PROSA til den nye regering: Lad os nu oprette et it-ministerium
14.12.2022 13:40:52 CET | PROSA | Pressemeddelelse
PROSA hæfter sig ved, at regeringen ønsker at udvikle og fastholde Danmark som et digitalt foregangsland og udstillingsvindue, at digitalisering skal bruges til at skabe værdi for borgere, virksomheder, personale i den offentlige sektor og for landet som helhed, at den vil fortsætte de ambitiøse investeringer i digitalisering og automatisering på tværs af både den offentlige og private sektor samt at det skal sikres, at alle kan være med, uanset digitale kompetencer.
”Det er gode takter, og interessant hvilke konkrete initiativer der ligger bag ambitionerne”, siger formand for PROSA – forbundet af it-professionelle, Niels Bertelsen og fortsætter:
”For PROSA er det afgørende, at regeringen får etableret et dedikeret politisk rum til at drøfte konsekvenserne af den teknologi, vi indfører som en del af vores alles hverdag. Lige fra brug af MitID, styrket privacy, reguleret brug af datadeling og brug af nye digitale landvindinger i sundhedsvæsenet. PROSAs utvetydige ønske er oprettelse af et it-ministerium, og vi stiller os til rådighed for regeringen i forhold til, hvordan ressortområdet kan defineres ”.
PROSA vil være optaget af at følge den politiske udmøntning af den nye regeringskonstellation. Det gælder bl.a. for beskæftigelsesområdet, hvor bekæmpelse af social dumping er en mærkesag for PROSA. Formand for PROSA Niels Bertelsen siger:
”PROSA vil holde nøje øje med, at regeringen lovgiver og regulerer, så der ikke kan ske social dumping, når der kommer udenlandsk arbejdskraft til Danmark. Udenlandsk arbejdskraft er naturligvis velkommen, men det bliver på samme løn- og ansættelsesvilkår, som danske lønmodtagere. Forholdene på det danske arbejdsmarked, så som lønninger og arbejdsvilkår, må ikke kunne undergraves.
I regeringsgrundlaget står det desuden beskrevet, at Danmark skal anlægge et annullationssøgsmål om EU’s mindstelønsdirektiv. Den passage er PROSA formand Niels Bertelsen glad for:
”EU skal ikke have noget at gøre med dansk løndannelse. I Danmark besluttes disse forhold mellem arbejdsmarkedets parter. Den danske model er verdenskendt, og her skal EU holde snitterne væk. Længere er den ikke.”
Derudover fortæller formanden for it-professionelle:
”Vi er også optagede af, hvordan den nye regering vil styrke tiltag på STEM-uddannelserne, så vi får flere kvinder ind i it-faget, om den er villige – på linje med den tidligere regering - til at se på reglerne vedr. lønrefusion under barsel, og hvordan den forholder sig til en generel nedsættelse af den ugentlige arbejdstid til 30-timer – for hvordan stemmer det overens med regeringens ønske om at afskaffe en helligdag, ” spørger Niels Bertelsen retorisk.
Læs mere om, hvad PROSA - forbundet af it-profesionelle - mener.
Kontakter
Grith EnemarkKommunikationsafdelingen
Tlf:2522 1680gre@prosa.dkInformation om PROSA
Følg pressemeddelelser fra PROSA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra PROSA
Finanslovsforslag jagter dimittender på et tidspunkt, hvor de allerede er hårdt ramt29.9.2026 13:15:32 CEST | Pressemeddelelse
Regeringens finanslovforslag om at øge krav til studerende om studiearbejde er ifølge IT-fagforeningen PROSA et vanvittigt dårligt signal at sende i en periode med stor usikkerhed omkring AI, stigende arbejdsløshed og længere tid med jobsøgning blandt nyuddannede. ”Det er det helt forkerte tidspunkt og sted at skabe usikkerhed hos en udsat gruppe, som risikerer at blive en tabt generation. Vi står foran en periode med massive forandringer på arbejdsmarkedet og måden af arbejde på. Der er brug for ro og tryghed, og for at vi investerer i hjælp til kompetenceudvikling og at komme ind på arbejdsmarkedet”, fastslår næstformand i PROSA Curt Kjærsgaard Raavig.
IT-fagforening: Fald er et wake-up-call. Vi er nødt til at lave uddannelser i takt med tiden6.7.2026 12:52:34 CEST | Pressemeddelelse
Erhvervsakademierne oplever et fald i søgning på 28 procent for IT-uddannelserne og på datamatiker-uddannelsen fald på hele 31 procent. ”Det er brandærgerligt, men også forståeligt. Det er helt klart en konsekvens af usikkerhed omkring fremtiden arbejdsmarked og kunstig intelligens. De unge er i øjeblikket fanget i et vakuum, hvor uddannelser og udvikling af AI-værktøjer ikke flugter med hinanden. Vi skal simpelthen straks i gang med at tilrette med nye og virkelighedsnære strategier og måder at uddanne på”, fastslår Michael Holm, ansvarlig for uddannelsesområdet i PROSA.
IT-fagforeningen PROSA kickstarter Folkemødet med debatter om AI-agenter og arbejdstid9.6.2026 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
”Hvad gør vi, når AI-agenter kommer?” og ”AI kommer, men hvor skal tiden gå hen? Er vi klar til 30 timers arbejdsuge”. Sådan lyder overskrifterne på de to debatter, som IT-fagforeningen PROSA skyder Folkemødet i gang med torsdag fra klokken 10.00 på Fagbevægelsens plads. Til det formål har IT-fagforeningen i samarbejde med Finansforbundet blandt andet sat to arbejdsgiverorganisationer stævne og hentet en international førende forsker i arbejdstid til Bornholm. ”Jeg har svært ved at forestille mig vigtigere og mere væsentlige debatter i forhold til den situation arbejdsmarked, arbejdsliv og uddannelser står overfor med kunstig intelligens”, siger næstformand i PROSA, Curt Kjærsgaard Raavig.
Et vigtigt signal at samle uddannelse, forskning og digitalisering3.6.2026 16:24:01 CEST | Pressemeddelelse
Med Christina Egelund som ny Uddannelses-, forsknings- og digitaliseringsminister er der lagt op til at vi får en tiltrængt strategi for, hvordan AI skal implementeres i uddannelse og udvikling, samt at der skrues op for teknologiforståelse som fag. Det mener IT-fagforeningen PROSA, som dog gerne havde set, at udviklingen af digitalisering og IT blev forankret endnu mere i et ministerium. ”Vi ville gerne væk fra kludetæppemodellen. Jeg har dog begrundet håb om og tillid til, at de forskellige ministerier vil skrue op for brugbare strategier, gøre os fri af techgianternes lænker, samt fokusere på teknologiforståelse, efteruddannelse og på egen udvikling af IT og AI”, siger formand Niels Bertelsen.
PROSA: Gode takter i regeringsgrundlag om kunstig intelligens3.6.2026 08:59:27 CEST | Pressemeddelelse
IT-fagforeningen Prosa glæder sig særligt over regeringsgrundlagets udmelding om behovet for en national strategi for brug af kunstig intelligens på uddannelser og i undervisning, samt at undervisningen i teknologiforståelse skal styrkes. Der er også tilfredshed med, at den ny regering har prioriteret indsatsen mod stress.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
