Tandlægeforeningen om regeringsgrundlag: Vi bakker op om mindre bureaukrati og mere lighed i sundhed

Den nye regering, der består af Socialdemokratiet, Venstre og Moderaterne, som netop har præsenteret sit regeringsgrundlag, lægger op til store reformer på sundhedsområdet. Reformer der skal tage et opgør med dokumentation og bureaukrati i den offentlige sektor, og samtidig skal skabe mere lighed i sundhed – både geografisk og socialt.
Tandlægeforeningens formand Susanne Kleist ser et stort behov for en ny voksentandpleje og håber derfor, at reformerne også indbefatter tandlægeområdet:
”Fremtidens sundhedsvæsen står over for en række udfordringer, som kalder på mod og politisk handling. Vi skal have moderniseret voksentandplejen, så alle patienter får den hjælp, de har brug for, samtidig med at vi nedbringer dokumentationskrav og bureaukrati, der er en stor barriere,” fastslår Susanne Kleist.
Hun tilføjer, at Tandlægeforeningen gerne bidrager med forslag til, hvordan man kan skrue voksentandplejen bedre sammen.
Regeringen lægger også op til et bedre samspil mellem sygehuse og det nære sundhedsvæsen, hvilket Tandlægeforeningen bakker op om:
”Vi har efterhånden så meget viden om, at der er sammenhæng mellem mundens tilstand og det generelle helbred. Parodontitis kædes fx sammen med sygdomme som diabetes og hjertekarsygdomme, og den viden skal vi handle på, for det nytter ikke, at munden lever sit eget liv i sundhedsvæsenet. Hvis vi derimod tænker krop og mund sammen, kan det både kan give samfundsbesparelser og redde menneskeliv,” understreger Susanne Kleist.
Tandlægeforeningen ser frem til, at den nye sundhedsminister tiltræder torsdag.
Kontakter
Charlotte HolstKommunikationskonsulent
Tlf:26 82 18 24chh@tdl.dkGitte AlmerKommunikationschef
Tlf:61 33 86 46gan@tdl.dkBilleder
Information om Tandlægeforeningen
Følg pressemeddelelser fra Tandlægeforeningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Tandlægeforeningen
Tandlæger: Der skal investeres mere i tandsundhed for både børn og voksne29.8.2025 11:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Regeringens udspil til en ny finanslov overser behovet for at investere i danskernes tandsundhed. Der er behov for et økonomisk løft til både børne- og ungdomstandplejen og voksentandplejen, mener Tandlægeforeningen.
Pas på det skjulte sukker i madpakken7.8.2025 10:51:09 CEST | Pressemeddelelse
Figenstænger og müslibarer ligner sunde mellemmåltider, men kan være rene sukkerfælder, advarer Tandlægeforeningen.
Overtandlæger advarer: Gratis tandpleje til unge øger ventelisterne14.7.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Indførelsen af gratis tandpleje til de 18-21-årige og manglen på tandlæger giver mange steder længere ventelister, viser ny undersøgelse. Kommunerne kan ikke følge med, og det kan i værste fald gå ud over tandsundheden, advarer overtandlæger.
Ny tandlægeuddannelse giver ikke flere tandlæger24.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den politiske aftale om en ny uddannelse på Fyn løser ikke tandlægemanglen. Man skærer nemlig samtidig ned på det nuværende optag på tandlægeuddannelserne i Aarhus og København. En stor fejl, advarer Tandlægeforeningen.
Tandlægeforeningen advarer mod ny uddannelse: En rigtig dårlig idé18.6.2025 15:10:33 CEST | Pressemeddelelse
Vi mangler tandlæger i Danmark, og det skal løses ved at øge optaget på de stærke tandlægeuddannelser, vi allerede har i København og Aarhus. Ikke ved at bruge penge på en ny uddannelse med et tvivlsomt fagligt niveau i Odense, advarer Tandlægeforeningen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum