk Sundhedssikring: Online læge hitter i julen
22.12.2022 10:27:09 CET | Dansk Sundhedssikring A/S | Pressemeddelelse

Omkring jul kan der være særligt lang kø hos lægevagten, for mange læger og lægehuse holder ferielukket. Derfor vælger flere danskere at bruge appen Hejdoktor, som er en onlineløsning, hvor de kan få hjælp fra en læge via videokonsultation eller mail på telefon, computer eller tablet.
Det viser tal fra Nordens største udbyder af sundhedsforsikringer Dansk Sundhedssikring, der udbyder online lægeløsningen til 223.000 af sine kunder. Brugen af online læge stiger med fem procentpoint fra 11 til 16 procent i juleperioden.
"Især i juletiden og mellemdagene er Hejdoktor populær, fordi det er en effektiv måde at få hurtigt svar på de spørgsmål og bekymringer, man kan have, uden at man skal sidde i lang kø hos fx lægevagten. Vores kunder er især glade for den lette tilgængelighed til kompetente læger i en periode, hvor adgangen hertil kan være begrænset," siger Per Gade, fagdirektør hos Dansk Sundhedssikring.
I Dansk Sundhedssikring har mere end 223.000 adgang til Hejdoktor via deres sundhedsforsikring.
"Når en kunde har adgang via sit arbejde til Hejdoktor gennem sin sundhedsforsikring hos os, er hele familien omfattet. Generelt ser vi en stigende interesse for vores online sundhedstiltag som læge, psykolog, fysioterapeut. De online løsninger giver en utroligt stor fleksibilitet og hurtig adgang til den hjælp, man har brug for hele året rundt," siger Per Gade.
Også denne jul forventer Dansk Sundhedssikring, at Hejdoktor vil være populær hos kunderne.
Nøgleord
Kontakter
Morten Huse Eikrem-JeppesenPresseansvarligPressConnect
Journalister kan altid kontakte presseansvarlig Morten Huse Eikrem-Jeppsen med spørgsmål til Dansk Sundhedssikring som virksomhed.
Maja KorshinPR- og kommunikationskonsulentKommunikation
Journalister kan altid kontakte PR- og kommunikationskonsulent Maja Korshin med spørgsmål til sundhed og sundhedspolitik.
Billeder



Information om Dansk Sundhedssikring A/S
Dansk Sundhedssikring er Danmarks største udbyder af sundhedsforsikringer. Vi er en sundhedsfaglig virksomhed, der drives af at sikre vores kunder et sundere liv. Vi har +500.000 kunder via +13.000 arbejdspladser i Danmark.
PrimaCare er søster virksomhed til Dansk Sundhedssikring og sikrer egne og Dansk Sundhedssikrings kunder adgang til et udbredt kvalitetsnetværk af behandlere i Danmark. Samtidig udbyder PrimaCare sundhedsordninger i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Dansk Sundhedssikring A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Sundhedssikring A/S
Smerter koster samfundet milliarder – Dansk Sundhedssikring hjalp 155.000 gange i 202514.9.2026 09:14:38 CEST | Pressemeddelelse
Smerter rammer ikke kun den enkelte. De koster også dyrt i sygefravær, tabt arbejdsevne og tidlig tilbagetrækning fra arbejdsmarkedet. Alene rygsmerter koster hvert år det danske samfund 33 mia. kr. bl.a. i tabt produktion (2021).
Ny rapport: Fald i rygsmerter kan skyldes mere viden og bevægelse fremfor briks1.7.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
For første gang i årtier falder antallet af danskere med ryg- og nakkesmerter. Forklaringen kan være, at behandlingen er flyttet væk fra briksen og hen mod viden, øvelser og bevægelse, viser en ny rapport fra Dansk Sundhedssikring.
Nu kan også danskere uden fast job få en sundhedsforsikring23.6.2026 05:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Mange danskere står uden adgang til den sundhedsforsikring, som op mod 3 millioner har gennem deres arbejde. Det gælder blandt andet selvstændige, pensionister, førtidspensionister, timebetalte og arbejdsløse. Det skal en ny aftale nu ændre på.
De mænd, der har mest ondt, får mindst hjælp11.6.2026 11:36:55 CEST | Pressemeddelelse
Hjælp til sundheden når sjældnere ud til dem, der bruger kroppen som deres vigtigste arbejdsredskab. Det viser en ny særanalyse fra Dansk Sundhedssikring, Danmarks største udbyder af sundhedsforsikringer med mere end 650.000 kunder.
Dansk Sundhedssikring har lanceret nyt behandlingstilbud - Forældreforløbet: Vil behandle mistrivsel uden at gøre børnene til patienter5.6.2026 05:03:52 CEST | Pressemeddelelse
Flere børn og unge mistrives. Mange forældre søger behandling til deres børn. Men løsningen ligger ofte ikke kun hos barnet. Med et nyt behandlingstilbud vil Dansk Sundhedssikring styrke forældrenes mulighed for selv at støtte deres børn, når et barn mistrives.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
